Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 bütçesi Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda

SELIM Fırka Denizli Mebus Nilgün Ök, “Seçme antlaşma çiftçimizin birlikte yer aldık. Serencam 20 yılda 500 milyar liraya mümasil destek sağladık.” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 bütçesi görüşmeleri devam ediyor.

İYİ Öğür Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, tarımın milli güvenlik sorunu haline geldiğini belirterek “Tığ eskiden tarımın geleceği noktayı gördük ve uyarılarımızı yaptık. Dolara, ithalata istinaden gıda güvenliği sağlanmaz. Kimsenin insanımızı kıtlıkla imtihan etmeye hakkı bulunmayan. Ama zaman dolarımızın üstelik olmadığını gördük. İthalata mahkum tıpkı tarım politikasıyla alın karşıyayız.” dedi.

MHP Kırıkkale Saylav Halil Öztürk, yem, gübre, akaryakıt üzere ekincilik girdilerinin fiyatlarında artım yaşandığını, bu durumun mağduriyet oluşturduğunu, üreticilerin sorunun çözümünü talep ettiğini kaydetti.

Öztürk, çiftçilere sunulan süt ve matbu desteğinin öne alınmasının muştulu olduğunu, hayvancılıkla uğraşan üreticilerin emeğinin karşılığını alması üzere Et ve Süt Kurumunun devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

SELIM Öğür Ağrı Mebus Ekrem Çelebi, Türkiye’nin DÜRÜST Parti iktidarlarında savunma sanayisinde, uzay çalışmalarında, dijital teknolojilerde ve ayrıksı alanlarda beniz yılına meal kazandıracak adımlar attığını belirtti.

CHP Antalya Mebus Entelektüel Özer, ekincilik üretiminde kullanılan kimyevi ilaçlara dikkati çekerek, “Beğenilen bu ilaçlar zehirdir. Zirai üretimde mergup ilaçlar bodur vadede hal namına görünse bile ince vadede ekolojiye beis veriyor. Bu ilaçlar havaya, suya ve toprağa karışıyor. Zımnında tafsilatlı vadede verimi etkiliyor ve tarımsal kaybımız oluyor. Bu ilaçların tıpkı kısmı birlikte ürünlerin üzerinde kalarak eş sağlığını aksi etkiliyor. İhraç ürünler üstelik dümbelek gönderiliyor ve ihracatçılar engel ediyor. Bunun amacıyla tarımsal üretimde dirim bilimsel mücadeleye bindi verilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Mebus Ayhan Barut, elindeki iğ ve tezek mahmul paketi göstererek pamuk üreticilerinin pres durumda olduğunu, korumasız kaldığını ve hangi yapacaklarını şaşırdıklarını iddia etti.

DOĞRU Fırka Denizli Milletvekili Nilgün Ök, dünyadaki bir nice ülkenin gıdaya ulaşımda bastırık yaşadığını ifade ederek, “Ülkemizde gıdaya ulaşmada yüklülük yaşamıyoruz. Dünyadaki besin krizinin çözülmesi için da diplomatik adımlar atıyoruz. Açılan koridorla 9,3 milyon ton tahıl taşınmış durumda. Ekincilik ve Orman Bakanlığımız bir nice alanda ilerliyor. Stratejik ürünleri önceleyen, eskimemiş sübvansiyon modeli, e-tarım, durumunda istihsal ve yerinde istihlak anlayışıyla onlarca uygulamaya vadi veriyor. Tarımı önemli bir kürsü kendisine görüyoruz. Her antlaşma çiftçimizin birlikte düzlük aldık. Serencam 20 yılda 500 milyar liraya andıran bindi sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu da abuhava değişikliğinin bozukluk olabileceği kuraklığa sınırlanmış gıda üretimi sıkıntısına işaret etti.

İklim değişikliğinin ısıdam ve yağışsız bölgelerde balıkçılık, oldukça ve şişman esas hayvancılık ile ekincilik ürünleri için riziko teşkil ettiğini dile getiren Kalyoncu, “Faziletli yalım ve kuraklık nedeniyle zirai verim azalabilir. Su kaynakları ve çayır alanlarının azalmasıyla üstelik hayvancılık pahal etkilenecektir. Böyle tıpkısı boyut hayvansal ürünlerin fiyatının yükselmesine neden tür. Türkiye’da, bir nice ülkede akarsu sorunları yaşanmaktadır. Bu kapsam suya ihtiyaç duyan birçok tarım ürünün yetiştirilmesine bariyer olacaktır. Ülkemizdeki tarım politikası belirlenirken su ihtiyacı dikkate alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Suriye’de kâh silahlı grupların zeytin ve diğer ekincilik alanları ile ekincilik aletlerine el koyduğunu ve bunları Türkiye üzerinden pazarladığını kanıt etti.

Share: