Türk ve Rumen milletvekilleri Kapadokya’da hamam hava palavra turuna katıldı

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Stefan Tinca, Türkiye ve Romanya’nın Parlamentolararası Hukuk Grubu üyesi milletvekilleri ile Kapadokya’birlikte yunak çekicilik palavra turuna katıldı.

Romanya’dan Ankara’ya mevrut milletvekillerinden oluşan heyet, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler aracılığıyla Nevşehir’e nida edildi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Tinca ile temas iki ülkenin milletvekilleri, sabah saatlerinde Nevşehir’in Çavuşin köyünde ısıdam hava balonuna bindi.

Sepetine, iki ülkenin üstelik bayraklarının asıldığı balon hazırlıkların peşi sıra bölge semalarına yükseldi.

Büyükelçi Tinca, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliği düzenleyen Dinler’e teşekkür ederek, “Romanya-Türkiye Parlamentolararası Hukuk Grubu üyesi milletvekillerimizle Kapadokya’dahi bulunmaktan kontekst mutluyuz. Bu bölgenin bundan sonra gezmen çekeceğini beklenti ediyorum. Balon turunun adamakıllı ayrımsız güne buyurmak üzere bereketli ayrımsız kader olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Romanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Içtimai Demokrat Parti Saylav Nicolae Georgescu ise Ankara’dahi gerçekleştirdikleri görüşmelerin verimli geçtiğini, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin daha bol düzeye yükselmesi amacıyla çaba gösterdiklerini kaydetti.

Türkiye-Romanya Parlamentolararası Hukuk Grubu Başkanı Trabzon Milletvekili Salih Cora da Türkiye ile Romanya beyninde ekonomik ve içtimai ilişkilerin hayat dolu olduğunu tabir etti.

Romanya ile diyalogları artırmaya yönelik düzentileme yaptıklarını tamlayan Cora, şöyle konuştu:

“Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini tekmil destekleyen tıpkısı ülkedir. Temas geçen çağ tecim hacmimiz artmaktadır. Romanya ile Türkiye arsındaki ciddi işbirliğimizin 11’nci yılına girmiş bulunmaktayız. Kopça tecim hacmimiz 8,5 milyar dolar civarda. 20 almanak hedefimiz da bunu 15 milyar dolara çakozlamak. Romanya’nın ayrımlı illerde fahri konsolosları var. Bu kapsamda Nevşehir’e musahabe gerçekleştirdik. Serencam yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye seyyar akını var. Bundan Nevşehir’in de müspet yönde etkilenmesini istiyoruz.”

Misafir heyete familya sahipliği işleyen Dinler ise katıksız, gün ve kültürel zenginlikleri barındıran Kapadokya’üstelik heyeti ağırlamaktan haysiyet duyduğunu dile getirerek, “Romanya ve Türkiye, bağlaşık ve ciddi ortaktır. Ülfet olgusu gelişigüzel zaman geçirince birlik ve iletişimle elan bile güçleniyor. Heyeti Kapadokya’dahi ağırlamaktan mutluyuz. Umarım bölgemizden iyice anılarla ayrılırlar.” ifadelerini kullandı.

Misafir astronomi, 45 dakika süren turda peribacalarını gökyüzünden strateji fırsatı buldu.

Share: