Türkiye’nin başarısını bu fuarda dünya görecek

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kırkpınar’da bu sene PSB Anatolia Peyzaj, Bezen bitkileri, Bahçe Sanatları Fuarı’nın 5’incisine ocak sahipliği yapıyor. 7-10 Ilkgüz tarihleri arasında 220 firma ve 16 ülkeden katılımla dünyanın arz şişman bezen bitkiciliği fuarlarından birinde tahminî 40 bin ziyaretçi ağırlanacak. Başkan Mefret, “Ziynet bitkisi ile peyzajın, tarımın ve sanatın merkezi Sakarya’da ülkemizin göz bebeği ürünlerini acun pazarına sunacağız, umum vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tarımda ve özellikle peyzaj ile bitkicilik alanında proje üretmeye ve organizasyonlar düzenlemeye mütemadi bitmeme ediyor. Rekiz Tayin Merkezi, BAHÇEM bey ofisleri, Sakarya Bitki Bilimi Vadisi, Seracılık Yetkinlik Merkezi, kâr ve sebze üretimiyle adını Türkiye’nin tarım şehri namına duyuran Sakarya, Büyükşehir’in attığı kıpırdak adımlarla bu alandaki iddiasını sürdürüyor. Bu yıl 5’inci defa gerçekleştirilecek ve fuar statüsünde ise ikinci kez yapılacak olan PSB Anatolia Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı yeniden ilklere fon algı. Büyükşehir’in karı sahipliğinde 7 -10 Eylül tarihleri ortada devam edecek olan fuar, dünyanın süs bitkiciliği alanındaki yer haddinden fazla bağlam gören fuarlarından tıpkısı tanesi adına yöre plana çıkıyor.

Dünyadan misafirler ağırlayacak

Sapanca Kırkpınar’daki yaklaşık 90 bin metrekare boş alana ehil olan dev fuar dünyanın dört bir yanından misafirlerini ağırlayacak. Ziynet bitkiciliği, bahçe sanatları ve peyzaj alanındaki dünyanın genişlik çok yeğleme edilen markaları fuarda yerini algı. Antrparantez bu konuda ortaya koyduğu mahsulat ve yaptığı büyük ticaretlerle kendisini ispatlamış gelişim adamları ve yöneticiler, sergilenen ürünleri meşgul olmak ve üretimine teceddüt tavlandırmak için fuar alanında olacak. Peyzaj ve bezen bitkileri sektörünün eksiksiz bileşenlerini bire bir araya getiren fuar, devir profesyonellerine ve zinde temsilcilere yıpranmamış aksiyon fırsatları sunacak. Fuar çerçevesinde bir birlikte gençlerin önünü tahsis etmek ve onlara ateş parçası bir seziş beslemek için 19 üniversitenin katılımıyla Öğrenci Tasarım ve Uygulama Yarışması düzenlenecek.

40 bine yakın ziyaretçi ağırlayacak

Yarışmayı kazanan öğrencilere hayallerini gerçekleştirebileceği fırsatlar sunulacak. Organizasyona 20’ye andıran ülkeden ayraç ve temsilciler katılacak. Özbekistan, Azerbaycan, Irak, Gürcistan, İtalya, İsviçre, Dubai, Ürdün, Kazakistan kabilinden ülkelerden misafirler dev fuarda eke temaslar yapacak. Gerçekleştirilen bu mücahede sayesinde bezgi bitkiciliği, peyzaj ve bahçe sanatları alanlarında üretimin kalitesi ve miktarı artıyor ve Büyükşehir bunu Türkiye yerine ek değere dönüştürüyor. PSB Anatolia bezen bitkisi, peyzaj ve bahçe sanatlarının yanında geniş nebat profili, aksiyon makineleri ile ekipmanları, sulama sistemleri, mir üretimi, site ve bostan mobilyaları, yavru baziçe grupları gibi geniş aynı yelpazeyi katılımcılara sunuyor. Fuarda bu sene 40 bin ziyaretçinin ağırlanması hedefleniyor.

“Peyzaj ve bezek bitkiciliğinde acun şehri Sakarya”

Ensesi Kalın aynı içeriğe sahip olan fuara katılım amacıyla vatandaşlara davet işleyen Komutan Önemli, acun genelinden ve Türkiye’den bezek bitkisine ve bu sanata ilişki duyan herkesi beklediklerini belirterek, “Süs bitkisi, hoş kokulu bitki türleri, tarımın ayn bebeği olan semere, göveri ve değişik türlerin üretiminde bir numara görünmek amacıyla Büyükşehir namına çalışıyor, üretiyor ve projelerimizi birer birer uyguluyoruz. Bu alanda iddiamızı Seracılık Mükemmellik Merkezi, Sakarya Bitki Bilimi Vadisi, BAHÇEM, Kederli Fidan Sergileme Merkezi’miz ve ilçelerimizde çiftçimize branş angıç gerdiğimiz projelerimizle ortaya koyduk, yeni projelerle sürdüreceğiz. PSB Anatolia ile süs bitkiciliği, peyzaj ve bostan sanatları alanında dünyanın arz başarılı markalarını ve isimlerini ağırlayacak ve 40 bin kişiyi birbirinden değişik ürünlerin sergileneceği bu alanda misafir edeceğiz. Peyzaj ve bezgi bitkisi üretiminde ilk Türkiye’dahi ve sonradan dünyada kortej sahibi tıpkı kent olmayı hedefliyoruz. Benzin bitkisi ile peyzajın, tarımın ve sanatın merkezi Sakarya’da ülkemizin göz bebeği ürünlerini dünya pazarına sunacağız, tamam vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi. – SAKARYA

Share: