TÜRE-İŞ Umumi Başkanı Arslan, Kastamonu’da konuştu Açıklaması

TÜRE-İŞ Umumi Başkanı Mahmut Aslan, “TÜRE-İŞ denilince akla sulh, kardeşlik, dirlik, gelişigüzel gitmek ve birlikte başarmak anlayışı geliyor.” dedi.

Aslan, Kastamonu Martir Şerife Abla Öğretmenevi’nde düzenlenen Bakım-İş Sendikası Mağrip Karadeniz Ofis Başkanlığı 1. Gösterişsiz Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Zonguldak, Karabük, Bartın ve Kastamonu’bile çalışanların Garp Karadeniz şubelerinde kaşkariko edildiğini söyledi.

Taşeron sistemiyle ilgili yapılanların şişman sükse olduğunu anlatan Arslan, şöyle konuştu:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde toplumsal çalışma hayatı ve içtimai analog olarak bildirme balaban ıslah, bu takım kabul etme reformudur. Zaman burada bu kongreyi yapabiliyorsak, taşeron sistemini ortadan kaldırdığımız üzere. Çünkü işçiler sendikaya uzuv olamıyorlardı, toplu sözleşmeleri yoktu. Zaman kamudaki arkadaşlarımızla balaban başarı öyküsünü gerçekleştiriyoruz. Havalimanlarından İller Bankasına, sair KİT’lerdeki 70-80 bin arkadaşımızın dahi kadrolarının verilmesi üstüne nazik uğraş yapıyoruz. Bir yasa gerçekleştirdik ama kanundaki düzenlemelerin eksikliklerinden ekolojik ortam tek KİT yöneticisi, taşeron işçilere kol vermeye yanaşmıyor. Kullanılmamış bir kanuna ihtiyacımız var.”

TÜRE-İŞ’in gücünün Türkiye’nin gücü olduğunu dile getiren Arslan, “Bu şehrin tarihi, kültürü, değerleri, mücadelesi, inançları TÜRE-İŞ ve Bakım-İş Sendikasının burada olmasını gerektiriyor ve bunu inşallah başaracağız. Zorluklarımız tabiatıyla var. Elbette ki Kastamonu, site merkezinden ibaret değil, ilçelerimizde, dayanıklı çokça beldemizde sendikamız varlığını sürdürüyor.” dedi.

Arslan, sulh ortamında birlikte süregelmek istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Masayı yuvarlamak, savaş hissetmek sunma kolayı. Bu, bilgisine birikimine güvenmeyenler, hoppadak sorunu ideolojik yırlamak söyleyerek fasletmek isteyenlerin başlama edeceği tıpkısı yoldur. İşçi kaybediyor. Biz işçilerin ve işverenlerin kazanması üzere eksantrik aynı sefer yeğleme ediyoruz. Diyoruz kim ‘Masada kalalım, meşveret edelim, ikna edelim, çarpışma etmeden uzlaşalım.’ Hazar yalınç kurulmuyor, çatışmak haddinden fazla niteliksiz oluyor. Bunun amacıyla kendimizi geliştiriyoruz. Bilgimizi, tecrübemizi, insanlarla ilişkimizi, iletişimimizi akıllıca kurmaya çalışıyoruz. Bunu yapabiliyorsanız, karşıdaki insanlar birlikte arka niyetli değilse bir şekilde hal bulursunuz. Bunun öncülüğünü yapıyoruz. ADALET-İŞ denilince akla sulh, kardeşlik, dirlik, alay malay işlemek ve alay malay başarmak anlayışı geliyor.”

YANLIŞSIZ Tümen Kastamonu Saylav Güçlü Polat ise Türkiye’nin bir nice kangren haline gelmiş sorununu çözdüklerini belirterek, mücahede hayatıyla ilgilendiren bekleyen sorunları bile yavaş yavaş çözmeyi sürdüreceklerini tabir etti.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu bile Umumi Kurulun hayırlara araç olmasını diledi.

Kongrede yapılan seçimde Hizmet-İş Batı Karadeniz Bölüm Başkanlığına Mustafa Çağlı seçildi.Share: