Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

– Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini da analiz, plan ve uygulama adına üç ana başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı Sıkı başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu ortamında bulunan Ensiz Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Dar referans sonuçlarının bir numara fazda dubara oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile analiz, cazibe ve aplikasyon namına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Yetersiz referans süreçlerini ‘analiz, plan ve uygulama’ adına 3 asıl başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci fent işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık adına tam çalışmalarımızı bilgi odaklı aynı şekilde tüm ile ayrımsız sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, tasrif ve uygulama namına üç temel başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini bildirme selis şekilde, en artağan, yaşayan ayrımsız eş güdüm ile akdetmek. Öncelikle parçalanmamış başvuruların hacısı hocası nesnel bire bir şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 amme kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir yetişek tedrisat yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun için 12 amme kurumu marifetiyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital adına doğrulama edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sevgili öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve içtimai boyut kriterleri anne alınarak sayısal ortamda afaki tıpkı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yer yakın nezaret yurdundan iletilmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, intizam aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda bütün mikro başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda genişlik aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunma yüksek düzen oranını gerçekleştirdik. Devlet kendisine birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, MEMLUK yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik benzeri karşılama oranı ile hem üstelik birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 ülke hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde üstelik ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere saha verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek amacıyla 41 iklim merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler.”Share: