Tayland’ın güneyinde sunma bir iki 17 noktada eş zamanlı hareketli

Tayland’ın güneyinde düzlük alan Pattani, Yala, Narathiwat bölgelerinde yeryüzü birkaç 17 noktada kundaklama ve bombalı atak gerçekleştirilmesi sonucu 3 sivil yaralandı. Saldırıların senkronik adına gerçekleştirildiği belirtildi.

Tayland’ın güneyinde mevcut Pattani, Yala ve Narathiwat, senkronik kundaklama ve bombalı saldırılarla sarsıldı. Cıvıl Cıvıl Sözcüsü Pramote Promin yaptığı açıklamada, 3 bölgede çoğunluğu market ve akaryakıt istasyonu almak üzere en bir iki 17 noktada saldırı gerçekleştirildiğini bildirdi. Saldırıları üstlenen olmazken, 3 sivilin yaralandığı öğrenildi.

Tayland’ın güneyindeki cengel

Malezya sınırında düzlük kayran 3 bölgede 2004’te başlayan isyandan bu yana 7 bin 300’den fazla gönül hayatını kaybetti. Bitişik Songkhla da saldırılara manzara oldu. 2013’te başlayan hazar görüşmeleri, ülkedeki siyasi cengel nedeniyle ara uzaklık kesintiye uğramıştı.

Saldırılar, Tayland hükümeti ile bu yılın başlarında isyankâr grupların yeryüzü büyüğü, istiklal yanlısı Patani Malay Millî Devrimci Cephesi (BRN) beyninde güneş tacı virüs salgını zımnında sunulan 2 almanak aradan bilahare görüşmelerin baştan başlatılmasının arkası sıra geldi. Son cevelan müzakerelerden dışlanan Patani Mürekkep Halas Örgütü (PULO), diyaloğun etraflıca olmadığını argüman ederek Ramazan kocaoğlan boyunca bombalı saldırılar gerçekleştirmişti. Hükümet cümle gruplarla görüşmeye hazır olduğunu rapor etmişti.

Ayrıca zaman eş anlı gerçekleştirilen saldırılar, tarafların Ramazan ayında şiddetin durdurulması için itilaf sağlandığı April ayının başından bu yana gerçekleştirilen dağ saldırılar oldu. – BANGKOK

Share: