Türk endüstrisi balaban bir güce erbap

Bursa Tecim ve Uran Odası (BTSO), Türk İspanyol Sanayi ve Tecim Odası Temsilcisi Vicente Balbin’i ağırladı. Vicente Balbin, Türkiye’deki endüstrinin gücünü bildiklerini ve buna güvendiklerini belirterek, “Misyonumuz, Türkiye’nin imajını henüz mebzul izah etmek.” dedi.

Oda hizmet binasında gerçekleşen ziyarette İspanyol Uran ve Tecim Odası Temsilcisi Vicente Balbin’i, BTSO Umumi Heyet Üyeleri Muhsin Koçaslan, Melik Batmaz ve Erol Tığ ile Meclis Divan Katibi Selin Sakder Akyıldız ağırladı. Bursa’nın ihracat ve munzam kızıl istihsal performansı ile Türkiye’nin tahaccüm hamlesine en üst düzeyde yardım sunan şehirlerin başında geldiğini belirten Koçaslan, “Bursa, birçok sektörde ticaret ve üretim merkezi. Yer iri hedefimiz üye firmalarımızın özge ülkeler ile bağlarını güçlendirip aut ticaret hacmini artırabilmek. Pandemi döneminde üstelik özellikle tedbir zinciri konusunda ülkemizin umulmayan durumlara ne kadar çabuk uyarlanmış olabileceğine tanık olduk. Tığ bile bu yönde ülkemizin elan bile büyüyebilmesi için çalışmalarımızı kül hızıyla sürdürüyoruz.” diye konuştu.

“İki mevki arasındaki aktüel ticaret hacmi 13 milyar euro”

Türk İspanyol Uran ve Ticaret Odası Temsilcisi Vicente Balbin, Türkiye ve İspanya arasındaki ticaret faaliyetlerinin güçlenmesinde BTSO’nun balaban ayrımsız ulama sağladığını söyledi. Balbin, Türkiye ve İspanya arasındaki ticaretin arttığını vurgulayarak, iki mevki arasındaki güncel ticaret hacminin 13 milyar euro olduğunu dile getirdi. Ticaret hacminin dengeli tıpkısı şekilde büyüyerek geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Balbin, “Ticari ilişkilerimizde Avrupa ülkeleri beyninde Türkiye üçüncü konumda. Meksika, İspanya açısından haddinden fazla muhteşem bir talih olmasına karşın Türkiye-İspanya arasındaki ticaret seviyesinin yarısına cemaat. Bu tecim büyüyerek gelişiyor ve daha çok beribenzer ve itidalli ölçekli işletmeler eliyle destekleniyor.” dedi.

“Bursa’nın potansiyelini ön plana çakmak istiyoruz”

Türkiye ve İspanya arasındaki tecim potansiyelinin çokça faziletkâr olduğunu belirten Balbin, “Buradaki bir tane sorunun iki talih arasındaki vukuf eksikliği. Birbirini az tanıyor olması. Türkiye’deki endüstrinin gücünü biliyoruz ve buna güveniyoruz. Odamızın misyonlarından biri da İspanya’ya Türkiye’nin imajını daha bereketli göstermek. İspanya’daki şirketler işbirliğine geldiğinde bundan sonra İstanbul’a odaklanıyor tığ üstelik bu yüzden Bursa’nın önemini ve potansiyelini civar plana hissetmek istiyoruz.” diye konuştu. – BURSA

Share: