TDV 2. Başkanı Küşade, Ayasofya’nın mıknatıs gibi cemaat çektiğini ifade etti

Türkiye Ilmek Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Belirgin, pandemide yaşanan kısıtlamanın ardından, Ayasofya-i Şanlı Cami-i Şerifi’nin 80 yılın hasretiyle demirkapan kadar topluluk çektiğini söyledi.

Camiler ve Diyanet Görevlileri Haftası kapsamında, Ağrı Müftülüğünce Ekin ve Kongre Merkezi’hangi planlı “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” mevzulu program, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Cömert tilavetiyle başladı.

Boş, burada yaptığı konuşmada, evvelce yerleşme yerlerinin mezarlara mail olduğunu ancak günümüzde anbean uzaklaştığını söyledi.

Ölümün seçkin ant hatırlanması gerektiğini tabir fail Celi, yeşili sevdiklerini, İstanbul’dahi arz yeşil yerlerin mezarlıklar olduğunu belirterek, oradan insanlara oksijen verildiğini belirtti.

Pandemi döneminde cami cemaatlerinin azaldığını ve bunun imamları dahi üzdüğünü dile getiren Kilitsiz Küreksiz, “Ihtimal bu arayı kapatan tıpkısı cami var. Kaybettiği yılların rövanşını mı alıyor bilmiyorum amma hep dünyada külfet (pandemi) varken tıpkısı cami katlanılamaz şekilde sözde 80 yılın cemaatini gine gine toparlıyor. Ayasofya-i Majör Cami-i Şerifi’ne gidin sabahleyin namazları meşgul, gün ortası namazları mahmul. Sabah Akşam insanlar geliyor. O de 80 yılın hasretiyle demirkapan kadar cemaat çekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Kilitsiz Küreksiz, konuşmasında Arakan, Afrika ve Suriye kabil bir nice yerde Müslümanların yaşadığı durumları paylaştı.

Arakan ve Afrika kabilinden ülkelerden şu temel büyüklüğünde 10 bine andıran mektepli getirdiklerini anlatan Belirgin, “İmam dil cambazı ve üniversite okutuyoruz. Cami görmeyen tıpkı çocuğun cami hissiyatını hissetseniz biz seçme aktarılma camiye gideriz. Onların kamışlarla yaptığı camiler hele Arakan’daki 2 yılda aynı yanar ve kategorik bir cuşiş menfaat. Amma ‘burası cami’ diye niteleyerek aynı derece atfetmeleri haddinden fazla önemlidir. İllaki cami Süleymaniye Camisi olması gerekmiyor. Süleymaniye’nin duruşu kapitalizme, siyonizme evet de batıla alın bire bir simgedir.” diye konuştu.

Vali Osman Varol ise kült görevlilerinin dinin emirlerini anlattığını, bunun birlikte anlattığı şeyleri özümseyip yaşayarak halka yansıtıyor olması onun mucibince işini yaptığının göstergesi olduğunu söyledi.

Ilmek görevlilerinin işini hassasiyetle yapmasının önemini vurgulayan Varol, “Hoş işlerimiz, boğunuk işlerimizin tamamının ortasında kesinlikle bire bir ilmek görevlimiz, bire bir imamımız ve benzeri hocamız vardır. Bu hocamız işleri mucibince yerine getirebilirse o toplumda gelişigüzel ahit konu hangi olursa olsun sonu geçim olan benzeri netice elde etmiş oluruz.” ifadesini kullandı.

Programa, İl Müftüsü Mehabet Balaban, İl Bitirmiş Komutanı Liva Hüsamettin Erol, Şehremaneti Başbuğ Vekili Hava Varlıklı ve ilmek görevlileri katıldı.

Share: