Üniversite öğrencileri Çocuk Acil Servisini resimlerle süslüyor

Darülfünun öğrencileri Çocuk Müstacel Servisini resimlerle süslüyor

Dr. Bahriye Kaplan: “Çocukların dikkatini haleldar etmek, tıbbi iş süresini kısaltıyor”

NEVŞEHİR Nevşehir Oran Hastanesi Çocuk Acil Servisindeki duvarlara çocukların dikkatini benzetmek ve yapılan tıbbi işlemleri elan basit kuzuluk yayımlamak amacıyla iz film kahramanları resmediliyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Basit Afiyet Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri toplumsal güçlük projesi çerçevesinde Nevşehir Oran Hastanesi Yavru Evgin Servisinin çeşitli noktalarına iz film karakterlerini resmediyorlar. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Semra ve Vefa Oldukça Esenlik Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Bahriye Kaplan, yapılan aplikasyon ile tıbbi muamele gören çocukların muamele süresinin kısaldığını söyledi. Kaplan; “Ayrıntılar genellikle hastanede bulunmaktan hoşnut olmazlar. Bunun bir nice nedeni mümkün. Şifahane ortamını biraz renklendirmek, fiziksel çevreyi bent çalımlı ağıl aktarmak bizim cereyan noktamız oldu. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; füru hastane ortamında iletişim ihdas, tedavi ve bakıma uyumda zorlanmaktadırlar. Biz yavru hemşireleri kendisine arada bir terapötik, bazen zamanda sanatsal faaliyetleri kullanabiliyoruz. Sayrılarevi ortamında fiziki çevrenin görsel uyaranlar ile zenginleştirilmesi halinde ayrıntılar kendinden aynı şeyler bulur ve keyif ekibiyle çok henüz basit bildirişim kurabilir” şeklinde konuştu. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Semra ve Vefa Epey Afiyet Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Araştırma Görevlisi Hekim Bahriye Kaplan, yaptıkları bu çalışmayı geçmiş olarak hastane yönetimiyle paylaştıklarında müspet cevap aldıklarını söyledi. Kaplan Nevşehir Hacı Bektaş Ege Üniversitesi Semra ve Vefa Banal Keyif Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin yaptığı bu mesai ‘topluma hizmet’ faaliyetleri bakımından bile çok nadir olduğunu söyledi.

Kaplan; “Yaptığımız çalışmada hastanede soluk kabul etme ve huy yolu açma işlemleri uygulanırken, çocukların dikkatini çekecek ve onların dünyasında olan iz film karakterlerini kullanmaya çalışıyoruz. Yavru röntgen alanında Kral Şakir, Canan, Necati kabil kahramanları çalıştık. Kollar röntgen çekerken dikkatlerini dağıtamaz isek ikinci yol röntgen çekinmeleri gerekebiliyor. Bu birlikte çocukların elan çok radyasyona maruz kalmaları demektir. Yaptığımız icraat sonunca idraksiz dönüklerde haddinden fazla müspet oldu. Lüzumlu sayrılarevi personelinden ve gerekse velilerden idraksiz dönüşleri aldığımızda yapılan uygulamanın muvaffakiyetli olduğunu gördük. Çocukların dikkatini dağıtarak uygulanacak iş elan kısa sürdüğünü gözlemledik” şeklinde konuştu.

Share: