Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Çay kurudu, geriye öz tabanındaki çöpler kaldı

Harşit Çayı “Harşit Çöplüğü” oldu

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin site merkezinden akan Harşit Çayı’nda suların çekilmesiyle ortaya sâdır çöpler tepkilere illet oldu. Vatandaşlar çöplüğe dönen Harşit Çayı’na çöp atan şahısların cezalandırılmasını istedi.

Gümüşhane şehir merkezini yoğun ayrımsız vadiye ayıran ve Türkiye’nin en hızlı akan çaylarından birisi olan Harşit Çayında ısıdam yaz günleriyle birlikte su seviyesinin bildirme bağan oranlara inmesiyle şuursuz eşhas yoluyla alay malay atılmış atıklar ortaya çıktı.

Adeta çöplüğe dönen Harşit Çayının tabanında ve çevresinde su şişeleri, ayakkabılar, karton kutular, çöp poşetleri, su bidonları ve daha bir nice atılmış bed görüntülere ve kokulara neden olurken, bu atıklar çay içerisindeki etken yaşamını dahi karşıt etkiliyor. Sabık günlerde dolgun balık ölümlerinin birlikte yaşandığı Harşit Çayı’nda kirlilik görenlerin içini acıtırken, vatandaşlar özellikle kentte salı haset kurulan aksata alanından gösterişli şekilde gübür atıldığını iddia ederek sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

“Vatandaşların apartmandan yararsız poşetlerini dereye attıklarını gördüm”

Vatandaşların bilinçsizliği zımnında Harşit Çayı’nın çöplüğe döndüğünü ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini belirten Hamdi Dogma, “Vatandaşımızın bilinçsizliği deremize, suyumuza ehil çıkmıyorlar. Eline mevrut dizge gübür atıyor, Belediye herkesin başına benzeri âdem koyamaz. Vatandaşın elan duyarlı olması geçişsiz, atanın de uyarılması geçişsiz. Bu Harşit Çayı niçin hakeza bakımsız olsun, daha akman olsun. İnsanlar serin serin otursunlar baksınlar ama vatandaşımız maalesef çokça duyarsız. Elinde hangi varsa atmış başmak atmış, bidon atmış. Mesela akşam tahammülfersa tıpkısı ses seda vardı, aracımın kapısı açıktı aşağılık çok kırıcı tıpkı kokuydu. Vatandaşın ego apartmanlardan çöp poşetlerini dereye attığını gördüm. Ben görsem uyarırım, ikinci kez dahi görürsem ona öyle bir ceza veririm kim buranın yanından geçe yararsız atamaz. Ben utanıyorum şunu gördükçe” dedi.

“Ilkin balık vardı şu anda balık filan kalmamış”

İstanbul’dan tatil amacıyla geldiğini ve karşılaştığı manzara dolayısıyla çokça üzüldüğünü anlatım eden Ulu Enerjik ise “Normalde İstanbul’dahi yaşıyorum, yazları memlekete geliyorum. Öz ıslahı yapılmış vaktiyle amma katışıksızlık namevcut. Yazları akarsu çekildiği antlaşma çöpler meydana çıkıyor. Vatandaşların bilgisizliği, yolun kenarında çöpler var gelenler çöplerini dereye savuruyor. Bu vatandaşların hassas olması lazım. Şu anda içimiz acıyor geçmiş haliyle aktüel değişik. Başlangıçta balık vardı şu anda balık filan kalmamış. Haddizatında görüldüğü ahit aynı ceza uygulanması geçişsiz. Halkın bilinçlendirilmesi geçişsiz yada ufak tabelalarla vatandaşların uyarılması lazım” diye niteleyerek konuştu.Share: