Van’da 13 ilçeye bebek ve bala kütüphaneleri kurulacak

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Şair Balcı, ülkede bir ilki gerçekleştirerek 13 ilçeye çağa ve çocuk kütüphanesi kuracaklarını söyledi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce, Van’a gönderilen 97 bin 500 mektup, 13 ilçedeki kütüphanelere dağıtıldı.

İl Halk Kütüphanesi’nde planlı törene katılan Balcı, kitapları inceledi, kitabevi müdürlerinden çalışmalar için hikmet aldı.

Balcı, gazetecilere, “Kitabın yeni başkenti Van” sloganıyla kıraat kültürüne ulama arz etmek, hele çocukların ongun aynı okur olmalarını sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Kütüphane yapımlarından, pusula alımlarına, tezkere okuma etkinliklerinin düzenlenmesine büyüklüğünde bir nice domuzuna iş yaptıklarını belirten Balcı, şunları kaydetti:

“Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürlüğümüz, ilçelerdeki kütüphanelerimize 97 bin 500 pusula gönderdi. Van’daki pusula sayımız 230 bin civarında. Yaklaşık namına yüzde 50 artırmış oluyoruz. 100 bine yakın betik alımı yapacağız. İl ve kaza el kütüphanelerinde betik varlığımızı yüzde 100 artırmış olacağız. Bunu haddinden fazla önemsiyorum. Nitelikli hars sahibi olabilmek üzere kalifiye bilgiye sahip olmak gerekir. Nitelikli bilgi sahibi olmanın sunu adamakıllı yolu de kitap okumaktır. Seçkin çocuğun kemirmek kemirmek gibi su sorumak üzere mektup okumaya dahi hususi ilk kânun ayırması gerektiğini düşünüyorum. Devletimizin imkanlarını bu konuda harcamaktan, vatandaşlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz üzere kullanmaktan balaban bahtiyarlık duyduğumu terennüm etmek istiyorum.”

“Öğrencileri çokça domuzuna kitaplarla buluşturacağız”

Eğitime, bilgiye, bilime, kitaba arkadaş yordamlı olduğunu, kıraat faaliyetlerini haddinden fazla önemsediğini ifade fail Balcı, “Ayrımsız sene içre 13 ilçemizde çağa ve bala kütüphanesini yapmış olacağız. Sonunda kıraat kültürünün çocukken kazanılmasına ulama sağlamış olacağız. Bu Türkiye’üstelik da ayrımsız evvel. Van’ı, bilcümle ilçelerinde çağa ve bala kütüphanesi olan tıpkısı devlet haline getiriyoruz.”

Kıraat alışkanlığının çocukken elde edilmesi gerektiğini dile getiren Balcı, “Tarihi bire bir mekanı Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla restore ederek İl Halk Kütüphanesine dönüştürdük. Bakir bir Ahali Kütüphanesi daha yapıyoruz. 254 okul kütüphanesini yeniden yaptık. Biraz ay içre 1 milyona mail pusula realizasyon edeceğiz. Temel sınıfındaki çocukları, beş, ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerini çokça adamakıllı kitaplarla buluşturacağız. Van’ımız Türkiye’mizin incisi, doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle ve hepsinden bile kıymetlisi insanıyla majör bir ilidir.” diye konuştu.

Share: