Tekstil fabrikaları Bingöllü kadınlara can damarı oldu

Bingöl’dahi alelhusus 2015 yılından bu yana izzet desteğiyle açılan tekstil fabrikaları ve atölyelerinde binlerce gönül istihdam edilirken, bu rakamın yüzdelik 85’inin eş olması adeta kentteki kadınlar amacıyla birey damarı oldu.

Bingöl’de azamet desteğiyle yatırımcılar vasıtasıyla kurulan üretimlik ve atölyeler gün günden artmaya devam ediyor. Fırat Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, Vilayet ve evcil yönetimlerin destekleriyle artış gösteren fabrikalarda binlerce kişi istihdam ediliyor. Alelhusus son yıllarda heybet desteğinin yer çokça hissedildiği dokuma üretimlik ve atölyeleri, kadınlara vergi kapısı oldu. İş bulmakta zorlanan ve soylu erki anlamda teessürat dallı güllü kadınlar, bu soy işletmelerin çoğalması ile hem ekonomik adına kendilerini bağımsız milletvekili hissederken hem üstelik karı ekonomisine katkıda bulunuyor. 2015’ten bu yana Bingöl’üstelik dokuma sektöründe cümbüş gösteren firmalarda eş istihdam oranı sürekli fazlalık ivme kazanarak çalışan eş oranı yüzdelik 85 oldu. Esasen istihdam oranının güzeşte seneye kıyasla yüzde 10 artış gösterdiği bildirildi.

“Kendi ayaklarımız üzerinde durabilmemizi sağladı”

Nesiç fabrikasında makineci kendisine çalışan Talih Acar, “Bingöl küçük tıpkı site olduğu üzere tekstilde çokça çok gelişmemişti. Yoz tıpkısı site olmasından kaynaklı konuşu açıdan üstelik haddinden fazla aşkın zengin değildi ama henüz sonra devletin vermiş olduğu teşvikler sebebiyle daha fazla fabrikaların kurulmasına olanak sağlamış oldu. Bu kapsam biz kadınlar amacıyla çokça iyi bire bir hareket istihdamı sağlamasını sebebiyet verdi. Çünkü elan öncesinde çalışabileceğimiz alanlar çok fazla yoktu, henüz sınırlıydı. Eş hakimiyeti fazlaydı ama tekstillerin oluşmasıyla bu arada biz kadınların çalışması ve kişi ayaklarımız üzerinde durabilmemiz imkanı sağlamasına sebebiyet vermiş oldu” dedi.

“Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı”

Bingöl’dahi daha önce gelişim imkanının olmadığını ve kadınların çalışmadığını nâkil Şilan Yavaşoğlu, “Devletin Bingöl’e verdiği desteklerle fabrikalar açıldı. Bu yüzden dahi bayanların düzentileme oranı arttı. Fabrikalarda çalışıp ailelerine soylu erki bindi verebiliyorlar. Kadınlar üzere dahi aileler içre iri bire bir ulama sağlamış oldu. Dilerim böyle bitmeme kırat” diye niteleyerek konuştu.

“Tekstilde etkin avrat oranı yüzde 85”

Bingöl Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Cevdet Baycuman, “Rastgele geçen dönüş eş istihdamı arttırmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. İlk hedefimiz istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalar. Bu doğrultuda gelişim insanlarımızın işgücü ihtiyaçlarının planlanmasına yönelik, ihtiyaç mahsus mesleklerin belirlenmesi ve işverenlerin sunma irade konuları doğrultusunda lüzumlu tamam çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu izlence çerçevesinde dezavantajlı gruplar alelhusus göz önünde bulundurulmaktadır. 2015’ten bu yana ilimizde yapı sektöründe hayatiyet gösteren firmalarda avrat istihdam oranı daima fazlalık ivme kazanarak çalışan kadın oranı yüzdelik 85 olmuştur. Açmış olduğumuz kurs programlarında avrat istihdam oranı geçen seneye nazaran yüzdelik 10 artış göstermiş, işe yerleşme oranlarında geçen seneye bakarak yüzdelik 10 civarında aynı artım göstermiştir. Amacımız hareket sahibi doğmak isteyen cemi kadınlarımızı hareket sahibi yapmak ve istihdama Vermek. Bu doğrultuda İş-Düzem olarak kadınlarımız üzere yekpare imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi. – BİNGÖL

Share: