Turkcell üçüncü çeyrekte yüzdelik 57 büyüdü, önce 9 ayda 2,2 milyon bakir azrail kazandı

Turkcell Grubu, büyümesini hızlandırarak 2022 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın bire bir dönemine oranla yüzde 57 artışla 14,7 milyar TL gelir elde etti. FAVÖK ise üçüncü çeyrekte Kol bazında yüzde 49 artışla 6 bilyon TL yerine gerçekleşti ve FAVÖK marjı yüzdelik 41 oldu.

Turkcell, 2022 yılının üçüncü çeyreğini de muvaffakiyetli finansal ve operasyonel sonuçlarla noktaladı. Yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilir büyümesini 2022’nin 3’üncü çeyreğinde hızlandıran Turkcell Grubu; konsolide bazda hep gelirlerini, güzeşte yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 57 artışla 14,7 bilyon TL’ye çıkardı. Şirketin FAVÖK’ü yüzdelik 49 artışla 6 bilyon TL namına gerçekleşti. Operatörün 2022 yılı üçüncü çeyrek net aile dahi yüzdelik 68 artarak 2,4 bilyon TL’ye ulaştı. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde üstelik yaşayan azrail kazanımını sürdüren cerrah, bu çeyrekte eklediği 1 milyon açık bakir müşteri ile 2022 Ilkgüz sonu bakımından hep 2,2 milyon bakir müşteriye ulaştı. Operatör, “seçkin yıl 1 milyon kullanılmamış müşteri” hedefi ile yıla başladığı 2020’den itibaren 6 milyon bakir müşteri kazanımı sağladı.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, değerlendirmesinde, “Yılın üçüncü çeyreğinde jeopolitik faktörler kendisini aktif biçimde hissettirirken, erke ve mal fiyatlarına sadık enflasyonist ağırlık ile zorba makroekonomik etkilerin öne çıktığı tıpkısı aktarılma yaşadık. Böylesine metin ve belirsizliklerle kırcı ayrımsız döneme karşın, içre bulunduğumuz süreçte bireysel ve kurumsal cemi müşterilerimizin ihtiyaçlarını odağımıza alarak açık yelpazede sayısal hizmetler sunmaya bitmeme ettik. Bu yaklaşımın benzeri sonucu olarak yılın evvel dokuz ayında 2,2 milyon kemiksiz azrail kazanarak, 2019’da başlattığımız ‘rastgele yıl 1 milyon yıpranmamış azrail’ hedefimiz doğrultusunda 2020’den bu yana 6 milyon azrail kazanmayı başardık. Ortaya çıkan bu kudretli tabloda, yenilikçi teknolojimiz ile hayat dolu işaret ekosistemimiz yardımıyla ülkemiz ve müşterilerimiz için hayata değer katan çözümler geliştirme motivasyonumuzun cesim payı var” şeklinde konuştu.

Sayısal servisler canlı büyümesini sürdürüyor

Yapılan açıklamaya göre TV+, Lifebox, fizy ve BiP kadar şanlı markaları çatısı altında bulunduran operatörün, sayısal OTT servislerinin gelirleri yıldan yıla yüzdelik 66 büyüdü. Sayısal servislerin ücretli kullanıcı sayısı ise 1,2 milyon artışla 4,8 milyona ulaştı. Aptal teknolojileri ile öne sâdır keder depolama ürünü Lifebox ise, yüzde 47 oranında büyüdü ve 1,7 milyon kullanıcıya ulaştı. Varlıklı içeriğiyle dolay plana sâdır TV+ tarafında ise OTT TV abone sayısı yüzdelik 25 artışla 932 bin adına gerçekleşti. IPTV müşterileri ise yüzdelik 22 büyüyerek 1,2 milyonu aştı.

Turkcell Dijital İş Servisleri, Türkiye’yi dijitalleştirmeye devam ediyor

Turkcell Sayısal İş Servisleri gelirini almanak bazda yüzdelik 107 artırarak 1 milyar TL’yi aştı. Bu çeyrekte 730’dan aşkın yeni projeye imza atan Sayısal İş Servisleri, 2022 yılı üçüncü çeyreğinin peşi sıra ileriki dönemlerde gelire dönüşecek 1,5 bilyon TL’lik kontratlı hisse senedi hacmine cemaat. Turkcell, dijitalleşme ve bulut ambarlama hizmetleri alanlarında karşılaştığı yüksek irade zımnında 2022 yılı içre vukuf merkezlerinde ilave 2 bin metrekare eskimemiş düzlük açtı.

Paycell, sunduğu yenilikçi hizmetleri artırarak büyümesini hızlandırıyor

Sayısal ifa sistemlerinin yaygınlaştığı süreçte operatör yoluyla geliştirilen Paycell’in, techfin alanında ülkemizdeki yeryüzü yetişkin girişimlerinden biri olduğunu ve müşterilerine değişik alanlarda çözümler sunan yenilikçi ifa hizmetleri platformu olduğunu tamlayan Genel Müdür Maksat Erkan, bu konuya ilgilendiren sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Temelinde dijital ödemelere odaklanan para hizmetleri platformu olan Paycell’in, Avrupa ülkelerindeki faaliyetleri ve büyüme planı kapsamında, Ekim ayında Avrupa’nın neo-bankacılık alanında sunu mebzul mali hal sağlayıcılarından Solaris ile hareket birliğine gittik ve Almanya’birlikte geçmiş ofisimizi açtık. İlk fazda uluslararası servet transferi hizmeti ile başlayacağımız servislerimizi dijital cüzdan, envestisman, iri ve emniyet aracılığı kabilinden metanetli çokça yenilikçi ve uçtan uca para çözümleri ile çeşitlendirmeyi hedefliyoruz.

Ödeme alışkanlıklarının dijitalleşmesine olanak sağlayan Paycell’deki 3 mahiye faal kullanıcı sayımız 7,3 milyona ulaştı ve gelirlerimiz yüzde 105 büyüyerek 244 milyon TL oldu. Paycell’in eksiksiz servislerinden sabık prosedür hacmi almanak bazda 3 katına çıkarak 10,4 bilyon TL seviyesinde gerçekleşti. Bütün POS çözümleri muamele hacmi çeyreklik bazda yüzdelik 37 artışla 4,0 bilyon TL düzeyinde gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde ülkemizin ekonomik potansiyeli ve sayısal kari-yazarlığı erdemli zat yapısı sayesinde Paycell’in cıvıl cıvıl ivmesini sürdüreceğine inanıyoruz.”

Bugünden geleceğe uzanan küresel mobilite markası: TOGG

Türkiye’nin toptan ölçekli teknoloji markası TOGG’un Gemlik Teknoloji Kampüsü 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nda açıldı. Konuyla ilişik namına Erkan şöyle konuştu:

“İlk günden beri Turkcell olarak deneyimimiz, bilgimiz ve vizyonumuz ile global mobilite markamız TOGG’a bindi olmaktan değer duyuyoruz. Mobilite ekosistemi süresince kurgulanan ve kullanıcıyı odağına alarak kullanılmamış dirim alanı haline gelecek yerel araba projesine sadece yatırımcı namına bindi vermiyor, dijital servislerimiz ile tümleşik aynı derece atmak için birlikte çalışıyoruz. Bunun ilk örneğini, TOGG’un sayısal ekosistemindeki cümle ödeme hizmetlerini, zinde ve kıvrak altyapısı ile Paycell’in gerçekleştirmesiyle sağlayacağız. Paycell ve fizy entegrasyonlarımız, sentetik zeka büsbütün uygulayım bilimi geliştirme faaliyetlerimiz ile TOGG’un konsolunda saha almaktan kıvanma duyacağız.”

Cerrah, hayat dolu geçmiş şeş ay performansının peşi sıra erek yükseltti

İlk 9 ayda ortaya konulan kıpırdak operasyonel ve finansal başarım sonucunda operatör 2022 sene sonu hedeflerini üst cepheli düzeltilmiş etti. Bu doğrultuda 2022 yıl sonu için kestirmece yüzde 47 ila 48 gelir büyümesi, kestirmece 21 bilyon TL seviyesinde FAVÖK beklenirken, operasyonel yatırımların gelirlere oranının ise kestirmece yüzdelik 20 adına gerçekleşmesi bekleniyor. Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğru planlama ve belirlediğimiz ciddi mihrak alanlarımız yardımıyla dayanıklı makroekonomik koşullara rağmen bu sene dahi müşterilerimize okunabilen ve efdal kalitede hizmet sunarak önce 3 çeyreği başarıyla geçirdik. Bu akıllıcasına baziçe planımızı sürdürerek müşterilerimizin kalbine ve aklına seslenme eden çözümlerimizle belirlenen sene sonu hedefleri doğrultusunda büyümeye devam edeceğiz. Bu dokuz canlı dönemde olduğu gibi önümüzdeki çeyreklerde üstelik iletişim teknolojileri alanında müşterilerimize bildirme nitelikli hizmetleri sunarak ve ülkemizin dijital dönüşümüne önderlik ederek etkili performansımızı sürdüreceğimize inanıyorum.”

Yıldız Kıbrıs, KKTCELL’le dijitalleşecek

Operatörün iştiraki Yıldız Kıbrıs Turkcell gerçekleşen 4G/5G tenkis bedeli yerine toplamda KDV dahil 19,1 milyon dolar ödeyerek ihalede 700 MHz, 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz ve 3600 MHz frekanslarında bütün 247 MHz izole bant kadar 4G lisansını 18 yıl, 5G lisansını ise 20 yıl mütemadi olarak almaya adalet kazandı. Genel Müdür Meram Erkan, konuya ilgili yaptığı açıklamada: “Turkcell Grubu yerine adada 4G beta testlerini 2014 yılında yapmıştık. O günden bu yana 4G’nin hassaten 4.5G’nin adada hayata geçebilmesi üzere tam gayretimizle çalıştık. Sürecin esasen beri Kuzey Kıbrıs’ın dijitalleşmesi amacıyla ihaleye iştirak ettik. İhale sonuçları çerçevesinde planlamalarımızı ve çalışmaları başlatıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Turkcell’den finansal ve çevresel sürdürülebilirlik amacıyla envestisman atağı

Bir değişik Turkcell grup şirketi olan Turkcell Enerji Çözümleri, faaliyetlerine başladığı tarihten itibaren enerji sektörünü yakından strateji ederek mali ve çevresel sürdürülebilirlik konusunda cerrah yerine efektif analizör ile eskimemiş yatırımlara öncülük ediyor. Bu adımların nihai ve bildirme kapsamlısı ise gün enerjisi alanında planlanan üç yıllık balaban yatırım atağı oldu.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Murat Erkan, dünyada alelhusus erke fiyatlarının oluşturduğu enflasyonist maliyet baskısının şirketleri da alelhusus sürdürülebilirlik tarafındaki strateji ve faaliyetlerini baştan gözden geçirmelerini sağladığına özen çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müşareket olarak önümüzdeki 3 almanak stratejik planımız dahilinde, değme yıl çağ enerjisi alanına kestirmece 80 ila 90 milyon dolarlık yatırım gerçekleştireceğiz. Böylecene 2025 yılı böylece 300 MW’lık solar erke istihsal kapasitemizle almanak 90 milyon dolara yakın maliyet tasarrufu hedefliyoruz. Ayrıca, İzmir Karadağ’daki rüzgar enerjisi santralimizle yaklaşık 2 bin 500 baz istasyonumuzun erke ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Burada gerçekleştireceğimiz sığa artırımıyla bu rakamı 3 bin 800’e çıkaracağız.”

Operatörün sürdürülebilirlik kapsamında yürüttüğü zindelik ve projeleri, Mürekkep Milletler’in Eylül ayında gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı Çevirmek İçin İş Liderliği” konulu özel değirmi masa toplantısında da gündem oldu. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları odağında New York’ta yapılan ve hususi sektörün 2030 hedeflerine yönelik çalışmalarını hızlandırmasını amaçlayan etkinlikte, dünya çapında telekomünikasyon sektörünü Turkcell Genel Müdürü Meram Erkan mandepsi etti. – İSTANBUL

Share: