Tendürüst siber güvenlikçilerin amacı ‘terörle mücadele’

– Zinde siber güvenlikçilerin amacı ‘terörle mücadele’

SAMSUN – TEKNOFEST KARADENİZ’üstelik 37 bin grup arasından finale küsurat siber güvenlik uzmanı Duygusal Cebeci ve ekibi, geliştirdikleri ASES Siber Atölye Projesi’yle siber alanda terörle mücadele etmeyi hedefliyorlar.

Terörle uğraş için Siber Işlik Projesiyle TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan siber düzenlilik uzmanı Birey Cebeci, Eğitim Bilimi Teknolojileri Yarışması’nda 37 bin ekip beyninde finale mütezayit 10 ekipten biri olma başarısını elde etti. Geliştirdikleri projenin siber milli defans sisteminde dahi kullanılabileceğini tabir eden Cebeci, siber düzenlilik alanında sektörün elemen ihtiyacının karşılanması üzere dahi eğitimler düzenlediklerini söyledi.

“Defansif değil hücum moduna geçmeyi planlıyoruz”

Amaçlarının savunmalı değil atak moduna boşamak olduğunu belirten siber asayiş uzmanı Duygusal Cebeci, “Projemiz yetişek kategorisinde gözüktüğü gibi siber güvenlik eğitimidir. Tıpkı öğrencinin veya benzeri çalım personelinin sıfırdan alınıp istikbal seviyeye kadar getirilmesine apotr peki. Siber asayiş çokça türlü aynı alandır. Ofansif, defansif alanları mevcuttur. Biz kişileri sıfırdan başlatarak encam seviyeye büyüklüğünde siber düzenlilik eğitimlerini tamamlamasını ve tamamlandıktan sonra istenilen alanda personel pekiştirmek talip kuruma ve çap yerlerine personelleri istihdam oluşturmayı amaçlıyoruz. Esas amacımız vatanımızı milletimizi sevdiğimiz için terörle mücadelede, FETÖ’yle mücadelede önde ara vermek, dar dışından aldığımız siber saldırılara cebin defansif değil atak moduna geçmeyi planladığımız üzere bunları ileriye taşımayı düşünüyoruz” dedi.

Projelerinin özellikleriyle ilişik bilgilendirme işleyen Duygusal Cebeci, “Projemiz 16 modül esas kategoriden oluşuyor. amma velakin 16 pare kategorinin 230 çıngı alt kategorisi var. Bu terbiye platformunun içerisinde 850 lime yetişek videosu mevcuttur. amma velakin kendimizin yazdığı lokma dosyaları, PDF’ler ve evraklar mevcuttur. Mavera yandan bir kişiye banka sistemine şüphesiz siber akın yapılır, bu öğretilir. Ondan sonra öğrendiğini kavisli benzeri işte kullanmaması amacıyla vezneci simülasyonuna siber hamle yapması öğretilir. bununla birlikte bire bir emanet saldırı durumundayken gayrı kişide bu saldırıyı önleme komisyonunda bulunur ki bir saldırı kuşkusuz tayin edilir, pekâlâ giderilir öğrenmesi için. Bu sayede benzeri bankaya 2 pasaj personel yetiştirmiş oluyoruz” diye konuştu.Share: