TBMM Mahkûm ve Tutuklu Haklarını İnceleme Ast Komisyonu toplandı

Türe Bakanlığı Ukubet ve Tevkifevleri Umumi Müdürü Enis Zor Yıldırım, “Pandemi döneminde nakil taleplerine ağır sıklet bire bir ara bırakılmış, biriken istek durumu var. Ümit ediyorum bundan ahir toplantılarda bu konudaki yakınmaları azaltmış olacağız.” dedi.

TBMM Mahkûm ve Tutuklu Haklarını İnceleme Madun Komisyonu, DÜRÜST Öğür Afyonkarahisar Saylav İbrahim Yurdunuseven başkanlığında toplandı.

Toplantıda sunum özne Ukubet ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yıldırım, ceza infaz sisteminin, gelişigüzel ülkenin kişi koşulları içerisinde yürüttüğü bire bir canlılık olduğuna işaret etti.

Avrupa’daki ukubet yürütüm sistemi uygulamalarının tamamının birbiriyle angajmanlı olduğunu anlatım fail Saika, “Avrupa’daki uygulamalarla bizim uygularımız birbirine yakın, yemeden içmeden aplikasyon yorumlarında farklılıklar var. Sakim küsurat alanlarda birbirimizden etkileniyoruz. Hele eğitim ve ıslah alanlarında elan deneyimli olan uygulamaları ülkemize tebliğ etmek amacıyla çaba gösteriyoruz.” diye konuştu.

Yıldırım, hükümlülerin nakil taleplerine dahi değinerek, bu noktadaki tercihlerinin, mahkûm ve tutukluların ailelerine yer mail noktalarda kalması olduğunu vurguladı.

Cezaevlerinin fiziki şartlarının 10 yıl öncesine göre çok henüz bereketli benzeri noktada olduğuna dikkati çekici Saika, şunları kaydetti:

“Ukubet yürütüm sisteminin uygulanması sırasında sıkı düzen ve bölgesel riskler kabilinden çizgilerimiz var. Söz Gelişi organize suçla ilişik problemi olan aynı hükümlünün hararetli olduğu alana gönderilmemesi kabilinden güvenlik kaygıları, sevklerde genel çizgilerimizi oluşturuyor. Bunun dışında gibi olduğunca hükümlüleri ailelerine yakın yerlere çıktı dahi göndermeye bitmeme edeceğiz. Pandemi döneminde aktarım taleplerine korkulu tıpkısı aleniyet verilmiş, biriken bir dilek durumu var. Ümit ediyorum bundan sonraki toplantılarda bu konudaki yakınmaları azaltmış olacağız.”

Sebep, haziranda yüzdelik 37, temmuzda yüzde 19, ağustosta yüzde 25 ve eylülde üstelik yüzdelik 27 oranında nakil talebinin kabul edildiğini bildirdi.

Komisyon üyelerinin değerlendirmelerinin arkası sıra Marmara (Silivri) Ceza İnfaz Kurumları İnceleme Raporu ile Tekirdağ Ukubet İnfaz Kurumları İnceleme Raporu kabul edildi.

Share: