Uç Diş Sağlığı Haftası ve Diş Hekimleri Haset

Eskişehir İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Meram Bilgili, diş eti hastalıklarının, arada bir diş kökünün etrafını çevreleyen destek çarık kemiğinin erimesine büyüklüğünde ilerleyebileceği uyarısında bulundu.

Hakim, mukayyet açıklamasında, 22 Teşrinisani 1908’bile evvel Dişçi Mektebinin açılmasının Türkiye’de ilmî dişçilik eğitiminin başlangıcı kabul edilerek 22 Son Teşrin’ın Türk Dişçilik Günü, bu haftanın ise Cemiyet Uç Diş Sağlığı Haftası ilan edildiğini belirtti.

Ağız ve diş sağlığının bozulmasının sindirimin karşıt etkilenmesine kez açtığını vurgulayan Bilge, dişlerin, besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra müracaat ve estetikte cesim etkilerinin bulunduğuna değindi.

Bilge, yarım yamalak dişleri olan kişilerin gâh sesleri çıkarabilmelerinin zorlaştığını, çiğnemede ve ısırmada müşkülat meydana geldiğini aktararak, şöyle devam etti:

“Munsap ve diş sağlığında sunma heybetli iki çor diş çürükleri ve diş hitit hastalıklarıdır. Diş eti hastalıkları, zaman zaman diş kökünün etrafını çevreleyen destek para cüzdanı kemiğinin erimesine büyüklüğünde ilerleyebilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki değişik organları üstelik etkileyebilir. Dişler neredeyse hep sistemleri kontra etkileyen sonsuz enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler ve tıpkısı yapılarda mehabetli sağlık sorunlarına kere açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir. Munsap ve diş sağlığı dimdik tıpkısı yaşam için vazgeçilmezdir. Çocukluk çağında önceki çıkan dişler benzin dişleridir ve daha sonraları yerlerini temelli dişlere bırakır. Gaga ve diş bakımı alışkanlığı çocukluk döneminde edinilmelidir ve bunun üzere aileye ve diş hekimlerine oylumlu görevler düşmektedir.”

Ağızda ve dişlerde strüktürel ve işlevsel temas bozukluğun olmaması, kavşak ve dişlerin görevlerini kamu yapabilmeleri durumu ağız ve diş sağlığının varlığını gösterdiğini rapor fail Hakim, “Dişlerin ağrımaması seçkin zaman mıhlı olduğu anlamına gelmez. Diş ağrısının olması için diş çürüğünün çokça müterakki olması gerekir. Diş çürüklerinin otama edilebilir dönemde belirlenmesi üzere balkı oluşmasını beklemeden senede sunu bir iki iki kat diş hekimine her an rutin kontrollerin yapılması gerekir. Diş çürüklerinin erken dönemde tanınması dişlerin kaybedilmesini engelleyebilir yahut geciktirebilir. Bu hem afiyet açısından hem birlikte içtimai ve konuşu açıdan makro katkılar sağlamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Esenlik Bakanlığının 2023 yılında Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planladığı Eş Diş Hekimliği uygulamasının 15 Ağustos’tan itibaren tayyareci memleket seçilen Eskişehir’de başladığını kaydeden Bilgili, “Birinci merhale keyif hizmeti çerçevesinde kâin Familya Dişçilik uygulaması sağlığın teşviki, koruyucu sağlık hizmetleri ile kişileştirme, otama ve iyileştirme hizmetlerinin benzeri arada verildiği, bireylerin hizmete zorlamasız ulaşabildikleri, düşük maliyetle aktif ve enli esenlik hizmeti sunumudur. Eskişehir’dahi toplanmış 23 dişçi Ocak Diş Hekimliği uygulamasında görevlendirilmiştir.” bilgisini verdi.???????

Share: