Vekil Soylu, Nevşehir ve Mersin’de mızrap satıcılarına müteveccih ameliyat başlatıldığını açıkladı: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucudan direkt ölüm sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde mücadelelerinin bitmeme edeceğini bildirdi.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Inanma Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, uyuşturucunun şehirlere yayılması noktasında ortaya sâdır uyuşturucu satıcıları, halkın diliyle “torbacı”lara müteveccih operasyonların tıpkı şekilde bitmeme ettiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz çarpış girişimi olduğu devir Türkiye’deki toplam hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın 113 bine çıktığını bildiren Soylu, şunları kaydetti:

“Lazım adliyeler, icap asayiş güçlerimiz, teşrikimesai ve umum birliğiyle fiilen bu melanetin gençlerimize ve insanlarımıza sirayet etmemesi için şişman benzeri çabalama gider etmektedirler. Türkiye’de, özellikle dünyada de bu kimyasal, yani sentetik uyuşturucular sebebiyle maatteessüf 2010 yılından itibaren ölümler dünyada artmıştı. Yani neden sentetik uyuşturucular sebebiyle arttı? Zira karışımlarını ölümcül bir şekilde yapıyorlardı. Toplam 2016 yılında uyuşturucudan direkt ölenlerin sayısı adli tıp rakamlarına bakarak 941’di. Bu mücadeleyle yani arzla yapılan mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, hükümetimizin hep ilgilendiren bakanlıklarının, asayiş güçlerimizin ve buna iyileştirme anlayışını de bindirmek lazım, yapılan mücadeleyle tığ 2021 yılında direkt uyuşturucudan ölüm sayısını 270’e düşürebildik. Yani Türkiye bu konuda dünyadaki eş değer ülkelerden çok henüz mücadelesini bereketli tıpkısı noktaya taşıdı. Aracısız uyuşturucu ölüm rakamlarını birlikte gayrı ülkelerle kıyaslanamayacak derecede gösterişli tıpkısı şekilde azaltmış oldu. Bu mücadeleyi hep bu arada sürdürebilme konusundaki gayretimizi bitmeme ettireceğiz. Tığ bu sayıyı yani uyuşturucudan doğrudan ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene kadar bizim mücadelemiz bitmeme edecek.”

Soylu, uyuşturucuyla mücadelede birçok girişim attıklarını, yakalanan mızrap satıcısının ailesine büyüklüğünde araştırı yaptıklarını ve satılan noktaya büyüklüğünde araştırmalarına devam ettiklerini dile getirdi.

“Yeryüzü mebzul uyuşturucu polisi asıl” projesinin cesim olduğunu anlatan Aristokrat, mızrap kullananların şişman bölümünün esas ve babasıyla gelişigüzel yaşadığını tabir etti.

Soylu, uyuşturucuyla mücadelede ailenin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hem arzı engellemeyi hem üstelik mızrap kullanımlarıyla müteallik bildirme özellikle belirleme edebilecek kişinin ailesi olduğunun bilinciyle, ailesine da arkalama ika bilinciyle ve onu uyuşturucudan de koparabilme anlayışıyla birçok proje bugün sahada uygulanmaktadır. Uygulamaya devam edeceğiz. Anneler, babalar, aileler ‘benim çocuğum yapmaz’ demesin. Daima meselenin üstünde olmaya ilgi göstersinler. Tığ izzet kendisine her ailenin yanı sıra olma zorunluluğumuzun, onların ailesinin içerisinde çektiği sıkıntılara ve dertlere eş olacağımızın, bu konuyu o çocuğu uyuşturucudan ayırana kadar bitmeme ettirmemiz geçişsiz geldiğinin bilinci içerisinde aşama atıyoruz. Hamle atmaya bile bitmeme edeceğiz.”

Kökünü Kurutma Operasyonu

Öte yandan, Nevşehir Güven Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 6 maaş süreçte 66 keleş için adli iş yürütüldüğü, 1049 gram kötü, 940 gram bireşimli maden ve 45 gram eroin ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, eş zamanlı operasyonda ise 75 kişinin gözaltına alındığı, 501 gram sentetik mızrap, 2 hassas mizan, 8 kaynak hint keneviri, 4 eroin hap, 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ilişik fişekler ele geçirildiği bildirildi.

Operasyona 6 uyuşturucu köpeğinin beraberinde 69 grup otosuyla 401 personelin katıldığı rapor edilen açıklamada, 1 helikopter ile de gelgel desteği sağlandığı kaydedildi.

(Bitti)

Share: