Taze kız, “kazayla” karnındaki dev kitleden kurtuldu

Aksaray’birlikte yaralı kurtulduğu gidiş geliş kazası sonrasındaki muayenede belirleme edilen karnındaki kestirmece 8 kilogramlık yığın başarıyla alınan pestil, sağlığına kavuştu.

Lise öğrencisi B.G’ye (17), 25 Ağustos’ta Ankara Caddesi’nde ahali otobüsü çarptı. Ilçe zımnında vücudunun değişik yerlerinde kırıkları olan B.G, Aksaray Terbiye ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Burada yapılan tetkiklerde gailesiz kızın akıl bölgesinde anormal biçimde büyümüş tıpkısı kütle olduğu belirleme edildi.

Hastanenin Yavru Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Akademisyen Ayşe Betül Öztürk marifetiyle ivedili şekilde ameliyat edilen B.G’nin karnından 60 santim çapına ulaşan kestirmece 8 kilogramlık kitle başarıyla çıkarıldı.

“Neredeyse bu yığın yekpare karnını kaplıyordu”

Operasyona ilişik bilgi veren Öztürk, AA muhabirine, 17 yaşındaki kız çocuğunun yaralanıp evgin servise getirilmesiyle sürecin çok çabuk ilerlediğini söyledi.

Serviste hastanın tedavisine başladıklarını, tomografisinde karnında berenarı balaban bire bir kitle olduğunu gördüklerini anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

“Az Daha bu kütle mecmu karnını kaplıyordu. Aileyle görüşerek hızlı şekilde operasyon kararı aldık. Cerrahi Müdahale çokça kalburüstü geçti. Sağlıklı yumurtalık kaynaklı kitle kudretli şekilde makbuz. Kitlenin organları sağa ve sola doğru sıkıştırdığını gördük. Yığın akciğer zarıyla irtibat halindeydi. Alt taraftan lüzum torbasından akciğer zarına kadar uzanan az çok nazik benzeri kitleydi. Bu kütle çokça büyümüştü, eğer öğrenilmeseydi patlayabilirdi. Bu durumda da hayati od ortaya çıkabilirdi. Daha üstelik büyüyebilir ve cerrahi müdahale edilemez tıpkı duruma gelebilirdi.”

Ailelere çocuklarının banko mesafe uzaklık düşünce muayenelerini yapmalarını önerdiklerini vurgulayan Öztürk, “Eğer anormal benzeri nema görüyorsak, mutlak doktora danışmalıyız. Aileler amacıyla zayıf bir çocukta poyra varsa, pekâlâ bu dikkat kurumlu olmalı”

Karı da kitleyi öğrenince çokça şaşırdı

Anne Fesleğen G. ise kızında tek belirti olmadığını, kitleyi fotoğrafta görünce haddinden fazla şaşırdığını rapor etti.

Kızının kitleyi hangi zamandır taşıdığını bilmediklerini tamlayan Fesleğen G, şunları kaydetti:

“Bilcümle organlarına güçlük yapmış. Çok şükür patlamadan kurtulduk. Kızım teferruatlı zamandır diyet yapıyordu ancak aynı soy us bölgesinden kilogram veremiyordu. Hep merak ediyordu illet kilogram veremediğini. Bu yığın yüzünden gelmek kim kilo veremiyormuş. Alelhusus karnında şişkin olan aileler çocuklarının beyin muayenelerini kesinlikle ertelemesin. İlk işim özge çocuklarımı dahi tetebbu ettirmek olacak.”Share: