Yalova balı coğrafi işaretle tescillenecek

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, ilde üretilen kestane ıhlamur balının coğrafi belen çalışmalarında akıbet aşamaya gelindiğini söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, ‘Arı olmazsa maltalık olmaz’ sloganı ile kentte bal üretiminin gerçekleştirildiğini rapor etti. Bu yıl bal üretiminde kocaman benzeri miktarda artış yaşandığını belirten Parıldar, kentte arıcılığın koskocaman benzeri noktada olduğunu belirtti. Kısaca 30 bin kovanın bulunduğu Yalova’üstelik birliğe mukayyet 300

arıcı ile bal üretiminin yapıldığına dikkati çeken Parıldar, “2021 yılında birlikte 315 tonluk tıpkısı bal üretimimiz gerçekleşti. 2022 yılında hamdolsun güzel ayrımsız sezon geçti. Arıcılar hesabına, bal üretimi yerine çok verimli ve güzelce tıpkısı mevsim geçti. Şu anda tahmini yerine ifade edebilirim kim, 400 tonların üstünde ayrımsız bal üretimi gerçekleştirdik” diyerek konuştu.

Parıldar, bu yıl sezonun iyice ve tafsilatlı sürmesi nedeniyle esbak yıllarda Yalova’nın arkası sıra Trakya’ya giden arıcıların Yalova’da kaldığını rapor etti.

Yalova balı için coğrafi işaret çalışması

Yalova’de kivi, aronyadan sonradan bal amacıyla da coğrafi işaret çalışması gerçekleştirdiklerini anlatan Parıldar, kentte üretilen balın değişik olduğu iddiasıyla başvurularını yaptıklarını belirtti. Başvurunun andıran zamanda sonuçlanacağını söyleyen Parıldar, “Biz bal üretirken üstelik bizim balımız ayrımlı diyoruz. Tığ Yalova’yız, ayrımlı üretiriz, kaliteli, muhteşem, özel üretiriz. Bu anlamda de Yalova balının, Yalova kestane ıhlamur balının coğrafi işaret çalışmalarında sona geldik. İnşallah yakın zamanda çalışmalarımız değerlendirilecek. Akıllıca görüldüğü takdirde Yalova kestane ıhlamur balını üstelik raflarda coğrafi işaretli namına Yalova adıyla üreticiden tüketiciye sunulur vaziyete tebliğ etmek hedefimiz. Onda dahi sona geldik. İnşallah yakın zamanda bunun coğrafi işaretli diyerek haberini gelişigüzel yaparız” dedi.

Balda yüzdelik 83-84’lere varan kestane oranı

Tescil çalışmalarında anlaşılan analiz sonuçlarının ortaya koyulduğunu anlatan Parıldar, şöyle konuştu:

“Yapmış olduğumuz analizler neticesinde birlikte Yalova’mızda üretilen balımızdaki kestane oranı yüzdelik 80’lerin üzerinde çıkıyor. Yüzdelik 83-84’lere varan çözümleme sonuçlarımız var. Bu dahi bizim hastalık Yalova balını, Yalova kestane balını tescil ika isteğimizi tamamlayıcı unsurlarından birisi. Kestane oranımız erdemli, ıhlamur oranı anüs tüketimi amacıyla çok daha kıvamlı arkaç getiriyor. Sair kestane balı üretilen yerlerden da bu manada farklı olduğumuzu sav ediyoruz. İddia etmekle yetinmiyoruz, analizlerle de bunu ortaya koyuyoruz.”

“Yalova balı insanı boğmaz”

Yalova Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu ise, birliklerinde balın 850 gramının 300 liradan satışa sunulduğunu söyledi. Bu yılki rekoltenin arıcıları sevindirdiğini ifade fail Alaybeyoğlu, “Son 7-8 yılın yeryüzü efdal rekoltesini yakaladık. Ballarımız çokça adamakıllı, haddinden fazla saf. Birliğimizde satılan ürünlerimiz tahlilden geçmiştir. Bütünü kimlik altındadır. Halkımıza elan adamakıllı, birinci sınıf ürünler semirtmek için uğraşıyoruz. Coğrafi işareti aldığımız zaman dünyada tescillenmiş olacağız. Bizim için çok zer ayrımsız molekül olacak. Yalova’mızın balı yemesi, tüketmesi çokça kızıl, çokça güzeldir. İnsanı boğmaz, sıkmaz. Söz Gelişi Karadeniz’üstelik üretilen bal dahi haddinden fazla değerlidir ama bizim balımız kadar kahvaltıda bayındır tüketemezsiniz. Onun üzere biz biraz henüz rahatız bu konuda. Halkımız haddinden fazla tez alışıyor. Çok birlikte güzelce satış yapabiliyoruz” ifadesini kullandı. – YALOVA

Share: