Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Ekilmeyen yegâne tıpkısı metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Ekilmeyen yegâne bire bir metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

“Çiftçimizin Cenabıhak cevaz verirse bire bir daha engel etmesi yönünde ayrımsız ihtimali ortadan kaldıracağız”

ÇANKIRI – Çankırı’dahi mütekellim Ekincilik ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider, “Ekilmeyen tek bire bir metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ait aynı yasalı aranjman getireceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı Ebuebkir Gizligider, tıpkısı dizi film programa karışmak amacıyla Çankırı’yı ülfet etti. Bakan Yardımcısı Gizligider’in Çankırı’daki geçmiş durağı Çankırı Valiliği oldu. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ı makamında mülakat fail Gizligider, daha sonra Çankırı Tarım Çığır Lisesi’ni mülakat ederek öğrencilerle tıpkısı araya geldi. Gizligider, ziyaretlerin peşi sıra Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilen “Kız Kardeşim Programı”na katılan kadınlara sertifikalarının dağıtıldığı programa katıldı.

“Sizlerin elinizin değdiği rastgele molekül ayrı benzeri bereket”

Programda kadınların toplumdaki önemine değinen Gizligider, “Kadınlar herif, tığ insanoğluyuz. Bizler biraz aciz, az buçuk bakıma kadın, biraz yardıma eksikli, varlıklarız. Sizler olmazsanız bizim kapsam haddinden fazla gani değil. Sizlerin elinizin değdiği değme madde ayrı ayrımsız bereket, ayrı benzeri mahsul, ayrı bir rahmet. Anadoludayız, diyecek çok tıpkısı özdek bulunmayan. Işveren sizsiniz. Tığ bile size yetişmeye çalışıyoruz” dedi.

“Ekilmeyen bir tane benzeri metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

Tarım alanında yapılan yatırımlarla ait konuşan Gizligider, ” Türkiye, üretimin ve bu üretimin ‘Türkiye yüzyılı’ dediğimiz bu dönemde elbet benzeri yöne evrileceği yönünde gâh kararlar verdik. Benzeri sene çiftçimiz bire bir im eker haddinden fazla dünyalık kıymetiharbiye, çok mutludur amma öbür sene bütün o ürünü eker, onun değeri düşer ve ‘acaba bu patatesçinin hangi olacak, bu buğdaycının zayi, bu pancarcının tehi hangi olacak’ söylemlerini bitireceğiz. Biz inşallah yeni dönemde Gazi Meclisimize birlikte bu hazırlıklarımızı sunuyoruz, onları birlikte bitirdik. Ekilmeyen tek bir metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilişkin bire bir yasalı aranjman getireceğiz, milletvekillerimiz takdir ederse. Böylecene herhangi bir sebeple, gündeş hanay, büyük şehir hayatı, köylerin terk edilmesi kabilinden sebeplerle boşanan arsalar üzere, ‘diyeceğiz ki sana 2 yıl süre, bu tarlayı ektin ektin, ekmedin ego izzet kendisine bunu, akıbet aşama slayt şekilde elektronik ortamda kiralayacağım, bunun parasını senin hesabına yatıracağım’ diyeceğiz. Ilk buradan başlayacağız. Sonra diyeceğiz kim ayrımsız eser ekerken dikkat etmemiz müstelzim işlemler var. Genişlik ilkin akarsu. Toprağın özelliği, iklimin özelliği. Nedeniyle isteyenin istediği yerde istediği ürünü ekmesi ve geldiğimiz noktada yaşadığımız sıkıntılara sonuç yüklemek istiyoruz. Diyeceğiz kim sen burada şu ürünleri ekebilirsin. Bunları yaparsan destek var. Arkandayız. Amma sair soy bambaşka benzeri yola girersen ego bunun sana teminatını veremem. Bu şekliyle hem ürün desenimizi planlayacağız. Parçalanmamış büyüklük ihtiyacımızın ihracatımızdaki ihtiyacın hangi olduğunun hepsinin planlaması hem dahi çiftçimizin Tanrı cevaz verirse tıpkı elan uymazlık etmesi yönünde aynı ihtimali ortadan kaldıracağız” diye niteleyerek konuştu.

“Dünyanın süper güçleri bakarken Türkiye’nin adaletine sığındı”

Türkiye’nin dünyada yaşanan tahıl krizinin çözümünde muhteşem aynı role sahip olduğunu belirten Gizligider, “Rusya ile Ukrayna bire bir savaşa tutuştular. Ukrayna’dan çıkması müstelzim gemilere tıpkısı blokaj kondu, Rusya cevaz etmedi. Bu iki celal, ağır sıklet tıpkı arbede sürecindeyken dünyanın süper güçleri bakarken Türkiye’nin adaletine sığındı. Türkiye’nin adaleti, 2. kez geçtiğimiz 10 günde da ikincisi yaşanan bu düğümü çözdü. Yani, gerçekte biz bu coğrafyada bin yıldır adaletin tecellisinin de teminatıydık ve belli bu coğrafya tekrar bizi çağırıyor. İşte biz bu anlayışı hububat üretiminden hububat koridorundan, hayvancılıktan, ormancılıktan, nereden tutarsanız tutun, ‘Türkiye yüzyılı’ dediğimiz bu eskimemiş dönemde bu tatlılıkla debi edeceğiz” diyerek konuştu.

“Hayvan sayısında engelsiz küşayiş Avrupa’bile birinci sıradayız”

Türkiye’birlikte tarımsal hasıladaki büyümeye birlikte değinen Gizligider, “Tarımsal hasılayı bu yıl 30 bilyon dolar ihracatla kapatmış olacağız. 2002’dahi ise bu miktar 3,8 bilyon dolarmış. Yani dünyaya sattığımız tarımsal üründe kazandığımız dünyalık yaklaşık 9 ikmal büyümüş. Esasen fındıkta, sıska üzümde, kayısıda, incirde, ayvada, buğday unu ihracatında dünyada kategorik duruluk birinciyiz. Toplamda 87 milyar dolar aut tecim hacmimiz ergin, çokça kesin benzeri şekilde ihracatçı konumdayız. Efsanevi sayısında vazıh uzaklık Avrupa’birlikte bir numara sıradayız. Yalnız efsanevi sayısında değil, tıpkısı de bunun niteliği var. Karkas ette 2 -3 kat büyümeler bahis konusu. Esasen kendine yeterlilikte beş altı yapıt dışında yüzde 100’ün üzerindeyiz. Ama bunların hepsini sizlerin eli değdiği amacıyla yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının peşi sıra programa katılan kadınlara sertifikaları dağıtıldı.

Share: