Vekil Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattının test sürüşüne katıldı (2)

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)- Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattında test sürüşlerini yaptıklarını belirterek,”Gayet liyakatli tıpkı şekilde tamamladık. Saflık işleri da karışma şu dakika sonuç detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin kocaoğlan içerisinde, tükenik olan bu hattımızı de milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Vekil Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattında gerçekleştirilen imtihan sürüşüne katıldı. Test sürüşü Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonu ortada gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonunda basın açıklaması özne Karaismailoğlu, bütün acun krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin dört bir tarafında 5 bin pare şantiyede 700 bine yakın faaliyet arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin geleceği için düzentileme verdiklerini söyledi.

Yatırımları artırarak bitmeme ettirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, “Bugün de balaban aynı yatırımımızın sonuç aşamasına geldik. Bilcümle işlemlerimizi tamamladık. Biraz önceki imtihan sürüşlerimizi de yaptık. Lazım incelemeleri üstelik yaparak inşallah önümüzdeki çevrilmiş günleri birlikte geride bırakarak teşrinievvel ayı içerisinde Kadıköy-Kartal metro hattını devam ettirerek Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar metro konforunu İstanbullulara yaşatmanın gururunu, sevincini hep birlikte yaşıyoruz.” diye konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sabiha Gökçen Hava Meydanı, yıllar geçmiş şu anki asıl uymazlık partisi liderinin, ‘uçak inmeyen yere havalimanı mı yapılır? Sabiha Gökçen’e havalimanı yapmaktansa Sodyum Klorür Gölü’ne alabalık tesisi yapın’ diyen tıpkısı zihniyetin bugünkü mevrut olduğu çelişkiyi gösteren arz bol örneklerden bire bir tanesi.

Sabiha Gökçen Havalimanı, günlük 600’ün üzerindeki uçak sayısı ve 105 bin yolcuya bakım eden dünyanın önde gelen havalimanlarından birisi haline geldi. Yaptığımız yaptırımlarla alay malay Sabiha Gökçen Hava Meydanı birlikte İstanbul Hava Meydanı da Türkiye dünyaya bakım vermeye ve hizmet kalitesini artırarak devam edecektir.

Avrupa’daki havalimanları kaos yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor yaşatan hep düzentileme arkadaşlarıma, işletmecilere, gelgel yolu şirketlerimize teşekkür ediyorum. Bu gururu, bu sevinci, bu kaliteyi, bu güveni bütün vatandaşlarımıza yansıttığı gibi bu yaşıt hizmeti bile bilcümle dünyaya yansıtıyorlar. İstanbul Hava Meydanı, tekrar birçok karalamalar, iftiralar olmasına karşın 75 milyon metrekarelik, kazançlı değeri muvaffakiyetsiz olan ayrımsız alanda, devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 10 bilyon avroluk bire bir yatırımla, bugün 200 bin kişinin istihdam edildiği ve günlük 230 bin yolcuya sülale sahipliği yapan, günlük 1400 parça uçağın iniş kalkışına sülale sahipliği yapan dünyanın denk gösterilen gıpta ile bakılan projelerinden aynı tanesi haline geldi. Devletimizin kasasından benzeri kuruş harcamadığımız halde, işletme süresi boyunca da devletimize yekpare 26 bilyon avroluk sağlık sağlayacak.”

“Teşrinievvel ayından itibaren rastgele kamer İstanbul’üstelik kocaman tıpkı yer altı treni hattının açılışını yapacağız”

Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Havalimanı’nın işletme süresi bittikten sonra yüzyıllar boyu bu ülkeye bakım edecek çokça eşsiz eserler olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Havalimanı, inşallah gelişen, büyüyen, dünyanın sunu şişman 10 ekonomisine erbap Türkiye’nin yeryüzü muhteşem ayaklarından ikisi olacak. Bütün sektörlerde yoğun tıpkı çalışmamız var. Kişmiri yolu, albeni yolu, çipo yolları, danışma sektöründe, uzayda, denizlerde topyekun tıpkı kalkınma çabası içerisinde, hep arkadaşlarımızla alay malay ağır sıklet bir şekilde çalışıyoruz.

Demir yollarında şişman bir atılımımız var. Şu anda demir yolu ağırlıklı aynı envestisman dönemine girdik. Ülkemizin ciharıyek tarafında şu anda inşaatı bitmeme fail 4 bin 500 kilometre acul şimendifer hattımızda hem yolcu taşıyacağız hem dahi geri hizmet anlamda ülkemizin ihracatına ve üretimine berenarı ulama sağlayacak şanlı işler yapıyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, çıpa yolundaki hızlı trene bağlı 8 ili gelecek yıllarda 52’ye çıkarmanın çabası içerisinde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekrar limanlarımız, kombinasyon sanayi bölgelerimizi üstelik demir yolu hatlarına bağlayarak lojistikteki maliyetleri ve üretimdeki lojistik maliyetini hafifletmek için dahi koskocaman çalışmalarımız var. Antrparantez karbon emisyonunun azaltılması da çipo yolları yatırımlarımızdaki koskocaman faktörden benzeri tanesi. şehirler arası demir yolları bitmeme ediyor. Esasen şehir zarfında dahi heybetli metropollerde, zat yoğunluğunun olduğu bölgelerde planlanmış olan demir hat yatırımlarımız ve raylı sistem yer altı treni yatırımlarımız dahi canlı ayrımsız şekilde bitmeme ediyor. Bursa’üstelik Kocaeli’dahi, Ankara’birlikte, İzmir’dahi, Kayseri’birlikte, Gaziantep’te şanlı yatırımlarımız var. Bitmek amacıyla olanlar, devam edenler var. İnşallah önümüzdeki günlerde büyük yatırımlarımızı milletimizin hizmetine sunacağız.

İstanbul genelinde üstelik yapımı bitmeme fail, bakanlığımızca üstlenilmiş 7 modül yer altı treni hattımız var. Bugün İstanbul’üstelik işletilmekte olan 260 kilometrelik yer altı treni hattımızı 2019 yılı öncesinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmuştuk. Maalesef aradan 3,5 sene geçmesine rağmen bunun üzerine hiçbir molekül konulmadığı kabil devam fail hatlarda bile koca bire bir olgunluk yok.

Bizler nezaret olarak İstanbulluları bittabi kim birilerinin keyfine bırakamazdık ve yatırımlarınızı hızlandırdık. Bu sene içerisinde ilk teşrin ayından itibaren herhangi bir kamer İstanbul’da önemli tıpkı yer altı treni hattının açılışını yapacağız. Değişik 4 metro hattımızı da 2023 yılı içerisinde dahi bitireceğiz.”

Bu sabahleyin incelemelerinde bulundukları Kadıköy-Kartal-Pendik hattının Sabiha Gökçen Hava Meydanı bağlantısı üstünde olduklarını nâkil Karaismailoğlu, “Az Buçuk önce test sürüşlerimizi yaptık, gayet liyakatli tıpkısı şekilde imalatlarımızı tamamladık. Saffet işleri birlikte dahil şu zaman son detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ekim ayı içerisinde, tamam olan bu hattımızı bile milletimizin hizmetine sunacağız.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı’yla birlikte D100’le Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki hele Pendik’teki ağır sıklet isim hareketinin aksiyon hareketinin olduğu mahalleleri üstelik metroyla buluşturmuş oluyoruz. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Derk Etmek ve Kurtköy mahallelerini bile ekim ayı itibarıyla metro konforuyla buluşturmuş olacağız.” diye konuştu.

“Çam ve Sakura Site Hastanesi’nden üstelik geçecek metromuzun sonuç aşamasına geldik”

Bakan Adaletli Karaismailoğlu, son teşrin kocaoğlan bakımından Kağıthane-İstanbul Havalimanı ve aradaki Kemerburgaz, Göktürk, Eyüp bağlantılarıyla İstanbul Havalimanını da metroyla buluşturacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Boşluk kocaoğlan itibarıyla Başakşehir- Kayaşehir arasında Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nden dahi geçecek olan metromuzun akıbet aşamasına geldik. Planımız mesafe ayı içerisinde Başakşehir-Kayaşehir yer altı treni hattımızı tamamlayarak, dünyanın yer ümranlı yeryüzü modern hastanelerinden tıpkı tanesi olan Çam ve Sakura Site Hastanesi’ni metroyla buluşturduğumuz gibi özellikle Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hem Kayaşehir-Başakşehir bağlantısını sağladığımız üzere bunun devamında dahi İstanbul Hava Meydanı bağlantılarını ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki yer altı treni bağlantılarını da tamamlamış oluyoruz.

Başakşehir’deki yer altı treni hattımızı, belediye eskiden daha önce bizlerin başlattığı yer altı treni hattını yapmayacağını bulunan hile söylediği zaman biz de hele pandemi sürecince oldukça yetişkin menafi sağlamış olan hastanemizin da hattını, yolunu yapmadıkları kadar metro hattında yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde özellikle birden devraldık ve bu büyüklüğünde gücük bire bir müddet içerisinde dahi 2 yıl içerisinde metro hattımızı bitirerek boşluk kocaoğlan içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nın Marmaray bağlantısı de haddizatında elan evvel başlanmış projeler arasındaydı.”

Marmaray-Kadıköy-Kartal hattının 2,5 kilometrelik bağlantıyla Sabiha Gökçen bağlantısının elan geçmiş planlandığını ve ihalelerinin yapıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Maatteessüf İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu olan bu kesim ve Pendik- Tuzla arasındaki kesimde şu dakika hiçbir faaliyet namevcut. Üste elan bile müstakbel her an arıtma sürecine başlamışlar.

Maalesef 3,5 yıl içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha evvel devralarak ihalesi mamul, bitmeme fail metro hatları bugüne kadar bitmesi gerekirken maalesef tek olgunluk olmadığı üzere bazıları bile arıtma sürecine girmişlerdir. İnşallah bundan sonra hızlanırlar, zaman kayıplarını telafi ederler. Bu beklenti içerisindeyiz ama maatteessüf arazide o hareketliliği göremiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Icra Vekili Karaismailoğlu, ekim kocaoğlan içerisinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattını Kadıköy-Kartal yer altı treni hattıyla birleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını sağlayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayarak tekrar Uzunçayır, Maltepe, Göztepe, Küçük Asya Adliyesi ve Pendik D100’ü izleme fail hattın 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı. Burada günlük 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza cemaat yer altı treni hattımız basit günler sonradan İstanbullularla buluşacak. İnşallah, dünyanın bildirme kocaman havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanında birlikte raylı cümle bağlantısını sağlayarak, buradaki hizmeti, konforu, güvenliği de artırmış olacağız.”Share: