Takıcıda deldirdiği kulağı hayatını kabusa çevirdi

Antalya’nın Serik ilçesinde lise öğrencisi zihayat kız, kulağını deldirmek amacıyla takıcıya gitti. Dinç kız, takıcıda tabancayla deldirdiği kulağı bire bir birçok devir bilahare enfeksiyon kapınca hastanelik oldu. 3 hafta okula gidemeyen lise öğrencisi Nil Göksu, “Günlerce ağladım, çokça kötü çektim” dedi.

Antalya’nın Serik ilçesinde zihayat Nil Göksu (14), 3 hafta önceki ilçede kâin takıcıya giderek kulağını deldirdi. Gailesiz kızın kulağı, beş altı dönem bilahare enfeksiyon kaptı ve hastanelik oldu. Kızının kulağının kıkırdak bölümünden delindiğini ve az buçuk henüz geç kalınsa mihman form bozukluğu yaşayabileceğini belirten ana Fatma Göksu, “Kızım arkadaşıyla gelişigüzel takıcıya gidip kulağını deldirmeye değişmeyen vermiş. Kulağını deldirmiş ancak çok nazik enfeksiyon kaptı. Kıkırdaktan tabancayla delinmemesi gerekiyormuş. Onun hususi iğneleri varmış. Tümce bunu bu şekilde yapmıyormuş filhakika. Tabancayla delindiği için kıkırdağı patlatmış. Bu yüzden kulağı enfeksiyon kaptı. Tıpkı hafta süresince tıp fakültesinde gezmek zorunda kaldı. Kızım okulundan kaldı, tığ de işimizden olduk” dedi.

“Kulağının aşağıya sukut tehlikesi oluşacaktı”

Bu cins bir işlemin basite alınmaması gerektiği konusunda aileleri münebbih anne Göksu, “Genişlik azından ocak yanı sıra olmadan hakeza aynı işlem yapılmasın. Bu konuda aileler bilinçlendirilsin. Bize bakarak çok kolay bire bir molekül, kulağını deldirmiş amma kızım çokça incitici çekti. İlk deldirdiği antlaşma az buçuk akıntısı vardı ve daha sonradan seçkin iki kulağında bile şişkinlik oluştu. Tedavisi üzere Serik Izzet Hastanesi Kulak Koku Alma Organı Geçit (KBB) Bölümüne gittik, Antalya Tababet Fakültesine sevk etti. Kulağı temizlendi, derman ve antibiyotik tedavisi uygulandı ancak bu büyüklüğünde düzelebildi. Otama olmasa, geç kalınsa, kulak deriden beslendiği amacıyla enfeksiyondan hava beslenemeyince kıkırdağın erimesi sonucu kulağında aşağıya tedenni tehlikesi oluşacaktı. Tığ birlikte görsel açıdan majör olduğu için elimizden geleni yaptık” diye konuştu.

“Hep ağlıyordum, uyuyamıyordum”

Yaşadığı acı yüzünden geceleri uyuyamadığını ve 3 hafta okula gidemediğini belirten Nil Göksu ise, “Arkadaşlarımla kulağımızı deldirmek istedik. Sordum ‘Benzeri madde peki mu, birçok güne mergup?’ diye. ‘Ayrımsız madde olanaksız, iki güne mazbut. Suya değdirme beş altı aktarılma büyüklüğünde’ dediler. Elan sonraları benim ağrım oluştu. Anneme dedim, annem küpelerimi çıkardı. Kulağım çok ağrıyordu, şişmişti. Bütün ağlıyordum, uyuyamıyordum. Üç hafta okulumdan dümbelek kaldım” şeklinde konuştu. – ANTALYA

Share: