Vekil Varank: “TOGG’un fiyatı emsalleriyle bir olacak”

Icra Vekili Varank: ” TOGG’un fiyatı emsalleriyle bir olacak”

NEVŞEHİR – Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “TOGG’un fiyatı emsalleriyle bir olacak” dedi.

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank partisince düzenlenen ‘2023’e Akıllıca Kent Buluşmaları’ çerçevesinde Nevşehir’e geldi. Programına matbuat toplantısı ile başlayan Nazır Varank, Türkiye’nin otomobili TOGG hakkında dahi hikmet verdi. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 29 Teşrinievvel tarihinde önceki otomobilin banttan ineceğini belirten Varank, “Acun hesaplı yerine bir resesyona durgunluğa akıllıca gidiyor. 3 yıldır pandeminin olduğu bire bir süreçten geçtik. Soylu Erki bunluk Rusya ve Ukrayna savaşı sebebiyle elan bile derinleşmiş durumda. Ülkeler bu sıkıntıları atlatabilmek için bir sarmalın içerisine girmiş durumda. Kaslı ülkeler 40-50 yıldır görmedikleri enflasyonu, işsizliği şu anda yaşıyorlar. Nazik tıpkı zılgıt içerisindeler. İşte arsıulusal toplantılarda, tehlikesiz olun beher ülkenin gündeminde ‘acaba tığ bu kışı zahir atlatacağız? Bu erke krizini elbette atlatacağız’ endişesi var. Bununla ilişik görüşmeler yapıyorlar. Tabii bu toptan pahal iklimden ülkemiz da etkileniyor. Tığ bunu tek devir inkar etmedik. Amma burada Türkiye’nin durduğu noktayı de gayet fena hâlde tıpkı şekilde kıymetlendirmek lazım. Ülkemiz bundan geçmiş ısıdam dünyalık politikalarından seviye, nema, şişkinlik sarmalından emniyetli olun çokça çekti. Bu politikalar cihetiyle ülkemizin önüne haddinden fazla setler çekildi. IMF kapılarında ülkemizin geleceğine tutu koyulmaya çalışıldı. Ancak o eyyam geride kaldı. 29 Teşrinievvel yaklaşıyor. Müzmin muhaliflerin ‘elbette yaparım dahi acaba bir kulp takarım. Bu projeye pekâlâ tıpkı vebal bulurum’ diye uğraştıkları TOGG’un önceki dizi film istihsal araçları inşallah 29 Ilk Teşrin’dahi Gemlik’te fabrikada dizi film üretimden indirilmiş olacak. ve biz o dönme cumhuriyetimizin 100. yılını karşılarken ülkemize büyük tıpkı gururu hep birlikte yaşatacağız” dedi.

“C sınıfı SUV araçlarla bir denk olacak”

Tıpkısı gazetecinin TOGG’un fiyatını sorması konusunda yaşadığı bire bir anıyı anlatarak cevap veren Nazır Varank “C sınıfı SUV araçlarla tıpkısı fiyatta olacak” diyerek cevap verdi. Nazır Varank, TOGG’un fiyatı üzerine dahi açıklamalarda bulundu. Varank, “Fiyatla ilgili sorular bize çokça soruldu. Esasen beri üstelik tıpkı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada şirketin ayrımsız fiyat politikası var. Esasen beri şurası söylüyorlar. ‘Tığ piyasaya C sınıfı SUV aynı araçla çıkacağız. Zımnında ayrımsız segmentteki yani C sınıfı SUV segmentindeki teklifsizce yanmalı, benzinli dizel araçlar ne fiyattan satılıyorsa biz o karşılık marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız’. Başından beri söyledikleri bu. Bu manada üstelik fiyatını nikbet edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV vesait ne fiyatlardan satılıyor? Bakarsınız aklınızda bire bir fikir oluşur. ‘Buyurmak kim TOGG bile bu fiyatlardan piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz. Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye niteleyerek tek zaman bizim benzeri açıklamamız olmadı. Esasen beri piyasaya çıktığımda C sınıfı SUV segment araçlarla bire bir marjda satılma hedefi var. Şirket bu hat üzere da çalışmalarına bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.

Vekil Varank, “Geçen hafta benzeri pastaneye gittim. Hanım ayrımsız sipariş vermişti. ‘Bunu git al, gel’ dedi. Gittim pastaneye. Üzerimde TOGG’un yeleği vardı. Dedim ki ‘siparişimiz varmış alabilir miyim’? Hazırladı tezgahtar bacanak. ‘Buyurun’ dedi. Bilahare üstüme baktı dedi kim; ‘ya bu üstünüzdeki bildiğimiz TOGG’mu’ diye. ‘Evet’ dedim bildiğimiz TOOG, Türkiye’nin otomobili. Anlattık üretimevi 29 Teşrinievvel’da açılacak. Elan sonra Mart’ta satışlar bekleniyor diye. Dedi ki ‘ya ne kadar gelgel verici. Hakeza aynı projede çalışıyorsunuz’. Bağımlı beni tanımadı. Türkiye’nin Otomobilini tanıyor amma Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nı tanımıyor. Emretmek kim bu proje bayağı 7’den 70’e herkeste şişman coşku uyandıran bir proje. Şu anda Türkiye’üstelik elan vasıta piyasaya çıkmadan arz bilinen markalardan benzeri tanesi TOGG. Bu manada birlikte hangi kadar kızıl tıpkı molekül olduğunun örneğini size vermiş oldum” şeklinde konuştu.

Share: