Tembel alanların ekilmesi için 1060 çiftçiye buğday tohumu dağıtıldı

Veca’birlikte, süreduran alanlarda buğday yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması için bin 60 çiftçiye yüzdelik 50 hibeyle 530 titrem buğday tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı ve Veca İl Hususi İdaresi kaynaklarıyla finanse edilen, yüzde 50 hibeli yüzde 50 üstelik dikici katkılı “Atıl Alanlarda Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında TRT Otopark Alanı’nda program düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, bin 60 çiftçiye mecmu 530 titrem buğday tohumu verildi.

Vali Osman Varol, burada yaptığı konuşmada, tarımsal alandaki desteklerinden etraf Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye teşekkürname etti.

Pandemi döneminde dünyanın birçok durumunda besin sıkıntısı yaşandığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin bu süreci yeryüzü bayındır atlatan ülkelerden olduğunu belirten Varol, şöyle konuştu:

“Biz, merkezi hükümetin verdiği desteklerin yanında İl Özel İdaremizin kaynaklarını üstelik zirai alana kazandırmaya gayret ediyoruz. Bugüne kadar bu şekilde birçok proje hayata geçirdik. Zaman de İl Özel İdaremizin Ekincilik ve Orman Bakanlığımızla iş birliği halinde 8 milyon liralık bütçeyle bin 60 çiftçimize 530 titrem tohumun dağıtımını gerçekleştireceğiz. Amacımız, atıl düzlük tutmak, bire bir metrekare toprağı dahi boş bırakmamak. Tahminî 2 almanak süreçte İl Hususi İdaresi kaynaklarından tarım ve hayvancılığa harcadığımız mülk 120 milyon lirayı geçmiştir.”

Varol, kentte hayvancılığı ve tarımı imar etmek üzere kırıcı çabalama gider ettiklerini anlatarak, bu tarımsal ürünlerde balaban verim elde ettiklerini söyledi.

Dert Şehremini Savcı Sayan ise nesiç ve sanayinin birlikte rençperlik ile hayvancılığı büyütmeleri gerektiğini tabir etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Engin’in birlikte danışma yaptığı programa, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, devlet protokolü ve çiftçiler katıldı.

Share: