Türkiye Haftaya Yağmurla Başlıyor: Marmara’da Sıkıntı, Ölçülü ve Güney Ege ile Ilımlı Karadeniz’de Yağış

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), erte Marmara Denizi’nde fırtına; Ölçülü Karadeniz kıyılarında, Itidalli ve Cenup Ege’de yağmur beklendiğini belirterek oluşabilecek olumsuzluklara cebin vatandaşı uyardı.

MGM, 5 Eylül’de (yarın); Marmara Denizi’nde fırtına, Itidalli Karadeniz kıyılarında zehir yağış, Mutedil ve Güney Ege’de ise Kuvvetli Fırtına beklendiğini açıkladı. MGM’den yapılan tembihat şöyle:

“-Pazartesi günü, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde kuvvetli, Samsun’un doğu ilçeleri ile Ordu’da çokça kuvvetli ve düzlük kayran çığlık (51-100 kg/m2) sağanak ve gök ses boğanak yağmur beklendiğinden yeğin, taşkın, yıldırım, toprak kayması, yağmur simultane akva rüzgar ve ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

-Mutedil ve Cenup Ege’de rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) gün ortası saatlerinden itibaren şimal ve kuzeydoğu, güneyinde yıldız ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) sıkıntı, kayran vadi 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği oranlama ediliyor. Fırtınanın, Salı haset akşam ezanı saatlerinden bilahare etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

-Marmara’da rüzgarın ferda (05.09.2022 Pazartesi) gün ortası saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (80-75 km/sa) fırtına şeklinde eseceği hesap ediliyor. Fırtınanın, bire bir zaman gece saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.)

Share: