Van’da Korse Ayakkabıların Fiyatı 180 Liraya Ulaştı… Vandöz Faruk Ertaş: “Budun Korse Başmak Üstelik Giyemez Duruma Mevrut”

İSHAK KIŞMIRI

Türkiye’de 1930’lu yılların başında üretimine başlanan ve kiminin ‘cizlavit’, kiminin ise ‘kara sargaç’ adına adlandırdığı sargaç ayakkabıların fiyatı 180-200 liralara dayandı. Vanlı Utku Bahadır, “Bir Vakitler, yani güzeşte yıl bu başmak 20 liraydı, şu zaman 180-200 TL reşit. Kavim yöntemince soyuluyor. Bizim halimiz hangi olacak? Çiftçiliği öldürmüşler elhak, tığ dahi imdi hangi yapacağımızı bilemiyoruz. Merbut kalırsak çıktı çalacağız. Ne yapalım, fethetmek zorundayız” dedi. Başmakçı Faruk Ertaş ise “Kavim ayakkabı giyemez duruma gelmiş, korse başmak de giyemiyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Van’da vatandaşlar, bir adı ‘cizlavit’, sair adı ‘kara korse’ olarak aşina ayakkabıyı da alamaz duruma geldi. Fiyatı 20 liradan 180-200 lira bandına sâdır sargaç ayakkabılardaki bu artışa vatandaşlar reaksiyon gösterdi.

“BAĞLI KALIRSAK ÇALACAĞIZ”

Galebe Bahadır, “Tuşba ilçesi Meydancık köyünde oturuyorum. Eskiden, yani sabık yıl bu başmak 20 liraydı, şu dakika 180-200 TL ergin. Kavim resmen soyuluyor. Bizim halimiz hangi olacak? Çiftçiliği öldürmüşler zaten, biz üstelik bundan sonra hangi yapacağımızı bilemiyoruz. Ilişkin kalırsak çıktı çalacağız. Hangi yapalım, yolmak zorundayız. Nereden getireceğiz, gelirimiz namevcut, bire bir öz namevcut. Bu ayakkabıyı çobanlıkla hayvanları otlatırken giyiyorduk, onu üstelik giyemez ayla geldik” dedi.

“İNSANLAR LASTİK AYAKKABI BİLE GİYEMİYOR”

Başmakçı Faruk Ertaş bile “Eskiye nazaran işlemler gür gitmiyor. 30 liraya aldığımız şey, şu zaman 150 TL. Millet pabuç giyemez duruma mevrut, lastik başmak de giyemiyorlar. Vaktiyle köylerden çıktı istem vardı. Köylerden insanlar gelirdi, imdi ayakkabı götürürdü, pabuç götüremez durama geldiler. Öyle benzeri nakız aldı kim 30 TL’ye sattığımız ayakkabıyı 150’ye veriyoruz. Gelgel gücü azaldı” diye niteleyerek konuştu.

Share: