Unesco Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı’na Kilolu İlgi

‘Bozkırın Tezenesi’ nazik şair Neşet Ertaş’ı adlandırmak amacıyla Kırşehir Belediyesi yoluyla hazırlanan “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı”, evvel gününde ağır sıklet ilişki gördü.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman iri saz şairi Neşet Ertaş’ı adlandırmak amacıyla Kırşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı”, Neşet Ertaş Firez Görüşme Merkezi’nde Okan Murat Öztürk, Saraka Bilgili Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Tarih eliyle gerçekleştirilen “Neşet Ertaş” konulu bire bir panelle başladı.

Ilbay Hüdayar Mete Buhara’nın de katıldığı panelde, programları zımnında panele katılamayan CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener’in ve CHP Kırşehir milletvekili Mukavemetli İlhan’ın gönderdikleri tebrik kartı telgrafları okundu.

Panel açılışında, panele İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener yerine katılan İYİ Fırka Ankara saylav Ayhan Altuntaş ile Ilbay Hüdayar Mete Buhara, birer müracaat yaptı.

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kırşehir Belediyesi kendisine hazırladığımız, ‘UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Yâd Programı’ kapsamında zaman burada ‘Neşet Ertaş’ mevzulu panelde bulunan cümle katılımcılara hoşgeldiniz diyorum.

25 Ilkgüz 2012’üstelik aramızdan ayrılan, iri ozanımız ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş, alçak gönüllü dirim biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan fideist ve umuduyla; nazirsiz sesi ve yorumuyla Rum abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün sunma balaban temsilcisi olmuştur.

Başta şişman ozanımız Neşet Ertaş kalkışmak üzere, Rum abdal geleneğinin bilcümle temsilcileri sayesinde bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, çalgı aleti alanında UNESCO’nun Doğurucu Şehirler Ağı’na giren önceki ve yegâne site olmuştur. Bu birlikte hepimiz amacıyla çokça iri bir çekicilik kaynağıdır. UNESCO Yatırıcı Şehirler Ağına örgen 49 ülke şehrinden taahhüdünü hesabına getiren 3 şehirden birinin da Kırşehir olduğunu buradan bire bir sefer henüz uyarmak isterim.

Bu geleneğin yaşatılması, türe ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla planladığımız eke çalışmalara, Dünya Saz Şehri olan Kırşehir’birlikte daha çok bile aleniyet vermeden bitmeme edeceğiz.

‘UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Yâd Programı’ kapsamında bir iki sonraları altın panelistlerimiz sayın Okan Uğur Öztürk, sayın Küçümseme Hakim Tokel, sayın Hilmi Şahballı ve sayın Abdullah Sıra bizlere nazik ozanımız Neşet Ertaş’ı anlatacaklar. Kendilerine şimdiden programımıza nitelik verdikleri üzere teşekkür ediyorum.

Şişman ozanımız Neşet Ertaş’ı aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında şiddetli ve yağmur le anıyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Panelistlerin konuşmalarının arkası sıra Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş de tıpkısı konuma yaparak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı” kapsamında yapılan panelin ardından Neşet Ertaş Kültür Musahabe Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na akıllıcasına hezel yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin ardından dinleti programı açılışı yapıldı.

Başkan Ekicioğlu, burada yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Ihtifal Programı için Gürcistan’dan, İtalya’dan, Almanya’dan; Kütahya, Afyonkarahisar, Bursa, Hacıbektaş ve Kırklareli ilkin doğmak üzere ülkemizin ayrımlı şehirlerinden mevrut canan konuklar ve kızıl Kırşehirli hemşehrilerim, sizlerle Ozanlar Diyarı Kırşehir’imizde benzeri arada bulunmaktan gelgel duyuyoruz. Hepiniz hoşgeldiniz.

Kırşehir Belediyesi eliyle 23-24-25 Ilkgüz 2022 tarihleri üzere hazırlanan; UNESCO Çalgı Aleti Şehirleriyle gelişigüzel ortak programlar ve ülkemizdeki değişik üretken alanlardaki UNESCO Şehirleriyle gelişigüzel planlamaların yapılacağı ve bu vesileyle üstelik bir arada bulunacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Sene Ihtifal Programı’nı siz kızıl konuklarımızın dahi katılımlarıyla başlatmış bulunuyoruz.

25 Ilkgüz 2012 tarihinde ‘bu dünyadan geçen’ Neşet Ertaş, mütevazı yaşam biçimiyle, türkülerinin insana ve hayata dokunuşuyla, insana ve geleceğe olan inancı ve umuduyla; benzersiz sesi ve yorumuyla Rum abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürümüzün en nazik temsilcisi olmuştur.

Başta Neşet Ertaş tevessül etmek için, Rum abdal geleneğinin hep temsilcileri sayesinde bozlağın anavatanı olan Kırşehir’imiz, çalgı alanında UNESCO’nun Doğurucu Şehirler Ağı’na giren evvel ve biricik kent olmuştur. Bu da hepimiz üzere haddinden fazla iri tıpkı alım kaynağıdır.

Bu geleneğin yaşatılması, türe ettiği değere erişmesi ve ati kuşaklara aktarılması üzere planladığımız kocaman çalışmalara, Acun Çalgı Şehri olan Kırşehir’dahi bundan sonra dahi açıklık vermeden devam edeceğiz.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı’nın, UNESCO Şehirlerinin üyelerini üstelik daha aşkın birbirine yaklaştırmasına vasıta olacağını düşünüyoruz.

Bilindiği amacıyla ‘Bozkırın Tezenesi’ nazik ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından önceki, 2009 yılında UNESCO tarafından “Ateş Parçası âdem hazinesi” unvanını almıştı. Neşet Ertaş elden türkü söyleyen biri değil, tıpkı zamanda kendine ait yapısı olan misilsiz ve özgün bir ilhak çalma ustasıdır; bu nedenle de ‘Bozkırın Tezenesi’ unvanıyla anılmaktadır.

Sesiyle, yorumuyla, sazıyla ve umu felsefesiyle cihanşümul değerlere taşınmış olan Balaban Ozanımız Neşet Ertaş’ın ölüm sene dönümünün ’25 Eylül’ olması nedeniyle bu sene 10’uncusunu düzenlediğimiz ihtifal programının adını da UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Yâd Programı kendisine belirledik.

UNESCO unvanını taşıyan şehirler olarak tıpkısı yapı altında bulunmamız ve UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10’uncu Sene Anma Programı söyleminden üstelik anlaşılacağı amacıyla, kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin birbirini etkilemesi ve dayanışma potansiyelinden hareketle, özellikle müzik tevessül etmek amacıyla mecmu sanatsal faaliyetlerin ve yaratımların birbirini beslemesi ve desteklemesi düşüncesiyle sizlerle gelişigüzel olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

23-24-25 Eylül günlerinde yapacağımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10’uncu Yıl Anma Programı dahilinde, yumuşak Kırşehir’imizin kültürel değerlerini sizlerle paylaşırken; zer misafirlerimizin gelmiş oldukları şehirlerin dahi kültürel değerleriyle buluşmanın fırsatını yakalamış olacağız.

Dünyadaki bir nice saz otoritesi marifetiyle sesi ve sazıyla efsane namına akseptans edilen Dilek Dağı’nın acılı yüreği, Rum abdal geleneğinin temsilcisi büyük ozanımız Neşet Ertaş’ı, aramızdan ayrılışının 10’uncu yılında birlik, ocumak ve özlemle anıyor, hepinize saygılarımız sunuyorum.”

Cacabey Maydanın’ndaki programda konuşmalarının ardından Kırşehir Belediyesi Abdallar Topluluğu, ozanlar; Halil Cıbıldak, Amaçlanan Feryadi ve Hilmi Şahballı, Gürcistan, İtalya ve Almanya’dan eylem ekipleri ile saz grupları gösterilerini sergiledi. İlk günün kapanış konserinde ise ozan Okan Uğur Öztürk tayf aldı.

Share: