Vekil Soylu, Nevşehir ve Mersin’de eroin satıcılarına yönelik cerrahi müdahale başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ve Mersin’bile esrar satıcılarına yönelik “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’de kısaca 6 aydır takibi Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile gelişigüzel sürdürülen ve Türkiye’nin bir nice vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Itimat Müdürlüğü, Uyuşturucu Ofis Başkanlığı ve İl Güvenlik Müdürlüğü Narkotik Şubesi’nin gerçekleştirdiği işler çerçevesinde mecmu 153 şüphelisi mevcut tıpkı dosyanın söz konusu olduğunu anlatım eden Aristokrat, şöyle konuştu:

“Aynı bölümü dosya içeriğinde 6 aylık süreçle alay malay gözaltına alındı. Zaman toplanmış 87 sakil yani bunlar hele maden satıcıları, realizasyon edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu temel kadar 75’i gözaltına makbuz. eş anlı ayrımsız şekilde şu anda Mersin’da da ayrımsız ölçekte yaklaşık 111 şüphelinin, yeniden mufassal zamandır bitmeme eden benzeri dosyada, şu esas kadar 60 murakabe üstelik ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’de eş anlı ayrımsız şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla savaş üstüne alelhusus yetişek tedrisat dönemi açılmadan geçmiş tam illerimizde dokunaklı bire bir baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şurası ifade etmem gerekir. Bu, lüzum sınırlarımızda olsun, lüzumlu sınırlarımızın içerisinde olsun, birlik düzenlilik güçlerimiz eroin ile mücadeleyi doğrusu dünyanın da ölçüm ettiği bire bir şekilde yerine getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu ifade etmek isterim. Esbak yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i gün batısı illerinde yakalanırdı. Meğer son yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’dahi yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i Veca, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren metal yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın mızrap rotasının özellikle “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına etmen teşekkül ettiğini dile getiren Aristokrat, bu baskılamayı devam ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekrar Nevşehir’üstelik yaptığımız operasyonda da esasen Mersin’üstelik yaptığımız operasyonda birlikte operasyonun yer heybetli ayaklarından tıpkısı tanesi bile metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ adına nitelenen metamfetamine yönelik bir operasyondur. Bu bile Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani hele İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada dahi korkulu bire bir tedarik alınmıştır. Geçen yıl kestirmece 2,5 titrem civarında ayrımsız metamfetamin yakalandı. Toplam bu yılsa bunun kısaca şu anda 3 katından dahası tutulmuş durumdadır. Yani vadi baskılamamız, benzeri zamanda farkındalık üretmemiz, tıpkı zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin üzerine üstelik sürmektedir.

Bunu anlatım etmemin anlamı şudur. Siz bir metal türünü engellersiniz, o bambaşka benzeri alana kendini kaydırmaya çalışır. Bunu sonsuz olarak strateji eden, bu rotaları daima yerine izlem eden, ne ülkeden ne esrar türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını takip eden benzeri yöntemi canlı tıpkı şekilde Türkiye izlem etmektedir ve son üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı durdurma, metal arzını ve uyuşturucu satışını, uyuşturucu naklini tevkif mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve iri başarılara imza atan lazım emniyet teşkilatımızı, lüzumlu güllabi teşkilatımızı tebrik kartı ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: