TRAKYA’BIRLIKTE DE BULGARİSTAN’DAKİ GENEL SEÇİMLER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLDİ

BULGARİSTAN”dahi yapılan erken umumi seçimde, Türkiye’bile kıvrak soydaşlar kasa başına gidip fikir kullandı.

Bulgaristan’dahi alınan er intihap seçme kararının ardından bugün yapılan seçimlerde Türkiye’da güçlü tekme vatandaşlar birlikte görüş kullandı. Trakya’üstelik, intihabat üzere Tekirdağ’de 18, Kırklareli’da 7, Edirne’üstelik 3 almak üzere toplam 28 sandık kuruldu. Soydaşlar, saat 07.00’den itibaren sandık başına giderken, seçime rabıta gösterdikleri görüldü.

‘ARTIK İSTİKRARIN OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Edirne’üstelik görüş istimal işlemi merkezde Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ile 75’inci Yıl İlkokulu’nda ve Keşan ilçesinde gerçekleştirildi. Kentte zinde çifte vatandaşlar ve Bulgar vatandaşları sabah erken saatlerden itibaren sandıkların yolunu tuttu. Trakya Balkan Türkleri Hars ve El Birliği Derneği Başkanı Cevat Ruz, Bulgaristan’da daha çok muvazene oluşması gerektiğini belirterek, “Son 1.5 yıl içerisinde Bulgaristan’da 4 seçme gerçekleştirildi. Zaman birlikte 4’üncüsünü yapıyoruz. Vatandaşımız ‘bundan sonra sıkıldık’ seçimlerden diyebilir amma gine de neşeli şekilde Edirne’deki seçmenimiz sandıklara gelmekte. Tığ Bulgaristan Türkleri adına, alelhusus Türkiye’da cıvıl cıvıl soydaşlarımız adına şunu söyleyebiliriz, vatandaşlarımızın sandığa gitmekten utanç sebebi istikrarın olmaması. Bu format vatandaşı etkiliyor. Biz topluluk namına Bulgaristan ile Türkiye arasındaki gür ilişkilerin gelişmesi yönünde ceht sarfiyat ediyoruz. Bu çabanın olması üzere birlikte stabil tıpkı yönetimin olması bizim arzumuz, gönlümüzden güzeşte bu. Dizge oyunu istediği partiye yahut kişiye atabilir fakat bundan sonra abra olsun ve seçimler normal takviminde olsun” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Edirne’de rey kullanan çifte yurttaş Erhan Yurtsever, “Vatandaşlık görevimizi yerine getirdik. İnşallah hem desteklediğimiz fırka kudretli tamam hem de Bulgaristan istikrara kavuşur. O nedenle görevimizi yaptık ve sonuçları bekleyeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Oyunu kullanan Bilgelik Çavuşoğlu da, seçimlerin Bulgaristan için yavuz olmasını diledi. Çavuşoğlu, “Dizge kabilinden ego da buraya oyumu kullanmaya geldim. İnşallah bu sefer Bulgaristan üzere tartılı tıpkı seçme tamam, inşallah komşumuza balans dirimlik. İnşallah doğru olur” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ’DA DAHI GÖRÜŞ KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 50’nci Sene Ortaokulu’nda kurulan sandıkta sabahın erken saatlerinde fikir istimal işlemi başladı. Okula görüş kullanmaya gelen Bulgaristan göçmeni vatandaşlar oylarını kullandıktan bilahare evlerine döndü. Oy kullanan vatandaşlardan Emniyetli Yılmaz, “Tamam bu posta kazanacağız. Elan aşkın milletvekili kazanmayı düşünüyoruz. Niyetimiz bu. Birçok posta ertelerlerse ertelesinler, sonuçta tığ alacağımız oyları almaya geldik. Bunun için üstelik sabahleyin erkenden oyumuzu kullanmaya geldik” diyerek konuştu.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Erman Çelik isimli yurttaş ise vatandaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Çelik, “Bulgaristan’dahi yasama kurulu seçimlerinde fikir kullandık. Sevdiğimiz partiye verdik, oyumuzu kullandık. Yurttaşlık görevimizi yaptık” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK REY KULLANMA

Tekirdağ’ın Hastalıklı ilçesinde ise Havuzlar Ortaokulu’nda kurulan sandıklarda çifte vatandaşlar, saat 07.00’den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Elektronik oy istimal sisteminin bile kullandığı okulda su oluştu. Listelerde isimleri olmayanlar ise okullardaki görevli yazıcılar yoluyla bildirge doldurup oylarını kullandı.

Share: