Teknofest yarışmacıları finale gidiyor

Teknofest yarışmacıları finale gidiyor

RİZE Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile T3 Vakfı aracılığıyla kombinasyon edilen Havacılık, Feza ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Rize’da ki akıbet gününden sonra finale gidiyor.

12 Ağustos’ta açılışı yapılan ve bugün Rize Sahil Şehremaneti otoparkında son bulacak olan dünyanın yer koskocaman teknoloji festivali TEKNOFEST’e alelhusus gençler yoğun ilgi gösterdi. Rize’bile yapılan yarışmalar ise, insanlık yararına teknoloji, turizm teknolojileri, yetişek teknolojileri ve çip dizayn yarışmaları doğmak amacıyla toplamda 4 yarışma yapıldı. Yapılan yarışmalara toplamda 97 bin 186 bando başvuru su alınırken 699 topluluk ve 3 bin 32 müsabık ise finallerde müthiş uğraş etti. Teknofest yarışmacıları Rize’deki son gününü dahi tamamlayarak Samsun’de ki finale başvurmak için yola çıkacak.

Samsun’bile yapılacak finallerde derece yapmayı hedeflediklerini belirten Musa Deli Dolu, “Yaptığımız projenin ismi Martı. Yaptığımız Martı ise uçan insansız amfibik ayrımsız araç. Çekicilik, esmer ve akarsu yüzeylerinin üzerinde debi edebiliyor. Teknofest 2022 Rize’bile birlikte sunma gür sunum ödülüne layık görüldük. Çok fazla say verdik ve bu emeğin karşılığını Samsun’üstelik yapılacak finallerde kabul etmek istiyoruz. Finalde evvel üçe girmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çok heyecanlıyız. Emeklerimizin karşılıksız kalmadığını örtmek bizi haddinden fazla bahtiyar ediyor” dedi.

Teknofest’te Rize’yi künde eden biricik takım olduklarını tamlayan Muhammet Ensar Edip, “Yaptığımız projede servet ve can kaybının çok olduğu Karadeniz bölgesinde gerçekleşen dere taşması sonucu meydana mevrut felaketlerle ilgilendiren yaptık. Burada mülk ve birey kaybını yer organ indirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız projede dominant sularıyla bu arada gelen taş yer, dikme kabilinden malzemelerin oluşturduğu barajı yıkması sonucunda duygusal ve mal kayıpları yaşanıyor. Bizde mevrut suyu akarsu sensörü ve çarpış sensörü kullanarak duygusal ve dünyalık kaybını geciktirmek amacıyla tasarladık. Tığ yaptığımız projeyi boşaltmak amacıyla yenilenebilir enerji adına gündüz enerji panellerini kullandık. Tıpkı zamanda dahi enerjiden artırım etmiş olacağız. Teknofest’te Rize’yi piyes eden bir tane okuluz. Bu bizim amacıyla nazik tıpkı gelgel. Bu yarışmaya ilk kez katılıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: