Suriye Dışişleri Bakanı, uğraş cihetiyle ülkeden kaçanlara seslendi: Vurdumduymaz dönün

Son dönemde Türkiye’nin Suriye’de Beşar Esad yönetimiyle diyaloğa yeşil çerağ yakıcı açıklamaları gündemdeki yerini korurken Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad’dan dikkat calip tıpkı açıklama geldi.

“İYİ İLİŞKİLER KURMAYA HAZIRIZ”

New York’taki Mürekkep Uluslar Genel Kurulu’nda mütekellim Faysal Mikdad, Türkiye ile seçme devir gür ve alışılagelen münasebat kurmaya amade olduklarını belirterek “2009-2010 ortada Türkiye ile münasebat mükemmeldi ve ilişkilerimizi yükseltmek için bazı bazı çıkarlarımıza yöntemsiz adımlar de attık, fedakarlık yaptık” ifadelerini kullandı.

“ÜLKELERİNE GERİ DÖNSÜNLER”

Açıklamasının devamında yerinden edilen ve barhana fail Suriyelilere seslenen Mikdad, “Ülkelerine ger dönsünler” çağrısında bulundu.

SÜRECİ MELIK FİDAN YÖNETİYOR

Öte yandan geçtiğimiz günlerde İngiliz haber ajansı Reuters, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın son beş altı hafta süresince Şam’üstelik Suriyeli mevkidaşı Mehabetli Çaker ile haddinden fazla sayıda konuşma gerçekleştirdiğini aktarmıştı.

ERDOĞAN: DİPLOMASİ KESİLİP ATILAMAZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen kamer yaptığı açıklamada “Bizim Esed’i alt etmek, yenmemek gibi ayrımsız derdimiz bulunmayan. Devletler ortada siyasi diyalog yahut diplomasi kesilip atılamaz” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dahi Suriye ile Türk duyum örgütleri arasında temasların olduğunu, Türkiye’nin Suriye ile diyalog amacıyla yöre şartları olmadığını söylemişti.Share: