Van’daki pusula varlığı yüzde 50 arttırıldı

Van’daki pusula varlığı yüzdelik 50 arttırıldı

Ilbay Balcı’dan eskimemiş benzeri halk kütüphanesi müjdesi

Van’ın 13 ilçesine 97 bin 500 mektup dağıtıldı

VAN Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Şair Balcı, Van’daki tezkere sayının 230 bin civarında olduğunu belirterek, “Şu anda yüzde 50 arttırmış oluyoruz. Antrparantez beniz bine mail aynı mektup alımımız henüz olacak” dedi.

Firez ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürlüğü tarafından Van’a gönderilen 97 bin 500 kitabın kaymakamlık kütüphanelerine dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtımı yapılacak kitapları inceleyici Ilbay Balcı, henüz sonradan gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ilbay Balcı, ‘Kitabın Yeni Başkenti Van’ sloganıyla betik okumaya ulama sağladıklarını belirtti. Özellikle çocukların mebzul tıpkısı tezkere okuyucusu olmaları üzere yoğun tıpkısı şekilde çalıştıklarını ifade eden Ilbay Balcı, “Kitabevi yapımlarından kitap alımlarına, pusula okuma etkinliklerinin düzenlenmesine büyüklüğünde çok sayıda güzel hareket gerçekleştiriyoruz. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü kaymakamlık halk kütüphanelerimiz için tezkere gönderdi. Tahminî 97 bin 500 betik geldi. Temas ilçe kütüphanesine ortalama 6 bin 500 tezkere veriyoruz. Elhak bizim ortalama Van’daki kitap sayımız 230 bin civarındadır. Şu anda yüzde 50 arttırmış oluyoruz. Ayrıca 100 bine andıran bire bir mektup alımımız henüz olacak. Sonunda tezkere varlığımızı yüzde 100 arttırmış olacağız” diyerek konuştu.

Kalifiye firez sahibi olabilmek için kalifiye bilgiye sahip olmak gerektiğini dile getiren Balcı, “Nitelikli hikmet sahibi olmanın genişlik fena hâlde yolu üstelik mektup okumaktır. Tezkere okumayı çokça önemsiyorum. Değme çocuğun kemirmek aşındırmak kabil, su çekmek üzere mektup okumaya hususi tıpkı vakit ayırması gerektiğini düşünüyorum. Tezkere okumanın bir kültür işi olduğunu abes ant işi olmadığını, hele faaliyet verilmesi müstelzim, gayret gösterilmesi müstelzim ayrımsız aksiyon olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“13 ilçemizde süt kuzusu ve çocuk kütüphanesi yapıyoruz”

Türkiye’da tıpkı ilki gerçekleştireceklerini belirten Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“13 ilçemizde süt kuzusu ve bala kütüphanesi yapıyoruz. Firez ve Turizm Bakanlığımız ile bu arada, vilayet, uray halk ele verdik. Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğümüz da var bu işin içerisinde. Böylelikle kıraat kültürünün çocukken kazanılmasına katkı sağlamış olacağız. Bu Türkiye’da dahi aynı geçmiş olacak. Zira kıraat alışkanlığını çocukken elde edilmesi lazım. Nitelikli kitaplarla buluşturacağız. Bu Van’ımızın eğitimine, kültürüne haddinden fazla balaban manalı, yüce katkılar sağlayacak.”

Van’a eskimemiş umum kütüphanesi müjdesi

Genç isim potansiyelinin fazla oldu Van’üstelik kullanılmamış benzeri ahali kütüphanesinin daha yapılacağını dile getiren Balcı, eskimemiş yapılacak halk kütüphanesini ise Van Devlet Tiyatrosunun yerleşkesinde nesir edileceğini kaydetti.

Van İl El Kütüphanesi Konuşma Salonunda yapılan kitap dağıtım törenine Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Şair Balcı, Van İl Firez ve Turizm Müdürü Erol Düşüncesiz ve kitabevi yetkilileri katıldı.

Share: