Tokat’tan zelzele bölgesine tır ve kamyonlarla yardım gönderildi

Tokat’ın Erbaa ilçesinden asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere yardımlar bitmeme ediyor.

Erbaa Şehremini Ertuğrul Karagöl, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremi duydukları önce andan itibaren yardım kampanyası kombinasyon ettiklerini, Erbaalıların birlikte bu kampanyaya nazik destek verdiğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan sarsıntı sonrası bölgeye arkalama yaymak için çalıştıklarını anlatan Karagöl, “Erbaa Kaymakamlığı ve belediyesi vasıtasıyla yardım kampanyası başlatıldı. Başlatılan kampanyaya haddinden fazla sayıda yurttaş bindi verdi. Depremin yaşandığı önce dönüş bölgeye 4 tır yardım malzemesi gönderildi. Depremin meydana geldiği günden bu yana 44 tır ve 47 kamyonetle bölgeye taşımalık, ranza, yatak, besin malzemeleri, giysi malzemeleri, barınma malzemeleri, yakıt, gelişim makinesi desteği ulaştırıldı. Erbaa Belediyesi İtfaiyesine tutkun 2 istirdat ekibi dahi depremin önceki gününden bu yana gönüllü kendisine bölgede taharri istirdat faaliyetlerine destek verdi. Erbaa Belediyesi Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde 24 saat bakım veren çorba izaz noktası kuruldu. Şu anne kadar 507 depremzedenin geldiği şehirde eğreti adına belediyeye ilişkin Ulu Özgül Konukevinde misafir edilen aileler elan sonra konutlara yerleştiriliyor.” dedi.

Yardım kampanyasının tezce bitmeme ettiğini tabir eden Karagöl, “Bilcümle amme kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve Erbaa halkı kampanyaya bindi verdi. Gelişmemiş sürede toparladığımız yardımları AFAD koordinesinde bölgeye gönderdik. Göndermeye bile devam ediyoruz. Ahmet Yenihan Kurultay ve Ekin Merkezimizi arkalama çokluk noktasına dönüştürdük. Burada fahri binlerce Erbaalının desteği ve sebebiyle tırlar, kamyonlar, kamyonetler dolusu yardımı bölgeye gönderdik. Hala bile ihtiyaçlar üzere kampanya bitmeme ediyor. Vatandaşlarımız bölgede yaşanan mağduriyetin giderilmesi yaraların tıpkısı nebze sarılabilmesi amacıyla elinden geleni yapıyor. Bölgeye desteğimiz sürecek. Her kalem imkanımızı seferber ettik. Bölgedeki koşullar çok pek. Bu sebeple arkalama kampanyamız ihtiyaçlar ağız ağıza giderilene kadar devam edecek.” diye konuştu.

Share: