TAGEM’in “Manda Islahı” projesi ile yetiştiricilere 11 yılda 225 milyon teklik destek

Tarım ve Orman Bakanlığı Zirai Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Umum Müdür Yardımcısı İbrahim Halil Sözmen, Tarım ve Orman Bakanlığının “Halk Elinde Manda Islahı” projesi kapsamında yetiştiricilere 11 yılda 225 milyon liralık bindi verdiğini belirtti.

Sözmen, AA muhabirine, TAGEM namına 2011 yılında hayata geçirdikleri “Halk Elinde Rum Mandası Islahı” projesiyle yetiştiricilere makro bindi verdiklerini söyledi.

Proje ile mutluluk genelinde camız sayısında güç artış sağladıklarını anlatım eden Sözmen, “Projemizin başladığı 2011 yılında 85 bin olan manda sayımızı 185 bine çıkarttık. Yani bu birlikte gösteriyor ki manda sayımız desteklerimiz yardımıyla yüzde 120 artmıştır.” dedi.

“Proje ile benzin verimi yüzdelik 50 arttı”

Mandaların Rum’nun tarihi ve kültürü olduğunu dile getiren Sözmen, şunları kaydetti:

“Yetiştiricileri desteklemeye devam ediyoruz. Projemizin başladığı 2011 yılından bu yana Vekillik, 11 yılda 225 milyon liralık tutarında yetiştiricilere düzeltme yönünden bindi vermiştir. Bu destekler yardımıyla elbette kim mandaların da üreticilerin dahi sayıları artıyor. Afyonkarahisar’bile 103 yetiştiriciye 1148 camız için bindi veriyoruz. Bugüne kadar Afyonkarahisar’bile 14 milyon 120 bin lira bir destekle bu mandaların düzeltme yönünden gelişmesi ve benzin veriminin artması için destek vermişiz. Proje öncesinde rastgele mandadan almanak averaj 800 litre civarında benzin alınırken, bu rakam reform çalışmaları ile 1200 litreye bundan sonra. Yani proje ile benzin verimi yüzde 50 arttı.”

Sözmen, benzin veriminin artmasıyla üreticilerin hem varmak hem süt hem dahi yoğurt üretimlerinin arttığına dikkati çekerek, “Afyonkarahisar denilince aklımıza tabiatıyla kim camız sağlık, camız üretimi dirimsel. Bu açıdan ağmak, süt ve yoğurt üretimindeki bu artış çok balaban.” diye konuştu.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişçi’nin “sen üret yeter” sözünü hatırlatan Sözmen, üreticileri desteklemeye bitmeme edeceklerini sözlerine ekledi.

Share: