Türkiye boksta bando halinde şampiyon oldu

Uluslararası Boks Birliği (IBA) vasıtasıyla Türkiye’nin familya sahipliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 50 kiloda Buse Şımarıklık Çakıroğlu, 54 kiloda Hatice Deniz Kazı, 66 kiloda Busenaz Sürmeneli, 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 81 kiloda Şennur Çıpa kızıl madalya kazandı.

50 KİLODA ÖPÜCÜK BAYLANLIK ÇAKIROĞLU

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde olimpiyat ikincisi milli boksör Buse Baylanlık Çakıroğlu, 50 kiloda bitiş maçına çıktı.

İlk turda Moğol Mungunsaran Balsan’ı, ikinci turda Cezayirli Roumaysa Boualam’ı, çeyrek finalde Aira Cordero Villegas’ı, nısıf finalde da İspanyol Fernandez’i eleyen olimpiyat ikincisi milli yumruk oyuncusu, finalde Kolombiyalı Ingrit Lorena Valencia Victoria ile karşılaştı.

Müsabakaya bol başlayan ve maçın kontrolünü elinde bulunduran Öpücük Işve, geçmiş raundu 5-0 aldı. Kontrollü performansını sürdüren milli yumruk oyuncusu ikinci raundu bile 4-1 yüksek tamamladı. Akıbet raundu üstelik 4-1 düz ay-münhal sportmen, maçı 5-0 kazanarak dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Öpücük Zenginlik, şampiyonluğunun ardından birey anlar yaşayarak gözyaşlarına hakim olamadı. Milli boksör, tribünleri dolaşmasının peşi sıra sevincini Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile paylaştı.

Öpücük Zenginlik Çakıroğlu, 48 kiloda altın madalya düzlük Ayşe Çağırır’ın ardından Türkiye’ye bu organizasyondaki 2. şampiyonluğunu getirdi.

50 kiloda tunç madalyalar Özbek Aziza Yokubova ile İspanyol Laura Fuertes Fernandez’e gitti.

54 KİLODA HATİCE AKBAŞ

Başakşehir Deneyimsizlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11. ve son gününde Hatice Akbaş, 54 kiloda bitiş maçına çıktı.

İlk turu maç yapmadan geçen, ikinci turda Alman Zeina Nassar’ı, üçüncü turda Ermeni Ekaterina Sycheva’yı, çeyrek altın finalde Bulgar Stanimira Petrova’yı, nısıf finalde bile Taylandlı Tintabthai’yi eleyen milli yumruk oyuncusu, finalde Romanya’dan Lacramioara Perijoc ile karşılaştı.

Tribünlerin balaban desteğiyle pik bereketli başlayan Hatice, geçmiş raundu 4-1 aldı. İkinci raundu 3-2 kaybeden milli yumruk oyuncusu, sonuç raunda genel skorda faik girdi. Akıbet 3 dakikalık bölümü üstelik 3-2 düz kamer-bulutsuz yumruk oyuncusu, maçı 3-2 kazanarak zer madalyaya uzandı.

Hatice Deniz Kazı, 48 kiloda Ayşe Çağırır ve 50 kiloda Öpücük Şımarıklık Çakıroğlu’nun arkası sıra Türkiye’ye bu organizasyondaki 3. şampiyonluğunu getirdi.

54 kiloda tunç madalyalar ise Kazak Dina Zholaman ile Taylandlı Preedakamon Tintabthai’ye gitti.

66 KİLODA BUSENAZ SÜRMENELİ

Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonanın 11 ve akıbet gününde olimpiyat ve acun şampiyonu Busenaz Sürmeneli, 66 kiloda bitiş maçına çıktı.

Geçen yıl planlı 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 69 kiloda değerli madalya kazanarak Türk spor tarihine geçen son acun şampiyonu milli yumruk oyuncusu Busenaz, bu şampiyonada sırasıyla İtalyan Angela Carini, ABD’li Arika Ferişte Skoog, Özbek Navbakhor Khamidova ve Taylandlı Janjaem Suwannapheng’i eledi.

Finalde Kanadalı Charlie Cavanagh ile karşılaşan Busenaz, önce rauntta rakibini yıpratıcı yumruklar attı. Haddinden Fazla faik bire bir yumruk oyunu ortaya koyan Busenaz, önceki raundu 5-0 aldı.

İlk rauntta olduğu kabil ikinci rauntta üstelik hakemin saymasını sağlayıcı milli yumruk oyuncusu, bu bölümü üstelik net tıpkısı şekilde 5-0 üstün bitirdi.

Son rauntta dahi rakibini peş peşe attığı yumruklarla ağırlık duruma düşüren Busenaz, bitime 45 saniye kaldığında hakem kararıyla galip ilan edildi ve değerli madalyanın sahibi oldu. Milli yumruk oyuncusu, şampiyonada yaptığı 5 maçın 4’ünü normal süre tamamlanmadan kazandı.

Trabzonspor’un sporcusu olan Busenaz, galibiyetinin ardından ringde kolbastı oynayarak şampiyonluğunu kutladı.

Busenaz Sürmeneli, 48 kiloda Ayşe Çağırır, 50 kiloda Buse Işve Çakıroğlu ve 54 kiloda Hatice Akbaş’ın ardından Türkiye’ye bu organizasyondaki 4. şampiyonluğunu getirdi.

2019’de Rusya’da 69 kiloda dünya şampiyonu olan Busenaz, 66 kiloda üstelik altın madalya aldı. Milli boksör, 2 dünya şampiyonluğu olan Gülsüm Tatar’ın rekoruna üstelik eş oldu.

ICRA VEKILI KASAPOĞLU, MİLLİLERİN YANINDA

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, karşılaşmayı salonda izledi.

Maçlardan önceki Başakşehir Cahillik ve Spor Tesisleri’ne gelen Icra Vekili Kasapoğlu, daha esbak günlerde mücadelelerini tümleç milli boksörler ile ustalık ekibi tebrik etti.

Nazir Kasapoğlu’nun yanında 48 kiloda değerli madalya kayran Ayşe Çağırır oturdu. Kasapoğlu’na Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Bayram Gündoğan ile Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç da haremlik etti.

TÜRKİYE İÇİN REKORLAR ŞAMPİYONASI

İstanbul’un sülale sahipliğinde düzenlenen şampiyonluk, Türk avrat boks tarihine geçti.

Toplam madalya sayısı bakımında Türk avrat boksunun sunma liyakatli Dünya Şampiyonası’nı tüvana milliler, değerli madalya sayısında bile 2 şampiyonluğun geldiği 2008 Dünya Şampiyonası’nı geride bırakarak rekor kırdı.

2022 Acun Kadınlar Yumruk Oyunu Şampiyonası’nda Türkiye, şu asıl büyüklüğünde 3 kızıl, 2 bronz madalya aldı. Günün izansız kalanında 2 milli boksör elan zer madalya maçına çıkacak.

Share: