Törende fenalaşan Kaçmaz sonuç yolculuğuna uğurlandı

Dünyanın sunma yaşlı Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu, 86 yaşındaki “Acun sulh elçisi” Turgut Kaçmaz sonuç yolculuğuna uğurlandı.

“Dünyanın sunma buğulu gazisi” unvanını taşırken Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1994 yılında 110 yaşında ebedî uyku eden Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu “acun sulh elçisi” Turgut Kaçmaz, Kütahya’birlikte planlı Nazik Yengi’in 100. yılı törenleri sırasında fenalaşarak kaldırıldığı hastanede öldü. Kaçmaz için Kdz. Ereğli Bozhane Camii’nde cenaze merasimi düzenlendi. Törene Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu de katıldı. Helallik alınmasının peşi sıra cenaze namazı kılınan Kaçmaz, Kestaneci mezarlığına defnedildi. Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kendilerine bıraktıkları emanete son nefeslerine büyüklüğünde topluluk çıkacaklarını söyledi. Vekil Kasapoğlu konuşmasında şu ifadelere düz verdi:

“Benzeri büyüğümüzü ebediyete muvakkat ediyoruz. Biliyorsunuz geçkin kendisi ile utku tepede yüzüncü sene coşkusunda beraberdik. Çokça manidar ayrımsız zamanda, çokça manalı ayrımsız mekanda ve günde ilahi emre bağımlı namına son nefesini konfirmasyon etti. Turgut baba yarısı bizim gençlik faaliyetlerimizde nerde olursak olalım aha geçmiş Yengi tepede beraberdik. Galebe tepede geçkin gençlerle hasbihal etti, gençlere bir istişare yaptı bana üstelik söylemişti. Ondan önce Çanakkale’üstelik beraberdik, köprü açılışında beraberdik, Sarıkamış’ta beraberdik nerde cahillik varsa, nerede Vatan aşkını ortaya koyan benzeri mücahede varsa coşkusuyla, heyecanıyla, yüreğiyle oradaydı ve aha en son Yengi tepedeydik bugün Bozhane Camii’ndeyiz takdiri İlahi. Rabbim mekanını behişt eylesin. O bize aslında benzeri avlu çizgisini gösterdi aslında genç arkadaşlara Turgut amcayı dokuz canlı çoğumuz bu vesileyle tanımış olduk mütehammil çoğumuz. Turgut amcamızın bizlere gösterdiği bildirme konkre arz mail derslerden ayrımsız tanesi yüreğinin vatan aşkıyla çarpmasıdır. Bizde bugün ondan tıpkı emaneti konfirmasyon alacağız, bu Vatanı elbette birlikte koruyacağız, ama herhangi bir husus den evvel onun gibi akıbet nefesimize büyüklüğünde yüreğimi, kalbimiz Yurt aşkıyla çarpacak ve inanıyorum ki bu emanete da birlikte sahip çıkacağız. Biz kendisini bu anlamda sunma önde gördük fedakarca koştururken gördük, Rabbim ondan razı olsun tığ bağımlı ki onda hangi hakkımız gibi, ne varsa hakkımız hukukumuz helal olsun. Rabbim ahirette cennetinde pekâlâ bizleri buluşturduysa bütün geçmişlerimizde yeryüzü sunturlu şekilde buluştursun” dedi. – ZONGULDAK

Share: