Türkiye’nin bildirme buğulanmış gazisi Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu’da toprağa verildi

İstanbul’da otama gördüğü hastanede 99 yaşında memat eden Türkiye’nin bildirme buğulu gazisi ve Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Yazıhane Başkanı mütekait Miralay Mürtefi Cesuroğlu, memleketi Kastamonu’da son yolculuğuna uğurlandı.

İstanbul’dan Kastamonu’ya getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi amacıyla Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesinin uğrunda tören düzenlendi. Gazi arkadaşları, yakarış yazar Cesuroğlu’nun tabutu karşısında son yol esenleme durdu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Umumi Başkanı Beyazıt Yuvarlak, gazetecilere, çok üzgün olduğunu söyledi.

Derneğin oluşumunda Cesuroğlu’nun koca yeri bulunduğunu vurgulayan Tombul, “Ziyaretimiz bu şartlarda olmasaydı bari amma hayatın gerçekleri bu. Bizlere çerağ tuttu, defa gösterdi. Tığ onun fikirlerinden, vizyonundan yararlandık. Bu güzelce derneğin oluşumunu sağladı. Bu güzelliği yarattığı için şükran duyuyoruz.” dedi.

Cesuroğlu’nun Cumhuriyet ile kat sayı olduğuna bel fail Yumuk, “İstiklal Savaşı gazimiz kalmadı. Kore Savaşı gazilerimizden 800 kişi kaldı. Onların en büyüğü 95-96 yaşında. Rahmetli bildirme nemli gazimizdi ve en buğulanmış ofis başkanımızdı.” diye niteleyerek konuştu.

Daha bilahare Nasrullah Camisi’ne getirilen Cesuroğlu’nun cenazesi için askeri tören düzenlendi. Kastamonu Müftüsü Mustafa Bilgiç eliyle kıldırılan cenaze namazının peşi sıra Cesuroğlu’nun naaşı, askerlerin omzunda cenaze aracına taşındı.

Cesuroğlu’nun cenazesi, Kastamonu Şehitliği’nde toprağa verildi.

Törene Cesuroğlu’nun eşi Gülten Cesuroğlu’nun yanında Kastamonu Valisi Avni Şarap, DÜRÜST Fırka Kastamonu Mebus Zorlu Polat ile gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: