Utku Çakırözer: “Dışişleri Bakanlığı Vatandaşımızın Büyükelçilik Kapılarındaki Çilesine Serencam Yöneltmek İçin Muktezi Girişimleri Yapmalı”

CHP Eskişehir Mebus Yengi Çakırözer, Schengen vizesi ahiz sürecinde yaşanan sıkıntılarla ilişik “Dışişleri Bakanlığı vatandaşımızın Büyükelçilik kapılarındaki çilesine akıbet yüklemek için lazım başvuruları, gerekli girişimleri yapmalı. Şu esas büyüklüğünde yapılmaması nazik tıpkısı ayıptır. Vatandaşımıza karşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve onun vatandaşlarına karşı nazik bire bir ayıptır. Bu ayıptan daha çok dönülmelidir. DENIZ gözetiminde muhakkak girişimlerde bulunulması ve Schengen vizesi üstüne vatandaşa çektirilen çilenin akıbet bulması gerekir” dedi.

CHP Eskişehir Saylav Çakırözer, Schengen vizesi başvurularında yaşanan sorunlara ilişik izah yaptı. Çakırözer, şöyle konuştu:

“HÜKÜMET VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN IRI BİR DUYARSIZLIK İÇİNDE OLDUĞUNU SARMAK ACI”

“Terbiye ihtiyacı ya bile keyif ihtiyacı amacıyla evet dahi tatil için SUTAŞ ülkelerine başvurmak talip vatandaşlarımız büyükelçilik kapılarında şişman çile çekiyor. Vatandaşlarımız eğitim ya üstelik esenlik gayeli müracaat etmek istediklerinde kendilerine aylar sonrasına, o dahi başvuru fayrap etmek amacıyla aktarılma veriliyor. Çoğu zaman bu referans haset, onların ihtiyaç duyduğu zamanlamanın çokça sonrasına veriliyor. Haddinden Fazla aşkın vatandaşımızın, bize vasıl şikayetler beyninde vize ücretlerinin yüksekliği gelmekte. Bir şekilde, başvurularını fail bir nice vatandaşımız ret yanıtı alıyor. Vatandaşlarımız iri mağduriyetlerle yüz yüze. Bu konuda hükümetin ve Dışişleri Bakanlığı’nın büyük tıpkısı duyarsızlık içinde olduğunu başlamak zehir. Bu duyarsızlık, bu vurdumduymazlık kabul edilemez. Bire Bir yanda Norveç’e, Bulgaristan’a ve onlarca ülkeye ‘Buyurun ülkemize pasaport ve vizeye icap bulunmayan, kimlikle girebilirsiniz’ diyoruz. Tıpkı yandan zat vatandaşımızın hakkını hukukunu koruyamıyoruz. Vatandaşlarımız Avrupa kapısında ara sınav çilesi, vize zulmü çekiyor. Bu konuda bugüne büyüklüğünde Dışişleri Bakanlığı’nın attığı tek girişim yok.

“BÜYÜKELÇİLERİMİZ, AYRIKSI ÜLKELERİN VATANDAŞLARINA VERİLEN İMTİYAZLARI BALABAN BİR BAŞARI GİBİ DUYURUYOR”

Buradan hem Dışişleri Bakanlığı’na hem dahi Meclis’e çağrıda bulunuyorum: Dışişleri Komisyonu adına, TBMM adına, yani milletin temsilcileri namına milletin çektiği bu çileye, bu işkenceye aynı akıbet verilmesi üzere DENIZ gözetiminde girişimlerde bulunmamız gerekiyor. Dışişleri Bakanlığımızın asli görevi dahi vatandaşımızın hakkını, hukukunu korumak olmalı. Amma Dışişleri Bakanlığı apayri ülkelere, Norveç’e mesela, vizesiz, pasaportsuz methal izni verirken, bunu içtimai medyadan büyük aynı özdek yapılmış kabil duyuruyor. Büyükelçilerimiz, ayriksi ülkelerin vatandaşlarına sunulan imtiyazları, kolaylıkları balaban benzeri sükse kabil duyuruyor. Meğerse diplomaside karşılıklılık, mütekabiliyet diye niteleyerek aynı umde var. Yani siz birine bir ayrıcalık sağlıyorsanız, onun birlikte sizin vatandaşınıza sağlaması geçişsiz. Amma bizim gördüğümüz, onlarca, ihtimal 100’e mail ülkeye Türkiye Cumhuriyeti ülkemize vizesiz giriş hakkı veriyor. Ama tıpkısı hakkı o ülkelerden istek edemiyor, alamıyor. Beyninde şişman aynı zafiyet var, balaban bire bir arıklık var. Bu maalesef başta olan iktidarın zafiyeti, iktidarın zayıflığı.

“SCHENGEN VİZESİ ÜZERINE VATANDAŞA ÇEKTİRİLEN ÇİLE SONUÇ BULMALI”

Tıpkısı el henüz çağrıda bulunuyorum: Dışişleri Bakanlığı vatandaşımızın büyükelçilik kapılarındaki çilesine serencam çevirmek üzere lüzumlu başvuruları, zaruri girişimleri yapmalı. Şu esas kadar yapılmaması iri aynı ayıptır. Vatandaşımıza alın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve onun vatandaşlarına cebin büyük benzeri ayıptır. Bu ayıptan çıktı dönülmelidir. SU gözetiminde pekâlâ girişimlerde bulunulması ve Schengen vizesi üstüne vatandaşa çektirilen çilenin sonuç bulması gerekir.”Share: