TRAKYA’DA DE BULGARİSTAN’DAKİ GENEL SEÇİMLER İÇİN SANDIK BAŞINA GİDİLDİ

BULGARİSTAN”de yapılan erken genel seçimde, Türkiye’dahi cıvıl cıvıl soydaşlar kasa başına gidip oy kullandı.

Bulgaristan’üstelik alınan er seçim seçim kararının arkası sıra zaman yapılan seçimlerde Türkiye’de dinç tekme vatandaşlar da fikir kullandı. Trakya’de, intihabat üzere Tekirdağ’dahi 18, Kırklareli’birlikte 7, Edirne’birlikte 3 koyulmak için toplam 28 sandık kuruldu. Soydaşlar, saat 07.00’den itibaren sandık başına giderken, seçime bağlam gösterdikleri görüldü.

‘ARTIK İSTİKRARIN OLUŞMASINI İSTİYORUZ’

Edirne’bile görüş istimal işlemi merkezde Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ile 75’inci Yıl İlkokulu’nda ve Keşan ilçesinde gerçekleştirildi. Kentte cıvıl cıvıl tekme vatandaşlar ve Bulgar vatandaşları sabahleyin er saatlerden itibaren sandıkların yolunu tuttu. Trakya Balkan Türkleri Ekin ve El Birliği Derneği Başkanı Cevat Ruz, Bulgaristan’bile çıktı istikrar oluşması gerektiğini belirterek, “Son 1.5 sene içerisinde Bulgaristan’bile 4 intihap gerçekleştirildi. Bugün da 4’üncüsünü yapıyoruz. Vatandaşımız ‘daha çok sıkıldık’ seçimlerden diyebilir ama yine dahi cıvıl cıvıl şekilde Edirne’deki seçmenimiz sandıklara gelmekte. Biz Bulgaristan Türkleri olarak, özellikle Türkiye’üstelik diri soydaşlarımız namına şunu söyleyebiliriz, vatandaşlarımızın sandığa gitmekten perde sebebi istikrarın olmaması. Bu ebat vatandaşı etkiliyor. Tığ toplum örgütü namına Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ongun ilişkilerin gelişmesi yönünde çabalama harcama ediyoruz. Bu çabanın olması amacıyla birlikte muvazeneli ayrımsız yönetimin olması bizim arzumuz, gönlümüzden sabık bu. Herkes oyunu istediği partiye veya kişiye atabilir ancak artık istikrar olsun ve intihabat normal takviminde olsun” dedi.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Edirne’bile görüş kullanan tekme vatandaş Erhan Yurtsever, “Yurttaşlık görevimizi yerine getirdik. İnşallah hem desteklediğimiz fırka başarılı olur hem üstelik Bulgaristan istikrara kavuşur. O nedenle görevimizi yaptık ve sonuçları bekleyeceğiz” diye konuştu.

Oyunu kullanan Bilgelik Çavuşoğlu de, seçimlerin Bulgaristan üzere alımlı çalımlı olmasını diledi. Çavuşoğlu, “Bütün gibi ego bile buraya oyumu kullanmaya geldim. İnşallah bu öğün Bulgaristan üzere istikrarlı bire bir seçme tamam, inşallah komşumuza istikrar dirimlik. İnşallah kıvrak tamam” ifadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ’DAHI DE DÜŞÜNCE KULLANMA İŞLEMİ BAŞLADI

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde 50’nci Yıl Ortaokulu’nda kurulan sandıkta sabahın erken saatlerinde oy istimal işlemi başladı. Okula rey kullanmaya gelen Bulgaristan göçmeni vatandaşlar oylarını kullandıktan bilahare evlerine döndü. Oy kullanan vatandaşlardan Tehlikesiz Yılmaz, “Peki bu kez kazanacağız. Daha çok mebus kazanmayı düşünüyoruz. Niyetimiz bu. Kaç misil ertelerlerse ertelesinler, sonuçta biz alacağımız oyları almaya geldik. Bunun üzere dahi sabahleyin erkenden oyumuzu kullanmaya geldik” diyerek konuştu.

‘VATANDAŞLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Erman Polat isimli vatandaş ise vatandaşlık görevini yaptıklarını belirtti. Polat, “Bulgaristan’da yasama kurulu seçimlerinde görüş kullandık. Sevdiğimiz partiye verdik, oyumuzu kullandık. Yurttaşlık görevimizi yaptık” şeklinde konuştu.

ELEKTRONİK DÜŞÜNCE KULLANMA

Tekirdağ’ın Hastalıklı ilçesinde ise Havuzlar Ortaokulu’nda kurulan sandıklarda çifte vatandaşlar, saat 07.00’den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Elektronik rey kullanma sisteminin üstelik kullandığı okulda bahir oluştu. Listelerde isimleri olmayanlar ise okullardaki görevli yazıcılar aracılığıyla bildirge doldurup oylarını kullandı.

Share: