Sonuç dakika olgun… Kremlin Sözcüsü Peskov: “Ukrayna’nın, NATO’ya ortaklık kararını dikkatle izlem ediyoruz”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya ortaklık yönündeki aceleci referans kararını değerlendirerek, “Ukrayna’nın, NATO’ya katılım kararını dikkatle strateji ediyoruz” dedi.

Rusya Cesamet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerini putrel etmesine, Ukrayna Oran Başkanı Vladimir Zelenskiy dahi ülkesinin hızlı aynı şekilde NATO’ya katılması yönünde imzaladığı kararnameyle karşılık verdi. Bitmeme eden savaşın yanında Kiev ve Moskova’dan atılmış adımlar gerilimi henüz üstelik tırmandırırken, Kremlin’den da Ukrayna’nın bu adımına karşılık geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından yapılan açıklamada, “Başkan Zelenskiy’in açıklamalarını dinledik. NATO’dan dahi farklı tepkiler var. Çabuk iştirak başvurusunu onaylayan ülkelerin beraberinde onaylamayan ülkeler üstelik var. Dizge, oybirliği kurallarına atıf yapıyor. Bu kararı haddinden fazla dikkatli izleme ediyoruz. Ukrayna’nın NATO’ya eğilimi ile Ukrayna’nın gelecekte NATO üyesi olmasının konfirmasyon edilmesinin hususi askeri harekatın nedenlerinden biri olduğunu unutmuyoruz” dedi.

“Sınırları, el belirleyecek”

Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinin artık Rus toprağı olduğuna aksan yapan Peskov, “Gâh durumları size hukuki durumlarla açıklama edeceğim. Luhansk Ahali Cumhuriyeti ve Donetsk El Cumhuriyeti, 2014 sınırları ile Rusya’nın parçaları haline geldi. Herson ve Zaporijya’nın sınırları konusundaysa söz konusu bölgelerin yerli halkları ile istişarelerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Peskov antrparantez, bölgede kullanılmamış bir el referandumunun da şu an amacıyla söz konusu olmadığını söyledi.

Öte yandan, MEMLUK Millî Düzenlilik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Türkiye temaslarının takip edilip edilmediği yönündeki soruyu yanıtlayan Peskov, “Tabii dikkat ettik. Şayet Cumhurbaşkanı Erdoğan mukteza görürse, tabiatıyla kim brifing yapacaktır” diyerek denk verdi. – MOSKOVA

Share: