Sunma çığlık yarış: İki dakikada 188 gram çığlık biber yedi

Antalya’nın Grup ilçesinde yapılan “Takım Kapya Hasat Şenliği”nde mütenevvi etkinlikler gerçekleştirildi.

Takım Belediyesi vasıtasıyla Belde Mahallesi’nde tevhit edilen şenlikte, ızdırap biber yarışması mülevven görüntülere manzara oldu. 5 kişinin katılmaya cesaret edebildiği yarışmada, tabaklara 800 gram yara biber konuldu.

Yarışmacılardan Yusuf Karaman verilen 2 dakikalık sürede biberlerin 188 gramını yemeyi başararak birinci oldu. Mustafa Davuloğlu 160 gram acı biberle ikinci, Mehabetli Aksoy ise 116 gramla üçüncü tam yer aldı.

Karaman, yarışmayı kazandığı amacıyla dörtköşe olduğunu dile getirerek, “Izdırap yemeyi seviyorum. Acıyı yediğinde göz yaşarmazsa dokunaklı sayılmaz. Acıdan ufuk şu anda ayrımsız sıkıntım bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

Yemek yarışmasında ise Büşra Büyükmetin “mehir çorbası”yla birinciliği kazandı. Kutsal Edirneli “kapya tatlısı”yla ikinci, Leyla Yeşilbursa dahi “acılı cheesecake”le üçüncü sırada yer aldı.

Yarışmalarda rütbe girenlere ödülleri, tören düzeni üyelerince verildi.

Grup Şehremini Bahtiyar Ulutaş, yaptığı konuşmada, ilçede 2019’de kapya şenliğini başlattıklarını söyledi.

Turizm merkezi Grup’ın bir zamanda ekincilik şehri birlikte olduğuna dikkati çekici Ulutaş, şöyle bitmeme etti:

“İlçe nüfusunun yüzde 65-70’i gelirini tarımsal üretimden elde ediyor. Karadağ, Dirgenler, Mekân, Uğrar ve civardaki başka yerleşim yerlerimizle beraber bu bölgemizde 35 bin dönümlük tarımsal kayran var. Burada aheste zirai istihsal yapılıyor. Kapya biber bizim üzere stratejik bir ürün, zira sunu iyicene bu bölgede yetişiyor. Buradaki üretimin daha çok artması ve sonrasında pazarın henüz ferah olması üzere kapya biberin tanıtımını yapacağız.”

Halk oyunları gösterilerinin sunulduğu şenlikte, açılan stantlarda yöresel mahsulat tanıtıldı.

“Kaş Kapya Hasat Şenliği”, yarın düzenlenecek etkinliklerin ardından sonra erecek.

Share: