Veli Bölgesinin yegâne Hipertansiyon Mükemmeliyet Merkezi Medical Point’te açıldı

Ege Bölgesinin yegâne Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi Medical Point’te açıldı

Hipertansiyona ilgilendiren verilerin toplandığı, izlem edildiği, tedavisinin de programlandığı merkez olacak

İZMİR – İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi, Avrupa Hipertansiyon Derneği tarafından sunulan Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi akreditasyonunu düz bölgedeki yegâne sayrılarevi oldu. Merkezin açılışı törenle yapılırken, Hipertansiyon Mükemmeliyet Merkezinde, hipertansiyona ilişkin kamu veriler toplanacak, strateji edilecek, aynı zamanda hastalığın tedavisi da programlanacak.

Veli Bölgesindeki biricik Hipertansiyon Mükemmeliyet Merkezi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesinde planlı tören ile açıldı.

Akreditasyon belgesi Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Guido Grassi eliyle, Medical Point Hastanesi Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi Direktörü Prof. Dr. İstemihan Tengiz’e tasdik edildi.

Dr. Zeki Hozer moderatörlüğünde gerçekleşen programa Prof. Dr. Guido Grassi’nin birlikte; Avrupa Hipertansiyon Derneği Üyesi Prof. Dr. Francesco Fici, Medical Point Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Galibiyet Beken, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Ercan ve kısım temsilcileri üstelik katıldı.

“Dünyadaki ölümlerin yeryüzü sık nedeni hipertansiyon kaynaklı”

Hipertansiyon Yetkinlik Merkezinin akıbet zamanlarda önem kazanan tıpkısı terminoloji olduğu belirten Prof. Dr. İstemihan Tengiz, “Dünyadaki ölümlerin en kalın nedeni hipertansiyon kaynaklı. Birlik ölümlerin yüzdelik 25’inden direkt hipertansiyon sorumlu. Dolayısıyla hipertansiyonun tanınmaması, aklık tıpkısı şekilde otama edilmesi ve etkin benzeri şekilde arama altına alınması, kardiyovasküler mortalite ve morbidite üzere oldukça önemli. Bu yüzden hipertansiyon hastasının takibinde, tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekiyor. Bu merkezde bile hipertansiyon hastalarını bütüncül şekilde değerlendireceğiz” dedi.

Eskimemiş maşa ile mufassal inceleme

Merkez üzerine bilgiler paylaşan Tengiz, “Hastanın soluk basıncının yanında ‘nasıl kardiyovasküler seyrini iyileştirebiliriz, ne riziko faktörleri var ve garaz organları hangi büyüklüğünde etkilemiş?’ sorularına karşılık arıyoruz. Bu etkileri ne büyüklüğünde er belirleme edersek, o büyüklüğünde sefer itmam etmiş oluyoruz. Bu merkezi açmamızdaki hedef da bu. Söz Gelişi; yeni aldığımız tıpkısı cihaz ile bire bir hastanın cereyan hızını, bilek damarı dolma hızı, aortik sertliği, periferik direnci üzere tekmil detayları ölçebileceğiz. amma velakin, elan gerçekçi aynı bili alabileceğiz. Zira güre hastalara baktığımızda koldan ölçtüğümüz tazyik aortik basıncı yansıtmayabiliyor. Bu aygıt ile henüz kesin bir bilgiye cemaat olacağız. Bire Bir zamanda seçeceğimiz antihipertansif ilaçları da bu yöntemle henüz dolgunca belirleyebileceğiz” şeklinde konuştu.

Hipertansiyona mecmu verilerin toplanacak, tedavisi bile programlanacak

Hipertansiyona ilişkin tüm verilerin toplandığı, takip edildiği, benzeri zamanda tedavisinin dahi programlandığı tıpkısı format olacağını tabir eden Tengiz, “Bu veriler akademik yönden dahi bize ulama sağlayacak. Bu merkezler, Avrupa’bile yaygınlaşmaya başladı. Ülkemizde da yaygınlaşacağına inanıyorum. Bunun öncüsü olmaktan gururluyuz” dedi.

Hipertansiyon tedavisindeki edimsel tedaviler üzerine üstelik bilgiler veren Tengiz, “Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar üzerine çokça fazla bir gelişme namevcut; ancak hipertansiyonun girişimsel olan tedavisinde, renal denervasyon dediğimiz böbrek arterlerinin etrafındaki yıldızı dişi sinirlerin yakılmasından oluşan aynı yöntem var. Dirençli hipertansiyonu olan yahut çok çok deva kullanan hastalarda tercih ettiğimiz aynı formül bu. Bakir yapılan çalışmalarda, bu işlemin uygulanması dirençli hipertansiyonu pili konusunda ve kâin hipertansiyonu kısıntı konusunda oldukça avantajlı gözüküyor” şeklinde konuştu.

Dünyada seçkin üç kişiden biri erdemli gerilim hastası

Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı ve dünyadaki yer dolgunca önceki 10 hipertansiyon uzmanlarından birisi olduğu ifade edilen Prof. Dr. Guido Grassi ise İzmir’birlikte olmaktan ve Türkiye’üstelik tıpkı Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi açmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Pandemi nedeni ile çok alay edilmese bile tam dünyada gelişigüzel 3 kişiden birisinin faziletli potansiyel farkı hastası olduğunu belirten Grassi, hipertansiyona bütüncül yaklaşan mükemmeliyet merkezlerinin, bu hastalıkla mücadelede müracaat olduklarına ilgi çekti.

“Bu hastalığın teşhis ve tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekiyor”

Medical Point Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Galebe Beken ise şunları söyledi:

“Hipertansiyon; tevettür aletini kolumuza taktığınız ant gördüğümüz kan basıncı yüksekliği emretmek değildir. Bu hastalığın tanı ve tedavisinde multidisipliner tıpkısı yaklaşım gerekiyor. Hipertansiyon olduğumuz antlaşma vücudumuzdaki parçalanmamış damarlar bundan etkilenir. Söz Gelişi; ben benzeri ayn hekimiyim. Gözün retinasından hipertansiyonun hangi düzeyde olduğunu anlayabiliyoruz. Bundan sonraki süreçte, hastanemiz Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi yerine multidisipliner bire bir yaklaşım ile hastanın çok mufassal değerlendirilmesini ve tedavisini sağlayacak bir ast yapıya cemaat olacak.”

Share: