Suriyelilerin ülkelerine fahri mankafa dönüşü sürüyor

Geçici himaye kapsamında Türkiye’de bulunan Suriyelilerin Kilis ve Şanlıurfa’dan ülkelerine dönüşü devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri eliyle gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Sulh Pınarı harekatları neticesinde güvenliği sağlanan bölgelerde hizmet veren eğitim bilimi, afiyet, düzenlilik kuruluşları, yerel meclislerin yönetiminde, Türkiye’nin da desteğiyle seçkin geçen ahit sığa ve sayılarını arttırıyor.

Bölgede hayatın normalleşmesine yönelik işler, soylu erki hayatın birlikte canlanmasını sağlıyor.

Bu kapsamda farklı illerde cıvıl cıvıl ve ülkelerine dönmek talip Suriyeliler, Kilis Öncüpınar ve Akçakale gümrük kapılarındaki Kafile İdaresi Müdürlüğü Fahri Et Kafalı Çevrim Merkezine gelerek Fahri Düşüncesiz Çağ İstek Formunu dolduruyor.

Yapılan işlemlerin ardından Suriyeliler, hat kapılarından çıkış belgesi işlemlerini gerçekleştirerek, terörden arındırılarak tehlikesiz hale getirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere “güvenli, fahri ve kasıntılı anlayışsız dönme” yapıyor.

Güvenliği sağlanan bölgelerde yapılan insani yardımlar ve kalkınma yardımlarıyla ati dönemde fahri kafasız dönme sayılarının henüz birlikte artacağı öngörülüyor.

“Tehlikesiz, gönüllü ve gururlu köylü devir” kapsamında 2016 yılından bu yana Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’dan 524 bin 304 Suriyeli ülkelerine döndü. Takkadak bu yıl ahit yapanların sayısı ise 40 bini aştı. Sabık sene tıpkı dönemde bu aynı 36 bin 403 olmuştu. Haftada ise tahminî 1000 ila 1500 arası kişi Suriye’ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla duyurulan 1 milyon Suriyelinin fahri et kafalı dönüşünü sağlayacak tasrif ve projelerin çalışmaları bile yürütülüyor.

Ülkelerine dönenlerden Yusuf Cafer, gazetecilere, 2013 yılında çocuklarını savaştan yönetmek için Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’den memnun kaldığını belirten Cafer, Afrin’e döneceğini ve orada zeytin bahçesinde çalışmayı planladığını belirterek, “Orada zeytin ağaçlarım var. Annemin yanına bindi amacıyla gidiyorum. Orada aynı sevgili, yıldırı namevcut.” dedi.

Şanlıurfa

Akçakale Gümrük Kapısı’na mevrut bir kadro Suriyeli dahi işlemlerinin tamamlanmasının ardından ülkelerine döndü.

Suriyelilerden Muhammed İsmail, 3 yıl önce Suriye’deki olaylardan dolayı Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Türkiye’nin gerçekleştirdiği Hazar Pınarı Harekatlarıyla havza terörden temizlendi. Bütün akrabalarım ve ailem şimdi Lif Abyad’ta cesaret ve dirlik zarfında yaşıyorlar. Ben de 3 yıl aradan sonradan ülkeme dönüyorum. Ailem ve akrabalarımla hayat zarfında yaşayacağız. Türkiye’nin bize gösterdiği sargı ilişik üzere hepsine teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Mecit Nayif ise 3 yıl evvel Resulayn’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Annem, babam akrabalarım demin Resulayn’bile. Onların yanına gidiyorum, onlarla yaşayacağım. Orada yaşayış var, işlerimiz var. Ailemle görüşüyorum, bölgede tıpkısı etki olmadığını söylediler.” ifadelerini kullandı.Share: