Taze beden geliştirme sporcusu Türkiye’de tıpkısı ilki başardı

Hevesli vücut geliştirme sporcusu Mustafa Nasip, tarihi tıpkı başarının altına imza attı. Nasip, Olympia Amateur Eastern Europe’bile böke olduktan sonraları dünyanın ayrımlı ülkelerinden atletlerin karşılaştığı, şampiyonlar şampiyonunu tayin etmek için yapılan overall kıyasında 2’nci olarak Pro Card almaya doğruluk kazandı. Türkiye birlikte yeryüzü genç yaşta Pro Card sahibi olan 29 yaşındaki atlet, Pro Lig’bile boy gösterip, dünyanın yer iyilerinin düzlük aldığı Mr. Olympia’ya süzülmek amacıyla savaş verecek.

Uzun ayrımsız süredir Avrupa’nın cisim ihya alanında yer prestijli yarışmalarından biri olan Olympia Amateur Eastern Europe yarışmasına hazırlanan Mustafa Kader, organizasyonda yekpare rakiplerini geride bırakmayı başardı. Yıldız, Super Heavy Weight kategorisinde rakiplerinden; estetik, bakışım ve proporsiyon alanlarında şişman farklarla sıyrılıp, yarışmayı böke adına tamamladı. 29 yaşındaki sportmen, şampiyona sonrasında dünyanın farklı noktalarından katılan atletlerin kozlarını paylaştığı ve tam sıkletlerin katıldığı şampiyonlar şampiyonu overall kıyasında 2’nci yerine International Federation Of Body Builders (IFBB) Pro Card’ın sahibi oldu. Open Super Heavy Weight kategorisinde aheste sıklette mücadele edip, Pro Card düz Kader, antrparantez tarihi tıpkısı başarının dahi altına imza atmış oldu. 29 yaşındaki sporcu, Türkiye’dahi bu kartı almayı başaran en zinde atlet unvanını elde etti.

Mr. Olympia için yer yetişkin etap: Pro Card

Milli atlet, Pro Card sayesinde kariyerine istekli üst ihya sporcusu olarak devam edebilecek. Felek, Pro Card sebebiyle gövde geliştirme sporunun Acun Kupası namına kabul edilen Mr. Olympia’dahi de uzunluk tayin şansına cemaat olacak. Fakat Kader’ın, dünyanın sunma iyileriyle yarışabilmesi amacıyla profesyonel müsabakalarda yani Pro Lig’dahi birincilik elde etmesi yahut dereceye girmesi gerekiyor.

“Yıllardır fon ediyordum”

Kazandığı şişman başarının arkası sıra açıklamalarda bulunan Felek, “Pro Card, basit sporcuya veriliyor ve Pro Card’ı kazanmayı yıllardır fon ediyorum. Kariyerimde muhteşem bir kilometre taşını geride bırakmış bulunuyorum. Pro Card, dünyanın bildirme bereketli sporcularının vadi aldığı Mr. Olimpia’dahi savaşım etmem için iri ayrımsız okazyon. Demincek çok henüz tahakküm bir proses beni bekliyor. Pro Lig’de birbirinden stabil adlar ile yarışacağım. Çokça çalışıp, dolgunca benzeri etap elde ettikten sonraları Mr. Olimpia’da kabile gösterebilecek tıpkısı seviyeye gelmeyi hedefliyorum” dedi.

“Ülkeme bu zaferi getirmiş tevessül etmek beni onurlandırıyor”

Kader, şu zaman bulunduğu konuma haddinden fazla mukavim yollardan geçerek geldiğini belirtti. Müthiş bir azim ve yerleşme sergilediğini vurgulayan milli sporcu, “Pro Card’ı alabilmek amacıyla çok etraflı yıllar savaş ettim. Böylesine büyük aynı başarıyı elde edebilmek için istikrar çokça yüce. Ülkeme bu zaferi getirmiş oluşmak beni onurlandırıyor. Deminden ise henüz nazik hedefler üzere elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

10 organizasyonda 5 şampiyonluk

Milli sportmen, şu esas büyüklüğünde kariyerinde 10 büyük organizasyonda savaş etti. İlk yerine 2016’bile Türkiye şampiyonu olan Şans, 2017’da bütün 3 organizasyonda başarım sergiledi. Milli sportmen, Dünya Acemi Gövde Ihya Birliği (WABBA) eliyle planlı organizasyonu birincilikle noktalarken, NAC World turnuvasında ise ikinci oldu. Mustafa Kader, peşi sıra WBBF European Championship şampiyonasını zaferle tamamladı. 29 yaşındaki sportmen, 2018’üstelik ise Olympia Amateur’un iki ayağına katıldı. Kader, İspanya’da 2’ncilik elde ederken Portekiz’birlikte ise 5’inci oldu. Milli atlet, 2019’üstelik William Bonac Classic Dünya Şampiyonası’nda kürsünün 3’üncü basamağına bundan sonra. Benzeri sene içerisinde düzenlenen Rusya’daki arsıulusal turnuvada boy gösteren Baht, bu organizasyonu da şampiyonlukla tamamladı. Yıldız, bu yıl içerisinde ise Olympia Amateur Eastern Europe Overall’de ikincilik elde ederken, tıpkısı organizasyonun Olympia Amateur Eastern Europe kategorisinde böke oldu.

Spor hayatına ayak topu oynayarak başladı

6 Temmuz 1993’te Sakarya’birlikte dünyaya gelen Mustafa Talih, spor hayatına 11 yaşında futbol oynayarak başladı. Şans, 2 sene boyunca mektep çocuğu liglerde kabile gösterdi. Bir arkadaşının tavsiyesi ile judoya başlayan Felek, gücük sürede maçlara çıkabilecek tıpkı duruma geldi. Şans, Avrupa Şampiyonası’na bir iki tıpkısı müddet kaldığında yaşadığı velespit kazasında omzundan sakatlandı. Doktor, milli sporcuya 2 yıl süresince spor yapmaması gerektiğini söylese birlikte dayanılmaz bir azim örneği gösteren Talih, 3 ayda et kafalı döndü. 15 yaşında fitness kariyerine başlayan Nasip, yaklaşık 4 sene sonra heveskâr yerine bu spora devam etme kararı aldı. Sakarya Üniversitesi Spor Akademisi’nde eğitim bilimi hayatına bitmeme eden Nasip, spor yaşamında çokça yönlü oluşu ile dikkat çekti. Kıytırık yaşlarda ayak topu ve judo yapan Kader, üzeri ihya sporunun yanına, tenis, hentbol, yüzme ve hevesli masörlük gibi branşları dahi ekledi ve bu alanlarda antrenörlük belgeleri aldı. Yaşamını İstanbul’birlikte sürdüren Nasip, spor bilimleri fakültesinden çıkışlı olmuştur.

8 bin deli dolu üyesine online müşavirlik hizmeti veriyor

Günümüzde uygun kendisine hususi öğüt eğitimleri veren Yıldız, İstanbul Kadıköy’bile mevcut ofisinde danışmanlık hizmeti dahi veriyor. Ayrıca herkesin spor yapabilmesi amacıyla ulama vermeye çalışan milli atlet, #BEGREENTEAM Fitness takımını kurdu. Nasip, bu nesiç doğrultusunda; kendini geliştirmek, mıhlı dirim ve hedeflerine doğru yollar ile duyulmak talip herkese koruyucu olmayı amaçlıyor. İnternet üzerinden online adına müşavirlik hizmeti veren Mustafa Yıldız’ın bünyesindeki BeGreen’in ise 8 bin aktif üyesi var. Baht, bu sektörü domine eden ve avangart isimlerin başında geliyor. – SAKARYA

Share: