Uzmanı uyardı: Sivrisinek ısırığı sonrası görülen ateşe özen

Artan sıcaklarla birlikte sivrisinek kabusunun yeniden başladığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası üzücü, halsizlik gibi bulgular görülürse, sivrisinek ile bulaşan emraz akla getirilerek arz andıran keyif kurumuna başvurulmalıdır” dedi.

Son dönemde hele İstanbul’birlikte kalan sivrisineklerin hastalık olabileceği hastalıklara ilgi çeken İAÜ VM Medical Otopark Florya Hastanesi Cildiye (Cildiye) Kliniği’nden Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, sivrisinek ısırıkları sonrasında yapılması gerekenler ve ısırıklardan tevakki etmek üzere nelere özen edilmesi gerektiği üzerine açıklamalarda bulundu.

Kalan sıcaklarla alay malay sivrisinek kabusunun baştan başladığını dile getiren Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası kırıcı, halsizlik kabilinden bulgular görülürse sivrisinek ile bulaşan emraz açısından en yakın afiyet kurumuna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

5 FARKLI BULAŞICI HASTALIĞA HASTALIK OLUYORLAR

Sivrisineklerin yaydıkları hastalıklar dolayısıyla tarihteki mecmu savaşların toplamından daha aşkın insanın ölümüne kat açtıklarının altını çizen Uzm. Dr. Karahan, “Sivrisinekler dünyada esas 5 hastalığa bulaştırıcı (vektör) adına kat açmaktadır. Bu emraz; Günindi Nil Humması, Chikungunya, Deng Humması, Zikavirüs ve sıtmadır. Sıtma (Malaria) hastalığının bulaştırıcısı anofel cinsi sivrisinekler olup, Batı Nil Hummasını culex, değişik hastalıkları ise aedes cinsi sivrisinekler taşımaktadır” şeklinde konuştu.

SOĞUK SU UYGULAMASI YAPIN VE KAŞIMAYIN

Sivrisinek ısırıklarında ne yapılması gerektiğinden bahseden Uzm. Dr. Karahan, “Öncellikle bölgeye sevimsiz su uygulaması yapılmalıdır. Isırık olan kayran tırnak diplerinden geçebilen bakteriler ile enfekte olabileceğinden çok aşkın kaşınmamalıdır. Sonra enfekte olan lezyonlar çepel bırakarak iyileşebilir. Isırılan bölgeye lokal anestezik ve kaşıntı yasaklayıcı kremler uygulanabilir, fakat alerji riski açısından özen geçmek gerekir. Kaşınan yere tuzlu su, soda, yavşak kabilinden azık maddeleri sürülmemelidir. Bu çeşit çalışmalar tahrişi artırarak kaşıntıyı artırabilir. Sivrisinek ısırığı sonrası elem, halsizlik üzere bulgular görülürse sivrisinek ile geçici emraz açısından arz andıran sağlık kurumuna başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Sinek ısırıklarının primat çiçeği, suçiçeği kadar ayrımlı hastalıklarla karışabileceğini da sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Karahan, eğer vücutta çok aşkın sayıda ısırık durumu varsa, bunun ayırıcı tanısını bire bir dermatolog hekimin yapması gerektiğinin altını çizdi.

KORUNMA YOLLARI

Sivrisinek ısırıklarından dehalet yollarına da değinen Uzm. Dr. Karahan, şu bilgileri paylaştı:

“Riskli bölgelerde öncelikle içeride sineklik, dışarda cibinlik kullanılması gerekir. Ince kollu ve bacakları kapatan kıyafetler tercih edilmelidir. Parfüm kabilinden zihayat kokular sivrisinekleri çekebileceğinden tercih edilmemelidir. Isıtma ve başka sivrisineklerle geçici emraz açısından riskli bölgelere gezi edilecekse DEET (dietil m toluamid) içeren cibin kovucu mahsulat kullanılabilir.”

AKILLICA SİNEK KOVUCULAR TERCİH EDİLEBİLİR

DEET içeren ürünlerin 1950 yılından beri cibin kovucu namına güvenle kullanıldığını söyleyen Uzm. Dr. Karahan, “Piyasada ayrımlı konsantrasyonda ürünler bulunabilir. Önerilen yüzdelik 20-30 konsantrasyonda uygulanmasıdır. Erdemli konsantrasyonu ürünlerde etkinlik benzeri olmakla gelişigüzel bastırık süresi uzayabilmektedir. Yüzde 50 üzerinde baskı süresinde meydanda bir artım gözlenmemektedir. 2 kamer ve beden çocuklarda dahi güvenle uygulanabilir. Yapılan çalışmalarda DEET’nin kanserojen tıpkı etkisi olmadığı düşünülmektedir. Çocuklara aplikasyon yaparken uygulamayı önemli biri yapmalıdır. Uç ve göz çevresinde uygulanmamalı, tırmalanma olmuş deriye uygulanmamalıdır. Antrparantez sineklik ile mahfuz bağırsak mekana girildiğinde ürün yıkama marifetiyle temizlenebilir” ifadelerini kullandı.

DOĞAL NAMERT ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERDEN IRAK DURUN

Farklı sinek kovucuların birlikte yeğleme edilebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Karahan, “DEET dışında pikaridin, sulu zırtlak okaliptüs düşman ve servet mentan diol (PMD) sinek kovucu yerine kullanılabilir. Sulu Zırtlak okaliptüs yağı ve PMD, 3 yaş şeş çocuklarda önerilmemektedir. Natürel adı altında satılan sinek kovucuların etkinliği hangi eyvah ki bilinmemektedir. Özellikle sineklerin posta açtığı geçici hastalıklar yönünden riskli bir bölgedeyseniz bu asıl ürünleri banko tercih etmeyin” diye sözlerini noktaladı.

Share: