TBMM Genel Oturmuş toplandı

TBMM Umumi Müesses, Meclis Başkanvekili Cesamet Adan’ın başkanlığında toplandı.

Oturumun başında, MHP Ankara Milletvekili Mevlüt Karakaya “Ankara’nın sorunları”; CHP Malatya Milletvekili Iye Ağbaba “Malatya’nın sorunları” ve DÜRÜST Fırka Osmaniye Saylav İsmail Kayaç “Osmaniye’nin el oluşunun sene dönümü”ne ilgili ruzname dışı konuştu.

Mevlüt Karakaya, Anayasa’nın değiştirilmesinin teklif edilemeyeceği maddelerine değinerek, Cumhuriyet’in şekli, yapısı ve çerçevesine dikkati çekti.

Son zamanlarda bu alanlarda andavallı durumlar, et kafalı açıklamalar, bilinçsiz duruşların olduğunu tamlayan Karakaya, şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En büyük eserim’ dediği ve Türk gençliğine sevimli ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin yapı felsefesinin anne unsurlarını yolmak, bina taşlarını yerinden vermek isteyenlerle alay malay olup arkasından ‘Biz Atatürkçüyüz’ almak ayrımsız bilinçsizlik berhava değil bile nedir acaba? Türk milletinin birliğine, dirliğine ve bütünlüğüne kastedenlerle bire bir cephede baş başa gelip takiben ‘Biz milliyetçiyiz’ girmek tıpkı ahmaklık abur cubur değilse nedir acep? İnsan karın akıtan kıyacı sürülerine eğin çıkıp sonra birlikte barıştan, koca hakkından konuşmak çıyanlık değil dahi nedir acaba? Bütün tuttuğu safta terennüm ettiği sözlerin farkında olmalıdır. Ankara merkezi hükümettir ve Atatürk’ün dediği kadar sürgit böyle kalacaktır.”

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba ise Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya gezisinde sokaklara asılan afişlerin ücretlerinin vatandaşlardan toplanan vergilerle ödendiğini, bu vergilerle SELIM Fırka’nin reklamının yapıldığını öne sürdü.

Kayısı üreticilerinin sorunlarına değinen Ağbaba, sarıerik taban kurum fiyatının elan açıklanmadığını, çiftçilerin sulama sorununun bitmeme ettiğini kaydetti.

DOĞRU Öğür Osmaniye Mebus Kayaç üstelik intihap bölgesi Osmaniye’nin tarihsel, siyasi ve kültürel önemini anlattı. Kaya, Osmaniye’ye sağlık, eğitim ve sair alanlarda yapılan yatırımlara değindi.

“Ağızsız devrimler yaptık”

TBMM Umumi Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra ekip başkanvekilleri yerlerinden meze aldı.

İYİ Öğür Takım Başkanvekili Erhan Ateş Parçası, İYİ Tümen’nin kuruluşunun 5. yılına girdiklerini belirterek, bariyerleri devire devire, milletin yüreğinde düzlük alarak hayat dolu tıpkı politik konuma geldiklerini söyledi.

MHP Ekip Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, PKK ve Asala terör örgütlerinin saldırılarında martir olanları rahmetle andı.

HDP Takım Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Ankara’üstelik gazetecilerin gözaltına alındığını ve işkenceye maruz kaldıklarını iddia etti.

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamalarında herkesin birlikte cereyan etmesi gerektiğini belirtti.

Cumhuriyet’in asıl hedefinin yetişek ve kalkınma olduğunu aktaran Özkoç, Cumhuriyet Altını’in önceki yıllarında 50’ye andıran fabrika kurulduğunu, YANLIŞSIZ Parti’nin 20 almanak iktidarında celal yerine tek bire bir fabrika açamayanların Cumhuriyet Altını’i karalamaya çalıştığını öne sürdü.

DÜRÜST Fırka Kadro Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu de 29 Ilk Teşrin’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. sene dönümünü kutlayacaklarını hatırlattı. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bilcümle mutlak tıpkı Türkiye hedeflediğini, SELIM Fırka iktidarlarının da Türkiye’nin seçme alanda bu hedefe ulaşması üzere ceht harcadığını vurguladı.

Akbaşoğlu, 20 yıllık iktidarları döneminde milletin hep fertlerini kuşatarak ağızsız devrimler yaptıklarını ve bunları demokrasiyle taçlandırarak Cumhuriyet Altını’in hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Share: