Umum sağlığı uzmanından günce hayatın küresel ısınmanın etkilerine göre düzenlenmesi önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tababet Fakültesi El Sağlığı Temel Veri Dalı Akademisyen Prof. Dr. Galip Ekuklu, insanların günce hayatlarını rastgele sabık gün henüz çok hissedilen küresel abuhava krizinin etkilerine göre planlaması gerektiğini belirtti.

Ekuklu, AA muhabirine, iklim değişikliğine kapalı küresel ısınmanın hissedilir boyuta ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin bir bölgesi yangınlarla savaşım ederken, sair bölgenin sellerle boğuştuğunu tamlayan Ekuklu, küresel ısınmanın koca hayatının tıpkı parçası haline geldiğini vurguladı.

Toptan istinas zımnında evvelce görmedikleri hastalıklarla karşılaştıklarını anlatan Ekuklu “İşte Avrupa’üstelik çok vahim sayıda ölümler yaşandı, 40 derecelerin üstünde sıcaklıklar kaydedildi.” dedi.

Ekuklu, kronik rahatsızlığı olan kişilerin toptan ısınmaya karşı henüz tetik olması gerektiğini dile getirdi.

Global ısınmanın akut etkilerinin dolay plana çıktığını tamlayan Ekuklu, “Vehleten yükselen sıcaklıklara sadık adına Avrupa’üstelik olduğu kadar şapadanak ölümler meydana geldi. Doğaldır ki toplumun dikkatini onlar çekiyor. Amma bunun bağımlı detaylı vadeli etkileri birlikte var ten kanseri kabilinden. Global istinas ve iklim değişikliği meselesine evvel kabul ederek başlamalıyız. imdi daha da ihtimal yunak günlerle, ısıdam mevsimlerle karşılaşacağız.” diyerek konuştu.

Önümüzdeki yıllarda günlük hayatın abuhava değişikliğinin etkilerine göre planlanabileceğini belirten Ekuklu, şöyle devam etti:

“İşimizi, sahn biçimimizi, giyimimizi, beslenmemizi hangi efsus ki küresel ısınmaya göre ayarlamamız gerekiyor. Acun ihtimal tıpkı merhale ısınıyor amma tığ onu farklı kıtalarda, değişik coğrafyalarda çok ayrımlı ayrımsız biçimde hissedebiliyoruz. Biz işin sıcaklık tarafına bakıyoruz ama zaman İç Anadolu’da, Karadeniz’bile yaşadığımız seller, ekstrem yağışlar, taşkınlar küresel ısınmanın getirdiği abuhava değişikliğinin getirdiği kullanılmamış mesail. Evinizi nereye yapacağınızdan, elbet yapacağınıza, günlük hayatınızda elbette çalışacağınıza, hangi giyeceğinize, ne yiyeceğinize, ne içeceğinize kadar rastgele şeyi bundan sonra global ısınmaya göre ayarlamak zorundayız. Bu ferdî kendisine yapmamız gereken şeyler. Tabi iklim değişikliğiyle savaş çıktı boyutlu, devletlerin alay malay cereyan etmeleri müstelzim bir kayran.”

Share: