Yalova’da Pankart Krizi Sürüyor

NEDİM GÜLER

Yalova’üstelik görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Vefa Salman için asılan “Vefa Salman görevi başına” mukayyet pankart, indirilmesinin arkası sıra tekrar asıldı. İkinci sefer asılan pankartın belediye tarafından indirileceğini öğrendiğini belirten Vefa Salman, yapı önünde partililerle nöbet tutuyor.

Yalova’dahi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yalova ziyareti esnasında AKP aracılığıyla asılan pankart sonrası başlayan polemik bitmeme ediyor. Bu nöbet CHP tıpkısı binaya pankart asmış ve görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’a bindi vermişti.  Kısaca iki saat asılı artan pankart, peşi sıra AKP Cahillik Kolları vasıtasıyla indirilmişti. İndirilen pankart, Vefa Salman’ı destekleyenler eliyle bu kat Martir Ömer Müfit Caddesi üzerindeki bambaşka tıpkısı binaya asıldı.

“KRİZ BİTECEK GİBİ GÖZÜKMÜYOR”

Vefa Salman şunları söyledi:

“Yalova’birlikte ayrımsız pankart kriziyle elan alın karşıyayız. Yalova’de benimle ilişkin pankart krizi bitecek kabilinden gözükmüyor. Sağolsun arkadaşlarımız pankartı Yalovalı hemşerilerimizin bu lokasyonda görmeleri için bu binaya asma fikri oluşmuş. Çatı sahibiyle de görüşülmüş. Üste ego üstelik görüştüm. Memnuniyetle karşıladı. ‘İstediğiniz büyüklüğünde asabilirsiniz’ dedi. O izni aldık. Arkadaşlarımız asmış. Deminden şunu öğreniyorum ben. İçerden bana bilgelik geldi. Diyorlar ki boom aracıyla gelip pankartı sökeceklermiş. Hassaten cebin tarafta beş altı sivil polis arkadaşı da görüyorum. Tesadüf mü yoksa bunun amacıyla mi geldiler? Çokça enteresan. Yani adamın kendi binası, değme kazalı, sıkıntılı ayrımsız özdek yazmıyor. Benim fotoğrafım var. Ünsiyet ve adil mavera tığ bire bir haksızlığın bire bir mağduriyetin karşısında bunun giderilmesi için muallak tıpkısı pankart. O hemen Vefa Salman’a yapılmış bire bir geçersizlik değil, Yalova’ya Yalova halkına işlenmiş bir yanlışlık. Onun kalın kafalı bildirimi esasta demokrasinin geribildirimi. Benzeri pankarttan korkuyorlar. Yani ben anlayamıyorum. Münteha benden korkuyorsunuz amma şurası da ikna etmek durumunda kalıyorum artık. Benden korktuğunuz büyüklüğünde Allah’tan korksaydınız bunları elhak bu duruma olayı getirmezdiniz. Bu şeyleri, mağduriyeti yaşamazdık. Yalova’ya yaşatılamazdı. Yazıklar olsun diyorum.”

“BENDEN HADDINDEN FAZLA GEÇMIŞ BAŞLAMIŞ BİR SUÇTU”

Yaşanan usulsüzlük olayıyla ilişkin süren davada rastgele tutuklu bire bir maznun kalmadığını dahi ileten Vefa Salman, buna rağmen kendisinin göreve iade edilmediğini kaydederek şöyle bitmeme etti:

“İçeride vakfedilmiş kimse kalmadı. Bilcümle şahitler, sanıklar, müştekiler dinlendi. Herhalde dahi Türk ünsiyet tarihinde üstelik ayrımsız ilk. Ayrımsız sorun 3 kere eksper raporuna gitti. Bilirkişiden geldi. 3’ü dahi bire bir şeyi söyledi. Amma ilginç olan husus şu. Bu benden çokça ilk başlamış ayrımsız suçtu. Bildiren bizdik Cumhuriyet Altını Savcılığı’na suç duyurusuyla. Fakat bizden önceki dönemle ilgili hangi hikmetse hala benzeri sav açılmadı. Bibi henüz soruşturma tamamlanıp dahi aynı çeşit murafaa aşamasına geçilmedi. Burası çok ilginç. Biliyorsunuz ben seçme öğün da söylüyorum. Türkiye’dahi 2 binden fazla uray ve belediye başkanı var. Herhalde arz az bin 500’ünün devam fail davası vardır. Devam eden aynı davada uzaklaştırma pozitif uzaklaştırmanın hoşgörüsüz iade edilmediği apayrı bir vadi var mı Türkiye’üstelik Yalova’dan eksantrik benim bildiğim yok. Ancak mukannen Şırnak’ta iki belediye başkanının ihaleye fesat karıştırmaktan hâkimiyet var. Görevden alınsın diyerek onları görevden almıyorlar. Bu hangi perhiz bu hangi lahana turşusu. Demincek ülkede bu şartlarda hukuktan, adil, demokrasiden laf etmek cins mü? Ego bunu soruşturmak istiyorum. Oldukça. Kime sorarsanız sevgili cevabı belli amma şu birlikte var, Yalova halkı sokakta gösterdiği bent, dikkat ve sevgiyle zaten cevabı veriyor. Allah temas siyasetçiye, şehremaneti başkanına hakeza sevilmeyi baht etsin.”Share: