Vekil Kirişci: Adalar denizi aynı barış denizi olsun

TARIM ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, muhtelif ziyaretler amacıyla geldiği Nevşehir’da, Yunanistan’a reaksiyon göstererek, “Rum insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bunların İzmir’den gemilere binerek ülkeyi bittabi infirak ettiklerini ve kaçtıklarını anımsatmak istemeyiz. Bizim isteğimiz adalar denizi aynı barış denizi olsun. Cümle erinçli aynı şekilde yaşasın. Bizim kimsenin toprağında gözümüz namevcut” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, çeşitli ziyaretler üzere Nevşehir’e geldi. AK Parti İl Başkanlığı’nı konuşma eden Kirişci, burada yaptığı açıklamada, “Bizim tarımla ilgili metin çokça yeni uygulamamız var. Çünkü hayat bitmeme ediyor. Tığ kendimizi revize etmek ve geliştirmek mecburiyetindeyiz. Bundan kontekst dahi tarıma dayalı bazen sekans değişikliğine gidiyoruz. Niye? Zira gelecek yıl imdi cumhuriyetimizin 100’üncü yılını geride bırakmış olacağız. Yıpranmamış bire bir asır başlayacak. Bu yüzyılın adı de Türkiye yüzyılı olacak. Son 3 dönüş zarfında Sayın Cumhurbaşkanımız ve heyetimizle birlikte bire bir Balkanlar seyahatimiz oldu. Yani süfli patlamaya amade ayrımsız coğrafyada orada evvel Bosna Hersek, arkası sıra Sırbistan, sonuç kendisine üstelik Hırvatistan seyahatimiz oldu. Bu 3 ülkedeki kardeşlerimizle dahi hemhal gelmek, oradaki yetkililer ile lazım görüşmeleri ayırmak namına resmi musahabe gerçekleştirildi” diye niteleyerek konuştu.

‘BÜYÜK TÜRKİYE’DEN BEKLENTİ VAR’Balkan ülkelerine yapılan ziyarette mevkidaşları ile yaptığı görüşmeyi anlatan Kirişci, “Alelhusus Rusya’nın gaz musluğunu kapatmasıyla alay malay özellikle konutlardaki ısınma sorunu görünmek için sanayilerinin ihtiyacı olan enerji temininde rehavet çekeceklerinin farkındalar. Bundan belde da büyük ayrımsız panik halindeler. Sürekli Sayın Cumhurbaşkanımıza hangi tamam gelecek hafta Şangay 5’lisi diye niteleyerek Özbekistan’birlikte bir toplantı var. Oraya birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız katılacak. ‘Siz orada işte Putin’i göreceksiniz. Putin ile benzeri araya geleceksiniz. Aliyev ile ilişkileriniz gani. Aliyev ile hangi peki bizim şu enerji işini halledin’ dediler. Uluslararası ilişkilerde bu kalem cümleleri kurmak çarpık çurpuk tıpkı madde değil ama bu insanlar bu cümleleri kurma ihtiyacı hissediyorlar. İş artık o noktaya gelmiş. Büyük tıpkı Türkiye’den ümit var” ifadelerini kullandı.’İNSANLARIN RAHAT YAŞAMASINI İSTİYORUZ’Yunanistan’ı eleştiren Vekil Kirişci, şöyle konuştu: “DÜRÜST Parti ailesi kendisine inandığımız yolda derakap yürümeliyiz. 2023’te bizi sendelemek isteyenlere asla fırsat vermemeliyiz. NATO’bile antant üyesi mutluluk Yunanistan’birlikte S300 Rusların ürettiği bir defans sistemi. Bizler S400’ü aldığımız için bize engelleyim uygulayan aynı Amerika. S300’ler amacıyla ‘ya onlar onu kullanmıyor. Üzerinde ambalajları bile açılmadı’ deyip dünyayı uyutanlar, avutanlar ancak kuşkusuz oluyorsa gine NATO’nun tıpkı numaralı ülkesi Amerika’nın yapımı olan F16’ya radar kilitlemesinde bulunuyorlar. Bu kuşkusuz tıpkı inikat? Bu nasıl tıpkı NATO? Bu pekâlâ bir komşuluk? Bu şüphesiz bire bir barış sevdalısı fon? Bunlar temel niyetlerinin ne olduğunu biliyoruz. Zaman 9 Ilkgüz. Bunlar 9 Eylül’ü gayet mebzul bilirler. Rum insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bunların İzmir’den gemilere binerek ülkeyi elbette tecezzi ettiklerini ve kaçtıklarını anımsatmak istemeyiz. Bizim isteğimiz adalar denizi tıpkısı barış denizi olsun. Hep rahat bir şekilde yaşa. Bizim kimsenin toprağında gözümüz namevcut. Tığ kişi topraklarımızda ve acun coğrafyasında insanların erinçli yaşamasını istiyoruz”

Share: