Tropikal fırtına kasırgaya dönüştü! Bire Bir mevki karanlığa gömülürken ABD’de milyonlarca kişinin tahliyesine değişmeyen verildi

Karayipler’de etkin olan saf 3 seviyesindeki Ian Kasırgası, mazi Küba’nın Pinar del Rio eyaletinde karaya ulaştı. Cümbüş dolayısıyla meydana gelen incitici yağışlar evleri sular altında bıraktı. Çığlık rüzgarlar ağaçları yerinden söktü, çatıları uçurdu. Rüzgarın etkisiyle neşelilik hatlarında hasar meydana gelmesi sonucu ülkedeki hayatiyet şebekesi tamamen çöktü. Elektriğin kesilmesi sonucu 11 milyondan çok nüfusu mevcut ülke, karanlığa gömüldü.

CAN KAYBI YAŞANMADI

Çalkantı dolayısıyla 50 bin kişinin evlerinden boşaltma edildiği ülkede, fert kaybı yaşanmadığı ve hasar belirleme çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

FLORİDA’DA ETKİLİ OLMASI BEKLENİYOR

Öte yandan; ABD’nin Florida eyaletinin, Atlantik Okyanusu’ndan ülke esas karasına doğru acı Ian Kasırgası’nın etkisi altında kalacağı uyarısı yapıldı. Tampa sakinleri erte karaya ulaşması beklenen coşku zımnında akarsu ve şart alıp depolarken, kum torbası, jeneratör, radyo ve elektrikli testere gibi eşyalar bile arz çokça murat edilen malzemeler beyninde yer aldı.

2.5 MİLYON KİŞİYE TAHLİYE EMRİ

Bazı komutan mağazaları tedbir adına ürünlerini kötülük görmemeleri için kapladı. Coşku dolayısıyla kısaca 2.5 milyon kişiye boşaltma emri verildi.

NASA UZAY ARACI VE ROKETİNİ HANGARA ÇEKTİ

ABD Havacılık ve Gök Ajansı (NASA) da Florida’nın Cape Canaveral bölgesinde bulunan Kennedy Feza Üssü’nün, Ian Kasırgası’ndan etkilenme olasılığı dolayısıyla önlemler aldı. Feza Üssü’ndeki uzay uzlaştırıcı ile fırlatma rampasındaki 98 metrelik roket hangarlara çekildi. Gök ara bulucu ve roketin 6,4 kilometrelik yolculuğu üzere ekipler gece boyunca çalıştı.Share: